Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|
aktualizacja

Kosztorys inwestorski – czym jest i co powinien zawierać?

39
Podziel się:

Budowa domu pociąga za sobą wysokie koszty. By w ogóle móc rozpocząć realizację takiej inwestycji, należy oszacować, jakie nakłady środków finansowych będą potrzebne. W tym celu jest przygotowywany kosztorys inwestorski, który staje się podstawą podjęcia decyzji o budowie. Sprawdź, jak w praktyce wygląda kosztorys inwestorski oraz jak się go przygotowuje.

Kosztorys inwestorski – czym jest i co powinien zawierać?
Dzięki kosztorysowi inwestorskiemu możliwe staje się określenie kosztów lub ceny wykonania określonych zadań przez inwestora (unsplash)

Czym jest kosztorys inwestorski?

Wśród różnego rodzaju dokumentów towarzyszących planowaniu i realizowaniu inwestycji polegającej na budowie domu jednorodzinnego znajduje się również dokument finansowy, którym jest kosztorys inwestorski. Jest on sporządzany w celu oszacowania wartości poszczególnych robót w ramach jednego przedsięwzięcia budowlanego.

Do prawidłowego sporządzenia kosztorysu inwestorskiego są potrzebne takie dokumenty, jak:

  • projekt przetargowy,
  • projekt budowlany wykonawczy,
  • specyfikacja techniczna wykonania i odbioru robót budowlanych,
  • założenia wyjściowe poczynione do kosztorysowania,
  • ceny jednostkowe robót podstawowych.

Dzięki kosztorysowi inwestorskiemu możliwe staje się określenie kosztów lub ceny wykonania określonych zadań przez inwestora. Ich poznanie daje możliwość oceny opłacalności inwestycji, ale i kontroli złożonych ofert. Bardzo często kosztorys jest przygotowywany w ramach ubiegania się o kredyt bankowy na realizację inwestycji. Pozwala on w dłuższej perspektywie czasu na prowadzenie i kontrolę rozliczeń finansowych.

W kosztorysie znajdują się takie elementy jak:

  • prace do wykonania wraz z harmonogramem,
  • liczba roboczogodzin potrzebnych do realizacji poszczególnych prac,
  • wykaz potrzebnego sprzętu i materiałów budowlanych.

Szczególnym rodzajem dokumentu finansowego jest kosztorys inwestorski w zamówieniach publicznych. Pozwala oszacować wartość środków i wybrać wykonawcę. Kwestie z nim związane reguluje ustawa z dnia 11 września 2019 roku – prawo zamówień publicznych. Kosztorys w takim przypadku jest sporządzany na podstawie dokumentacji projektowej oraz specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót. Można go również opracować na podstawie planowanych kosztów robót określonych w programie funkcjonalno-użytkowym. 

Jak jest przygotowywany kosztorys inwestorski? Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 18 maja 2004 roku w sprawie określenia metod i podstaw sporządzania kosztorysu inwestorskiego, obliczania planowanych kosztów prac projektowych oraz planowanych kosztów robót budowlanych określonych w programie funkcjonalno-użytkowym mówi, że kosztorys można wykonać metodą kalkulacji uproszczonej. Polega ona na obliczaniu wartości robót, które są objęte przedmiarem, jako sumy iloczynów ilości jednostek przedmiarowych robót podstawowych i ich cen jednostkowych bez podatku od towarów i usług. W kosztorysie należy uwzględnić wartość materiałów oraz urządzeń niezbędnych do wykonania inwestycji.

Kto wykonuje kosztorys inwestorski?

Osobą uprawnioną do sporządzenia kosztorysu inwestorskiego jest kosztorysant, który dokonuje tego, posługując się odpowiednią metodą. Może nim być osoba, który ma wiedzę na temat technologii realizowanych prac budowlanych. W tym charakterze występują między innymi:

  • technik budownictwa,
  • kierownik budowlany,
  • inżynier budownictwa,
  • architekt.

