Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Handel aptekami trwa. Przeniesień więcej niż nowych zezwoleń

2
Podziel się:

Od początku roku w województwie wielkopolskim właściciela zmieniło już 29 aptek. Jednocześnie Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny wydał tylko trzy zezwolenia na otwarcie nowych aptek.

W tym roku otwarto w Wielkopolsce tylko 3 nowe apteki.
W tym roku otwarto w Wielkopolsce tylko 3 nowe apteki. (PAP, Grzegorz Michałowski)

Wędrujące apteki - taki proceder w ostatnim czasie zauważyli eksperci. Nowe apteki nie powstają, stare zmieniają swoje lokalizacje. A warto przypomnieć, że apteki nie można postawić ot tak sobie. Niezbędne jest zezwolenie. I właśnie te zaczęły się przemieszczać.

Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny udostępnił na swojej stronie internetowej nową zakładkę z wydawanymi przez siebie decyzjami - "Przeniesienie zezwolenia". Znalazły się w niej wszystkie decyzje dotyczące przeniesienia zezwolenia na prowadzenie apteki, wydane przez organ od 2018 roku.

Okazuje się, że liczba tego typu decyzji od dwóch lat rośnie. W 2018 roku Wielkopolski WIF wydał ich 15. Tymczasem od stycznia do końca sierpnia 2019 roku było ich już 29.

Zobacz także: Apteka dla aptekarza. Jedna ustawa zmiotła 1800 aptek

Podstawę do przeniesienia zezwolenia stanowi art. 104a ust. 1 Prawa farmaceutycznego, który mówi, że: "Organ zezwalający przenosi zezwolenie, o którym mowa w art. 99 ust. 1 na rzecz podmioty, który nabył całą aptekę ogólnodostępną w rozumieniu ar.t 55 ustawy z dnia 23 kwietnia 2964 r - Kodeks cywilny, od podmiotu, na rzecz którego zostały wydane zezwolenie, jeżeli:

1) nabywca apteki spełnia wymagania, o których mowa w art. 99 ust. 3, 3a, 4-4b i art. 101 pkt 2-5 oraz przyjmuje w pisemnym oświadczeniu wszystkie warunki zawarte w zezwoleniu
2) adres prowadzenia apteki nie uległ zmianie".

Nowe apteki z promes

Na swojej stronie internetowej Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny publikuje również decyzje dotyczące wydanych lub cofniętych zezwoleń na prowadzenie apteki. Wynika z nich, że w tym roku otwarto w Wielkopolsce tylko 3 nowe apteki. W dwóch przypadkach wydane zezwolenia były konsekwencją realizacji promes, które organ wydał przed 25 czerwca 2017 roku.

Warto nadmienić, że każdej z tych decyzji towarzyszyła też uchwała Prezydium Wielkopolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej. Każda z nich zawierała negatywną opinię w sprawie udzielenia zezwolenia na prowadzenie apteki. Mimo to - po stwierdzeniu, że lokal przeznaczony na apteki spełnia wszystkie wymagania - WIF wydał decyzję o zezwoleniu na jej otwarcie.

Jedna z decyzji udostępnionych przez Wielkopolski WIF dotyczy też odmowy udzielenia promesy zezwolenia na prowadzenie apteki. Przedsiębiorca złożył wniosek 27 listopada 2018 roku. Dołączone było do niego również żądanie zwrócenia się do Ministra Zdrowia o wydanie zgody na wydanie zezwolenia z pominięciem ograniczeń demograficznych i geograficznych.

Portal MGR.FARM jest częścią Grupy farmacja.net - wielokanałowej platformy komunikacji z farmaceutami i technikami farmaceutycznymi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
MGR.FARM
KOMENTARZE
(2)
gfdgfd
5 lata temu
To pokazuje ze sieciowki nadal skupuja apteki. A w sieciowkach pacjent sie nie liczy tylko jego kasa. Po co nam apteki w kotrych poleca sie to co menadzer sieci narzucil zamiast tego co farmaceuta powinien zalecic w oparciu o stan zdrowia pacjenta?
Leon
5 lata temu
Apteka dla Aptekarza jest tak samo głupie, jak wiara, że dyrektorem szpitala może być tylko lekarz - on nie leczy, on zarządza personelem i firmą