Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Karcher podejrzany o zawyżanie cen. Jest komentarz firmy

13
Podziel się:

UOKiK podejrzewa, że firma Karcher od końca lat 90. narzucała dystrybutorom ceny sprzedaży swoich urządzeń. Spółka współpracuje z urzędnikami Urzędu w toczącym się postępowaniu, przekazując wymagane informacje i dokumenty. Grożą jej teraz milionowe kary.

Karcher podejrzany o zawyżanie cen. Jest komentarz firmy
UOKiK podejrzewa, że Karcher narzucał dystrybutorom ceny sprzedaży detalicznej (East News, Mateusz Grochocki)

Jak poinformował w poniedziałek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie antymonopolowe przeciwko spółce Karcher. Podejrzewa, że od rozpoczęcia działalności w Polsce, czyli od końca lat 90., narzucała ona dystrybutorom ceny sprzedaży detalicznej urządzeń i systemów czyszczących tej marki.

Według urzędu sprzedawcy, którzy sprzedawali produkty po niższych cenach, mogli być karani odbieraniem rabatów czy skracaniem terminów płatności, a w skrajnych przypadkach — nawet wypowiadaniem umów współpracy. "Część dealerów aktywnie uczestniczyła w procedurze dyscyplinowania reszty podmiotów, informując spółkę Karcher o niższych cenach" - wskazano.

Zobacz także: Pokazy garnków i pościeli. UOKiK idzie na wojnę z naciągaczami

Karcher ws. UOKiK

Spółka, odnosząc się do informacji opublikowanej na stronie UOKiK, stwierdziła w stanowisku:

Karcher Sp. z o.o. niezmiennie współpracuje z urzędnikami Urzędu w toczącym się postępowaniu, przekazując wymagane informacje i dokumenty.

Dodała, że szczegółowe informacje dotyczące powyższej sprawy będą znane na dalszym etapie postępowania.

Karcher. Możliwa kara od UOKiK

Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy. Menadżerom odpowiedzialnym za zawarcie zmowy grozi z kolei kara pieniężna w wysokości do 2 mln zł — przypomniał UOKiK. Dodano, że sankcji można uniknąć dzięki programowi łagodzenia kar.

Przed zakończeniem postępowania antymonopolowego Prezes Urzędu może też wystąpić do wszystkich stron postępowania z propozycją przystąpienia "do procedury dobrowolnego poddania się karze pieniężnej, jeżeli uzna, że przyspieszy to postępowanie". Zaznaczono, że kara nakładana na przedsiębiorcę biorącego udział w procedurze zostaje obniżona o 10 proc. w stosunku do kary pieniężnej, jaka zostałaby nałożona.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
norbitek
2 lata temu
a co robia takie firmy jak FedEx i UPS oraz inni to jest Zmowa Cenowa!!!!!!!!!!??????
ppp
2 lata temu
pokażcie mi producenta który tak nie robi
moj nick
2 lata temu
Nie do konca rozumiem co jest zlego w pilnowaniu cen wlasnych produktow... Ktos mi wyjasni o co chodzi? Zanizanie cen mocno ponizej kosztow produkcji rozniez jest nielegalne... ale pilnowanie zeby wlasny produkt trzymal wysoka cene to co w tym zlego??? Lamborgini tez podadza do sadu ze trzyma wysoko cene?
PAWEŁ
2 lata temu
Przecież to jest normalne. Standardowa zmowa cenowa. Kto się wyłamie dostaje maila, że ma poprawić ceny, ewentualnie telefon. W razie nie zastosowania się do ponaglenia brak dopłat i słabe ceny zakupu. Jedni podpierniczają drugich. Jedna , dwie firmy mają mieć główną sprzedaż w PL a reszta się ma dostosować.To samo jest w branży IT. Najwięksi robią wały. Konkurencji brak, ceny z góry ustalone a sjkklepy dyscyplinowane. Dowalić karami ile wejdzie za lewe praktyki.
ddddd
2 lata temu
niemcy zawsze oszukuja polakow !!! ich powinno sie pogonic wraz z putinem