Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Kijek
Łukasz Kijek
|
aktualizacja

Henryka Bochniarz: Co z tego, że ktoś ma MBA? Nagle się okazuje, że to ofiara losu

355
Podziel się:

- Jak teraz kogoś przyjmuję do pracy, to nawet nie patrzę, z jakiej jest uczelni. Co z tego, że ma MBA, skoro nie potrafi się w tym świecie poruszać, bo za niego mamusia czy tatuś wszystko robili? I nagle się okazuje, że to jest ofiara losu - mówi Henryka Bochniarz w najnowszej "Biznes Klasie".

Henryka Bochniarz: Co z tego, że ktoś ma MBA? Nagle się okazuje, że to ofiara losu
Henryka Bochniarz, założycielka Konfederacji Lewiatan, była gościem "Biznes Klasy" (Adobe Stock, WP, Africa Studio)

"Biznes Klasa" to nowy program money.pl dostępny na YouTube. Szef redakcji Łukasz Kijek prowadzi w nim rozmowy z ludźmi z otoczenia biznesu, obecnymi i byłymi szefami największych firm – o ich życiu, biznesie, zarobkach i wielu innych sprawach. Gościem siódmego odcinka jest Henryka Bochniarz, założycielka "Nicom Consulting", jednej z pierwszych firm doradczych w Polsce, twórczyni Konfederacji Lewiatan, była wiceprezes Boeinga, dziś skupiona m.in. na Akademii Liderek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak być bezpiecznym w sieci?

Polska lat 90., czyli "z akwarium do zupy rybnej"

Henryka Bochniarz jest w polskim biznesie od ponad trzydziestu lat. Jednym z najciekawszych zwrotów w jej karierze był start w wyborach prezydenckich. W 2005 roku zdobyła 188 tys. głosów, co dało jej siódme miejsce w wyścigu. Niespełna rok po kampanii była już wiceszefową jednej z największych firm na świecie, czyli Boeinga.

- Często mówię swoim wnukom, że przechodziłam z jednego systemu na drugi, jak to mówił Lecha Wałęsa: "z akwarium do zupy rybnej". Trzeba było się tego wszystkiego uczyć, mieć wiele determinacji, żeby wskakiwać do basenu, w którym często nie było wiadomo, czy jest woda - mówi w "Biznes Klasie" założycielka Lewiatana.

Rola biznesu w świecie kryzysów społecznych i rozwarstwienia

Czy duży biznes w Polsce nie jest zbyt odklejony od reszty społeczeństwa? Henryka Bochniarz, która na co dzień występuje w imieniu polskich przedsiębiorców, tym razem ma do nich ważny apel.

- Jeszcze ciągle jest mały procent tych, którzy wiedzą, że dzielenie się jest większą frajdą niż zdobywanie. Ciągle to jest ten pierwszy samochód, a może pierwszy samolot, pierwsza żaglówka. Tłumaczę to, ale wydaje mi się, że to tłumaczenie będzie coraz mniej zrozumiałe, bo widzimy, co się dzieje na świecie. Myślę, że świadomość tej odpowiedzialności powinna być dużo większa. Powinniśmy wiedzieć, że są inni ludzie, którym nie wyszło niekoniecznie dlatego, że są leniwi. Jest po prostu wiele osób, które sobie nie radzą w tych nowych warunkach. Może za mało poświęciliśmy czasu na to, żeby ich z tym wszystkim oswoić, zaprosić ich do tego - ocenia Henryka Bochniarz.

Pracodawcy powinni płacić więcej pracownikom?

Jednym z wątków rozmowy był także sposób i poziom wynagradzania pracowników w Polsce. Wciąż jedną z przewag konkurencyjnych naszej gospodarki są niskie koszty pracy. Czy Polacy powinni zarabiać więcej? - Po pierwsze rynek pracy jest taki, że ci, którzy myślą, że można chodzić na skróty, można płacić pod stołem, można płacić nieodpowiednio do dostarczanej wartości, mają małe szanse przetrwania. Bezrobocie jest bardzo niskie i związanie ludzi z firmą staje się coraz większą wartością. Widzę, jak przychodzą teraz ludzie do pracy. Oni mają zupełnie inne podejście i myślę, że bardzo dobrze, że oni mają takie podejście. Zwłaszcza po pandemii masa spraw się przewartościowała - mówi Henryka Bochniarz.

