Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Fundusz Odbudowy. Ziobro chce wstrzymania decyzji

132
Podziel się:

Politycy Solidarnej Polski składają wniosek o zawieszenie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej, co jest warunkiem uruchomienia środków z Funduszu Odbudowy. "To krok w stronę państwa federacyjnego" - powiedział szef ugrupowania Zbigniew Ziobro.

Fundusz Odbudowy. Ziobro chce wstrzymania decyzji
Zbigniew Ziobro chce wstrzymania decyzji o zwiększeniu środków własnych UE. (PAP, Radek Pietruszka)

Tegoroczny unijny budżet zawiera 750 miliardów euro przeznaczonych na pomoc gospodarkom w pandemii koronawirusa. Państwa członkowskie mają otrzymać część tych pieniędzy w formie dotacji, a część w postaci pożyczek. Zanim jednak zostaną one uruchomione wszystkie państwa członkowskie muszą się zgodzić na zwiększenie zasobów własnych UE. Bez tego Komisja Europejska nie może rozpocząć zaciągania pożyczek.

Zdaniem polityków Solidarnej Polski ratyfikacja takiej decyzji oznacza dla Polaków wspólne zadłużanie się wraz z innymi państwami członkowskimi i konieczność spłacania długów innych krajów.

- Polacy powinni mieć możliwość wypowiedzenia się, czy chcą spłacać długi innych państw. Czy chcą, by Unia Europejska nakładała na nich podatki i czy chcą odejścia od państwa polskiego i przejścia w stronę państwa federacyjnego - powiedział Zbigniew Ziobro.

Zobacz także: Krajowy Plan Odbudowy. Do 14 sierpnia czas na złożenie projektów

Politycy Solidarnej polski powołują się na piątkową decyzję niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego, który tymczasowo zawiesił ratyfikację po tym, jak trafiła do niego skarga grupy niemieckich ekonomistów.

- Niemiecki trybunał zwrócił uwagę na te same argumenty, o których Solidarna Polska mówi od dawna - powiedział Ziobro. - Ten nowy mechanizm, co do którego umówili się przywódcy europejscy w grudniu, to jest droga do tworzenia europejskiego państwa federacyjnego.

Zdaniem Ziobry ratyfikacja umowy jest "zagrożeniem dla suwerenności państwa polskiego" i jest sprzeczna z konstytucją.

Umowa, o której mówią politycy Solidarnej Polski, dotyczy pieniędzy, jakie kraje członkowskie mają dostać z unijnego Funduszu Odbudowy.

Żeby pieniądze mogły popłynąć, każde państwo członkowskie musi napisać i przyjąć krajowy plan, w którym zawarte będą programy, finansowane z unijnej kasy.

Jednak aby Fundusz Odbudowy został uruchomiony, to państwa członkowskie, w tym parlamenty narodowe muszą zatwierdzić decyzję unijnych liderów o zwiększeniu zasobów własnych UE. Rząd zajmował się już wspomnianym projektem ustawy, jednak - jak informował premier Mateusz Morawiecki - odbyła się jedynie dyskusja. Przedstawiciele rządu zapowiadają, że projekt zostanie przyjęty w ciągu kilku tygodni i trafi wówczas do Sejmu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(132)
Qssza
2 lata temu
I prawidłowo nikt nam tu nic nie daje wpłacamy oddaliśmy gałęzi gospodarki a UE blokuję pieniądze które nam się należą one nie są za darmo więc jak tak to ani grosza nie wpłacać i podatek dla obcego kapitału 3 dni i już chcą rozmawiać ale trzeba mieć odwagę a nie kompleksy
Dark
3 lata temu
Większość piszących tu komentarze zupełnie nie rozumie o co chodzi, czytajcie ze zrozumieniem ten artykuł bo ten człowiek ma rację i chce dobrze dla nas dla Polski.
Ag.
3 lata temu
Dobrze ,że się Pan postawił w tej tak ważnej sprawie dla Polski . Brawo Panie Ziobro niech Pan walczy dalej o nas, Polskę ,naszą, Polaków suwerenność . Kiedyś Pan spojrzy w lustro i powie sobie warto było
Prawda
3 lata temu
No to bedziemy spłacac długi np Grecji a wczesniej Szwaby ich wydoili
Balbina
3 lata temu
Zanim dorwaliście się do żłobka to nasze zadłużenie wynosiło ok. 1bln, po 6 latach waszych rządów wynosi 6bln zł. Nasze wnuki, pra wnuki będą musiały to spłacać. Za komuny Polska nie była tak zadłużona.
...
Następna strona