Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Kolejna runda rozmów kontrolerów z PAŻP. Będzie przełom?

17
Podziel się:

Trwa kolejne spotkanie kierownictwa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego (ZZ KRL) - przekazała w czwartek PAP rzeczniczka PAŻP Agata Król. W środę Agencja przedstawiła dwie propozycje porozumienia ze stroną społeczną.

Kolejna runda rozmów kontrolerów z PAŻP. Będzie przełom?
PAŻP negocjuje z kontrolerami ruchu lotniczego (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Negocjacje kierownictwa PAŻP z przedstawicielami ZZ KRL toczą się od kilku tygodni. Rozmowy dotyczą m.in. bezpieczeństwa, regulaminu pracy i regulaminu wynagradzania.

Jak poinformowano w środę wieczorem we wspólnym komunikacie po spotkaniu przedstawicieli PAŻP oraz Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego, pracodawca przedstawił dwie propozycje porozumienia ze stroną społeczną. Prace nad zgłoszonymi propozycjami - jak podano - miały trwać do późnych godzin wieczornych. "Strony dążą do ustalenia w dniu 28.04.2022 r. (czwartek) wspólnego stanowiska" - napisano.

Spór z kontrolerami ruchu lotniczego

Wcześniej w środę PAŻP poinformowała w komunikacie, że Agencja wdraża 24 postulaty sformułowane przez Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego, "zgodnie z obowiązującą w lotnictwie zasadą stałego dążenia do doskonalenia procedur bezpieczeństwa i praktyk operacyjnych".

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, dążąc do doskonalenia procedur bezpieczeństwa, zaakceptowała i uzgodniła wdrożenie wszystkich dotyczących ich postulatów, zgłaszanych przez Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego. Od dwóch tygodni są one stopniowo wdrażane, a równolegle obecne Kierownictwo PAŻP analizuje możliwość wprowadzania dalszych, pozytywnych zmian w tym zakresie - przekazano w komunikacie.

Jak dodano, kierownictwo rozpoczęło wdrażanie postulatów dotyczących między innymi ograniczania jednoosobowych obsad, weryfikacji tzw. pojemności sektorowych, określających ile samolotów jednocześnie mają do prowadzenia kontrolerzy w jednej chwili czy przywrócenia pełnej obsady Senior Kontrolerów także w nocy.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk mówił w środę dziennikarzom w Sejmie, że jeżeli w PAŻP dojdzie do porozumienia, to 1 maja i w każde kolejne dni ruch lotniczy nad Polska będzie niezaburzony. "I o to nam chodzi" - dodał.

W poniedziałek opublikowano rozporządzenie w sprawie wprowadzenia ograniczeń w ruchu lotniczym. Ma ono związek z toczącymi się negocjacjami w PAŻP. Adamczyk przekazał, że rozporządzenie Rady Ministrów ws. wprowadzenia ograniczeń w ruchu lotniczym zostało przygotowane zgodne z procedurami, by linie lotnicze mogły się przygotować na ewentualną sytuację, w której od 1 maja 2022 r. może nie być wystarczającej liczby kontrolerów ruchu lotniczego PAŻP.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Zobacz także: Prezes NBP do zmiany? "Zabiera wiarygodność całej polityce gospodarczej"

Prezes ULC Piotr Samson mówił we wtorek, że wąskie gardło to Lotnisko Chopina i Modlin, gdzie liczba operacji spadnie z 500 do 180. Jak wskazywał, w maju dziennie ma się odbywać 500 lotów. "Ze względu na potencjalny brak odpowiedniej ilości kontrolerów, ta liczba będzie musiała być zredukowana o 2/3" - wskazał.

Ryzyko ograniczeń w ruchu lotniczym

Wcześniej prezes ULC wydał listę tras lotniczych i przewoźników, którzy będą wykonywać połączenia lotnicze po 1 maja z Lotniska Chopina i lotniska w Modlinie, gdyby nie doszło do porozumienia z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego. Na liście znalazły się 32 trasy oraz 11 przewoźników. Wśród nich są: PLL LOT, który poleci do Londynu Heathrow, Nowego Jorku, Chicago, Brukseli, Toronto, Incheon, Rzeszowa, Tel Awiwu, Oslo, Kopenhagi, Budapesztu, Wilna, Pragi, Bukaresztu, Duesseldorfu, Barcelony, Berlina, Tbilisi, Szczecina-Goleniów; Wizz Air - będzie zaś obsługiwał trasy do Londynu - Luton, Rzymu; Ryanair poleci natomiast do Londynu - Stansted, Dublina; Lufthansa, która ma latać do Frankfurtu, Monachium; Air France - do Paryża; Turkish Airlines natomiast do Stambułu, a KLM do Amsterdam. Ponadto Emirates do Dubaju; Austrian Airlines do Wiednia, Swiss do Zurichu oraz TAP Air Portugal do Lizbony.

PAŻP jest jedyną w kraju instytucją szkolącą i zatrudniającą kontrolerów ruchu lotniczego. Pełnią oni służbę przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(17)
czyta
2 lata temu
kursu kontrolera nie oplacaja z wlasnej kieszeni. z chwila przyjecia na kurs od razu dostaja pensje od PAZP. Do tego kandydaci pochodza z waskiego grona "rodzin i znajomych". w klauzuli przyjecia na kurs powinna byc wzmianka o odrobieniu kursu!!!! taki kurs na kontrolera to kwota kilkuset tysiecy zlotych!!!!
Piotr
2 lata temu
Nie dość, że ZZKRL manipuluje danymi o ruchu, to jeszcze używają słowa WOJNA. Czy przedstawiciel ZZKRL jest odpowiedzialnym człowiekiem a może trzeba go wysłać za granice, zeby zobaczył co to prawdziwa wojna? WSTYD! Ludzie umierają niedaleko nas przez wojne a on tak nazywa spór !!! Chce wojny? To niech jedzie. Społeczeństwo nie chcą uczestniczyć w wojne niewielkiej liczby kontrolerów którym się w głowach poprzewracało! To nie chodziło o bezpieczeństwo, o porozumienie skoro za swoją pełnomocniczke wzięli osobe zaangażowaną bardzo mocno politycznie przeciwko obecnej partii rządzącej. Jak przekupa na targu.
lak
2 lata temu
Służby tego rodzaju powinny mieć ustawowy zakaz strajku.
uu22
2 lata temu
Ten konflikt to efekt pracy Horały. W normalnym kraju byłby już dawno zdymisjonowany.
Jak widać
2 lata temu
Piebiak wypuścił swoje dziobaki do trolowania na wszystkich forach co dobitnie świadczy o panice w PiSie.