Zwraca jednocześnie uwagę, że jeśli kogoś przyjmuje do pracy, to nawet nie patrzy, z jakiej jest uczelni. - Co z tego, że ma MBA, skoro nie potrafi się w tym świecie poruszać, bo za niego mamusia czy tatuś wszystko robili i nagle się okazuje, że to jest ofiara losu? - pyta retorycznie.

W rozmowie poruszony został też temat płacy minimalnej, którą w Polsce dostaje około trzech milionów pracowników. - Gdzieś cały czas jest bariera tego, żebyśmy zmienili rynek pracy i żeby Polska mogła pójść bardziej do przodu - mówił Łukasz Kijek. - Tak, tylko na pewno nie da się tego zrobić przez sztuczne podwyższanie płacy minimalnej - oceniła Henryka Bochniarz. - Bo oprócz budowania szarej strefy niewiele nam to da - dodała. Stwierdziła też, że w polskim biznesie jest "bardzo dużo czystego egoizmu". - Mam nadzieję, że przyjdzie taka autorefleksja, że jeśli nie potrafimy się dzielić i nie mamy ludzi, którzy dzielą z nami te wartości, to po prostu sensu nie ma - skomentowała.

"Biznes Klasa" ma premierę w każdą niedzielę o godzinie 17

W poprzednich odcinkach Łukasz Kijek rozmawiał m.in. z Adamem Ringerem z Green Caffe Nero, Maciejem Pankiem, prezesem firmy Panek, Władysławem Grochowskim z Grupy Arche i prof. Andrzejem Blikle, cukiernikiem i przedsiębiorcą, Michałem Sapotą, właścicielem HREIT SA, oraz Darią Abramowicz, psycholog biznesu, która na co dzień współpracuje m.in. z Igą Świątek. Zachęcamy do subskrybowania kanału na YouTube.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
firma
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(355)
nomad
5 miesięcy temu
Nooo... Własnym oczom nie wierzę... "dzielenie jest frajdą" , "odpowiedzialność dużo większa"... I kto to mówi??! Jeden z najbardziej drapieżnych i żarłocznych przedstawicieli libertynizmu ekonomicznego, polegającego na odgórnym ustawieniu legislacji pod interesy "wybrańców". Na Święta zwierzęta ludzkim głosem mówią? Nie, zwierzęta jedzą tyle, ile potrzebują, człowiek ma niczym nieograniczony apetyt. Pozytywem może być to, że ośmioletnie odstawienie od cyca chyba trochę zastanowiło nieco bardziej inteligentnych przedstawicieli aroganckiej ignorancji "naszej demokracji" i aby tego błędu nie powtórzyć, zmieniają nieco retorykę... Albo czuja na plecach oddech bardziej głodnych... Co by nie powiedzieć, będzie się działo... :\
Revolta
6 miesięcy temu
No , przecież emeryturki SB - ekom już przywracają, jeszcze ich przeproszą pewno , także idzie nowe ,stare no ale jak młodzież wybrała suwerena to teraz naród będzie pokutował brawo . Żeby tak pokarało was i przyszło żyć i pracować w takich warunkach jak nam ,oby wszystkie mosty wam zajęli.
Cat
6 miesięcy temu
Niech powie , dlaczego wykończyli przemysł w Polsce? Ona jest współodpowiedzialna, za ten stan żeby wszystko sprzedaż i konkurencję wykończyć , ile zakładów padło , powiedzą że nie rentowne były , a prawda taka że produkowali tanio i dobrze i konkursy robiliśmy zachodowi, unii.
C 355
6 miesięcy temu
Kolejny rekin biznesu , główna zasada znajomości tego wam nie powie. A pracowników , to potrzebują ale niewolników i dużo i szybko żeby robili.
Braveran
6 miesięcy temu
A gdzie , schowali balcyrewicza? Przecież za dużo zarabiamy, trzeba prywatyzować i obciąć zarobki bo guru ekonomi uważa że tak jest ekonomicznie dla bogatych.
...
Następna strona