Profesjonalny kosztorysant ma wiedzę o specyfice robót budowlanych i charakteryzuje się umiejętnością korzystania z aktualnych tablic dotyczących roboczogodziny, przewidzianych dla poszczególnych prac, oraz orientuje się w bieżących cenach materiałów. Dlatego przygotowany przez niego kosztorys inwestorski przyniesie realny obraz wartości przedsięwzięcia.

Ile kosztuje wykonanie kosztorysu inwestorskiego?

Usługa wykonania kosztorysu inwestorskiego kosztuje w granicach nieco ponad 1000 zł. Można zaoszczędzić, jeśli przygotowujemy kosztorys inwestorski samodzielnie. Wzór z omówieniem znajdziemy w sieci. Należy przy tym podkreślić, że amatorski kosztorys inwestorski będzie cechował się wysokim stopniem ogólności i będzie obarczony dużym ryzykiem błędu.

Nie zawsze istnieje konieczność przygotowania kosztorysu inwestorskiego. Najczęściej nie ma takiej potrzeby w przypadku inwestorów prywatnych. Jeśli jednak taka osoba chce poznać dokładne koszty budowy i materiałów, oceniając na tej podstawie, czy stać ją na takie wydatki, może posłużyć się właśnie kosztorysem inwestycyjnym.

Jak długo jest ważny kosztorys inwestorski?

Cena ponoszona za takie opracowanie dokumentacji finansowej, jaką jest kosztorys inwestorski, nie jest niska. Niewykluczone jednak, że takiej opłaty należy dokonać wielokrotnie. Raz sporządzony kosztorys inwestorski nie jest ważny bezterminowo. Zgodnie z ustawą prawo zamówień publicznych szacowania wartości zamówienia dokonuje się nie wcześniej niż 6 miesięcy przed wszczęciem postępowania. Można na tej podstawie uznać, że kosztorys inwestorski zachowuje ważność przez sześć miesięcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(39)
inzynier
11 miesięcy temu
pan redaktor sobie robi jaja ? za tysiąc złotych to może mieć kosztorys garażu. 1 pozycja t0 ok. 30 zł . Przy 200 pozycja to 6000+vat
PZP
2 lata temu
Kiedyś słyszałem takie hasło: „Kto nie ma miedzi, to niech na d… siedzi”. Kto bierze bez opamiętania kredyty, niech ma teraz pretensje sam do siebie. Może to niegrzeczne, ale taka jest brutalna prawda. Inflacja szaleje nie tylko w Polsce niestety…
Inżynier
2 lata temu
Słaby artykuł. Bardzo ogólnikowo traktujący kosztorysowanie. Aby dobrze skalkulować kosztorys, to trzeba znać bardzo dobrze technologię budownictwa. Katalogów z tablicami jest z 200 albo lepiej. Bez porządnego programu nie ma w ogóle co za to się brać. Dodam od siebie, że kosztorys wielobranżowy to 200-250 pozycji, gdzie trzeba policzyć metry, dobrać katalog i ceny. Za 1000zł to nie kosztorys a szacunek na zasadzie: 300tys stan surowy, 200tys inst, 300tys wykończenie i extra 100tys na nieprzewidziane roboty. Nie każdy arch tech czy inż ogarnie kosztorys, jest dużo różnych kruczków choćby jak liczenie rusztowań, potrącanie otworów czy dobór wielkości kosztów pośrednich.
weronika
2 lata temu
A co to jest ten projekt budowlany wykonawczy?
Stanislaw
2 lata temu
Zawsze było drogo, pamiętam 2000 rok kiedy zaczynałem budowę, porównując zarobki z materiałami i robocizną było zaporowo. Pamiętajmy, wszystko należy odnieść do przychodów gospodarstwa. 20 lat temu nie budowano tak jak teraz bo ludzi nie było stać i nie rzucali się na coś co ich przekraczało możliwości. Obecna "młodzież" nie ma żadnego pojęcia o bilansach - analizie kosztów i przychodów, kredyt i zdolność kredytowa. Druga sprawa, poważne inwestycje mieszkaniowe należą do średniej klasy a nie do ogółu, ogół mieszka tak jak w całej Europie w lokalach wynajętych. Polska mentalność inna, 35 lat dorabiać kapitalistów rządzących światem spłacając podwójny kredyt.
...
Następna strona