Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Mirończuk
|
aktualizacja
Mecenasem akcji jest mBank

Jak inwestować samodzielnie? Giełda dla początkujących

38
Podziel się:

Czy warto inwestować na giełdzie w 2022 r.? Ile trzeba mieć pieniędzy, by zacząć? Co trzeba wiedzieć? Jak się przygotować? Jak to działa w praktyce? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedzi w nowym cyklu webinarów Money.pl i mBanku, w którym eksperci zajmujący się giełdą zawodowo krok po kroku wprowadzą nas w świat inwestycji.

Jak inwestować samodzielnie? Giełda dla początkujących
Nie trzeba być ekspertem i milionerem, by postawiać pierwsze kroki na giełdowym parkiecie. (Adobe Stock)

Inwestowanie na giełdzie jest często postrzegane jako coś trudnego, dostępnego tylko dla wtajemniczonych, mających ogromną wiedzę i duże pieniądze. I choć wiedza i pieniądze się przydają, nie oznacza to jednak, że trzeba być ekspertem i milionerem, by postawiać pierwsze kroki na giełdowym parkiecie.

Obecny rok jest wyjątkowy, ale to samo mówiono o 2020 czy 2021 – w raczej negatywnym kontekście. Jak się jednak okazało, nawet w czasie pandemii inwestorzy na GPW osiągali zyski, chociaż musieli zmierzyć się z wieloma trudnymi sytuacjami. Trzeba bowiem pamiętać, że giełda to też ryzyko. Dlatego warto się odpowiednio przygotować, by starać się je ograniczyć. . 

Inwestujemy po godzinach

Ostatni rok, chociaż wciąż pod znakiem pandemii, był dla polskich inwestorów bardzo łaskawy. Najszerszy warszawski indeks WIG wzrósł o ok. 20 proc., a WIG20 – o prawie 15 proc. Nic więc dziwnego, że w ubiegłym roku prawie 40 proc. inwestorów ankietowanych przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych zadeklarowało, że mają aktywa przewyższające 100 tys. zł. W roku 2020 tyle miało do dyspozycji tylko 27 proc. inwestorów.

Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Inwestorów, zaledwie 3 proc. ankietowanych określa się jako zawodowy inwestor giełdowy. Prawie 60 proc. to osoby pracujące na etacie, kolejne 23 proc. prowadzi własną działalność gospodarczą. Niemal połowa zajmuje się giełdą krócej niż 5 lat. Inwestują zwykle samodzielnie (93 proc.). Jedna trzecia poświęca na zajęcia "giełdowe" do godziny dziennie, 27 proc. kilka godzin tygodniowo, a 17 proc. kilka w miesiącu. Wiele godzin dziennie spędza na inwestowaniu niecałe 20 proc. badanych.

Główną motywacją polskich inwestorów jest zapewnienie sobie dodatkowego źródła przychodu (42 proc.), co czwarty oszczędza w ten sposób na emeryturę. Dla 24 proc. jest to sposób na ochronę przed inflacją. Dodajmy, że ponad połowę badanych stanowią inwestorzy długoterminowi, trzymający akcje w portfelu przynajmniej rok.

Każdy ma więc swój sposób inwestowania i swoje cele do osiągnięcia. Wszyscy jednak kiedyś zaczynali. I choć każdy ma swoją drogę, o jednym warto pamiętać – żeby inwestować świadomie, trzeba się do tego odpowiednio przygotować.

Od czego zacząć?

Żeby inwestować, trzeba mieć oczywiście określony kapitał. Mogą to być nawet małe kwoty, szczególnie na początku. Kilka tysięcy to dobry start, pozwalający na opanowanie najistotniejszych aspektów. Dobrym pomysłem na początek jest wypełnienie tzw. ankiety MiFID, która ma pomóc w podejmowaniu właściwych decyzji inwestycyjnych. Dzięki informacji z ankiety można uchronić się przed wyborem produktów inwestycyjnych obarczonych zbyt dużym ryzykiem inwestycyjnym.

Jeżeli osoba zainteresowana inwestowaniem na giełdzie posiada stosowny profil inwestora może rozważyć np. zakup jednostek uczestnictwa funduszy ETF, które są tak skonstruowane, by odzwierciedlać konkretne indeksy lub koszyki indeksów. To pozwala "podążać za rynkiem". Oczywiście należy pamiętać o ryzyku, zwłaszcza jeśli jest się początkującym inwestorem, a także o tym, że historyczne wyniki nie są gwarancją osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości. Nie polecamy także inwestowania wszystkich posiadanych oszczędności.

Jeśli chcemy budować nasz portfel samodzielnie, musimy wiedzieć, jak to zrobić. Nie jest to wiedza tajemna, jednak trzeba poświęcić trochę czasu, by poznać podstawy. Trzeba nauczyć się m.in. jak zarządzać ryzykiem, z jakim ryzykiem wiążą się poszczególne instrumenty, jak wybierać akcje do swojego portfela, jak posiłkować się rekomendacjami. Wreszcie – jak technicznie przebiega inwestowanie, jak obliczyć swoje zyski i jak taka działalność wygląda pod względem podatkowym.

Dobrymi źródłami wiedzy są książki, internetowe portale i blogi oraz szkolenia. Ważne, by autorami takich materiałów były osoby mające profesjonalną wiedzę na ten temat. Takimi osobami są na pewno eksperci mBanku, którzy będą przekazywać podstawy inwestowania podczas serii webinarów, organizowanych przez Money.pl we współpracy z mBankiem.

Jest to cykl, w którym omawiamy najistotniejsze sprawy, w tym m.in. to, jak funkcjonują rynki, jakie stopy zwrotu mogą być realne i z jakim ryzykiem wiąże się ich osiąganie. Podczas webinaru eksperci opowiedzą o wadach i zaletach poszczególnych instrumentów oraz prawach i obowiązkach akcjonariuszy. Pokażą też, jak składać zlecenia i jakie są koszty inwestowania, jak budować portfel, jak dywersyfikować inwestycje oraz jak szukać okazji.

Tytuł pierwszego odcinka to "Giełda nie tylko dla rekinów, czyli od czego i jak zacząć inwestowanie". Relacja live już 28 kwietnia o godz. 19 na stronie głównej Wirtualnej Polski. Warto uczestniczyć w webinarze poprzez clickmeeting, dzięki czemu – po wcześniejszym zapisaniu się – będzie można zadawać pytania ekspertom na czacie. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie https://wiedzatoskarb.wp.pl/home.

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem.

Mecenasem akcji jest mBank

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(38)
tomek
rok temu
czy jest sens inwestowac skromne oszczedności w obligacje skarbowe?
Doradca Onlin...
rok temu
Witajcie! Jestem Doradcą Online PEKAO S.A. Chętnie odpowiem na wszelkie Wasze pytania odnośnie inwestowania w obligacje skarbu państwa. Pytania możecie zostawiać w komentarzach pod wpisem. Pozdrawiam Marek Doradca Online PEKAO S.A
nicołaj
2 lata temu
Piękny obrazek na stronie głównej. Wykresy prezentują zarobki naganiaczy....
Hornet
2 lata temu
Giełda to żerowisko rekinów, tuczących się głupim planktonem.
York
2 lata temu
Jak powstał covid w 2020 r to prawie na wszystkich akcjach można było zarobić , myślałem że teraz jak mamy wojnę za wschodnią granicą to też można zarobić a tu na odwrót giełda swieci na czerwono . Ciężko wyczuć .
...
Następna strona