Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Konrad Bagiński
|
aktualizacja

Kredyt hipoteczny na mieszkanie z przetargu lub licytacji

24
Podziel się:

Mieszkania w Polsce drożeją, ale nadal możesz kupić lokal mieszkalny po okazyjnej cenie. W jaki sposób? Skorzystaj z oferty zakupu nieruchomości od gminy, spółdzielni albo Skarbu Państwa. Pytanie tylko, czy banki są skłonne udzielić ci kredytu hipotecznego na mieszkanie z przetargu lub licytacji?

Kredyt hipoteczny na mieszkanie z przetargu lub licytacji
Jak kupić mieszkanie na licytacji? (WP, Mateusz Madejski, Mateusz Madejski)

Cena nieruchomości jest ważną kwestią dla kupujących. Najtaniej możesz ją nabyć w ramach licytacji komorniczej lub przetargu, ale uwaga! Na licytację trafiają mieszkania problemowe, niejednokrotnie mocno zadłużone. Wobec ich właścicieli wszczynana jest procedura windykacyjna, a wierzyciel pozywa ich do sądu.

Tam może on uzyskać tytuł wykonawczy, czyli wyrok lub nakaz zapłaty z klauzulą wykonalności. Jeśli dłużnik nie wywiąże się z płatności, a komornik nie znajdzie źródła do ściągnięcia długu, wówczas wierzyciel może zażądać wszczęcia egzekucji z nieruchomości. Trafia ona na licytację komorniczą.

Zobacz także: Mieszkanie+. Nowe, korzystne rozwiązania. Emilewicz tłumaczy

Nieruchomość może być zlicytowana także wtedy, gdy ustanowiono zabezpieczenie hipoteczne, a kredytobiorca nie spłacał swojego zobowiązania. Wówczas bank, który został wpisany jako wierzyciel hipoteczny, może zlicytować mieszkanie i odzyskać pieniądze wypłacone klientowi. Tanio kupisz mieszkanie z przetargu organizowanego przez samorządy, spółki Skarbu Państwa czy urzędy miast, gmin i dzielnic. Licz się jednak z tym, że takie lokale wymagać mogą generalnego remontu i że właśnie z tego wynika ich okazyjna cena.

Czy można wziąć kredyt hipoteczny na mieszkanie z licytacji?

Jeśli masz oszczędności na zakup mieszkania z przetargu lub licytacji, jesteś w komfortowej sytuacji. Wpłacasz wadium, inaczej rękojmię, podczas przystępowania do przetargu lub licytacji, a następnie, jeśli wylicytujesz mieszkanie, będziesz musiał w krótkim czasie zapłacić całą kwotę.

Problem pojawia się w momencie, gdy wkład własny co prawda pokryje wadium, ale twoje oszczędności będą już zbyt niskie, by móc zapłacić za nieruchomość gotówką. Wówczas jedną z opcji wydaje się wnioskowanie do banku o kredyt hipoteczny. Czy jednak bank przychyli się do wniosku? Nie jest to łatwą sprawą, ale niektóre banki udzielą takiego kredytu.

Promesa kredytowa

Dobrym rozwiązaniem w przypadku chęci sfinansowania zakupu mieszkania z licytacji lub przetargu kredytem hipotecznym jest pozyskanie z wybranego banku promesy kredytowej. Za jej wydanie musisz co prawda zapłacić – od 100 do kilkuset złotych. Promesa jest postrzegana jako wstępna decyzja kredytowa, inaczej przyrzeczenie banku, że udzieli ci zobowiązania w określonej wysokości. Wiesz automatycznie, ile najwięcej będziesz w stanie zaproponować w czasie przetargu u komornika.

Banki wydają promesy kredytowe po sprawdzeniu dokumentów osobistych i finansowych złożonych przez ciebie wraz z wnioskiem kredytowym. Taka instytucja zbada wysokość twojej zdolności kredytowej i sprawdzi historię kredytowania w BIK-u (Biurze Informacji Kredytowej), a następnie wypowie się co do możliwości uzyskania przez ciebie kredytu na wnioskowaną kwotę, wpisywaną w promesę.

Krótki czas na załatwienie formalności kredytowych

Załóżmy, że weźmiesz udział w licytacji komorniczej czy w przetargu i wygrasz wyścig o wymarzone mieszkanie. Wówczas zgodnie z prawem musisz wnieść całą kwotę za wylicytowaną nieruchomość zaledwie w ciągu 14 dni od zakończenia licytacji lub przetargu. Możesz starać się w określonych przypadkach o wydłużenie tego terminu, ale maksymalnie o miesiąc.

Nie wszystkie banki są skłonne do udzielenia kredytu hipotecznego na mieszkanie z licytacji komorniczej lub przetargu. Wszystko przez to, że trudno jest spełnić wymagania bankowe w krótkim czasie, jaki zgodnie z prawem przeznaczony jest na sfinansowanie inwestycji przez osobę zwyciężającą w licytacji lub przetargu.

Jeśli chcesz starać się o kredyt hipoteczny na takie mieszkanie, musisz spełnić określone przez bank warunki. Konieczne jest przedstawienie do wniosku takich dokumentów jak:

·      dowód wpłaty rękojmi;

·      postanowienie sądu o udzieleniu prawomocnego przybicia;

·      zaświadczenie sądowe ze wskazaniem informacji o pozostałej do zapłaty kwocie za mieszkanie, terminie zapłaty oraz numerze rachunku bankowego do wpłaty;

·      dowód uiszczenia opłaty sądowej za udzielenie przybicia;

·      treść obwieszczenia o licytacji oraz dokumenty techniczne i prawne nieruchomości wystawionej na licytację komorniczą.

Czasem bank może wymagać od ciebie ponadto zabezpieczenia kredytu hipotecznego na mieszkanie z licytacji lub przetargu na innej nieruchomości, która do ciebie należy. Poza tym, procedury związane z udzieleniem kredytu hipotecznego nie różnią się od standardowych rozwiązań bankowych. Kredyt otrzymasz, jeśli masz odpowiednio wysoką zdolność kredytową, dobrą historię w BIK-u oraz przedstawisz wkład własny, najlepiej w wysokości co najmniej 20 proc. kupowanej nieruchomości lub 10 proc., a jego brakującą część zabezpieczysz w inny sposób, np. poprzez wykupienie ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

Szymon Machniewski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(24)
Livado
4 lata temu
Komornik licytuje działkę z ceną wywoławcza 120 tys., a dłużnik wziął kredyt z banku 700 tys., co wynika z hipoteki wpisanej w księdze wieczystej. Jakie tu nieszczęście i ludzkie łzy? Wziął górę kasy z banku pod działkę, której pewnie nie mógł sprzedać i śmieje się w kułak!
Dar
4 lata temu
A ja uważam, że nie ma co kombinować, tylko spiąć 4 litery i zacząć gromadzić kapitał / szukać inwestycji, która odpowiada preferencjom. Kupowanie „czegokolwiek” mija się z celem. Ja już parę lat przygotowywałem się do zakupu i nie żałuję, bo zamieszkam na fantastycznym osiedlu Praga Arte.
marek
4 lata temu
wszystko ok. tylko co jeśli mieszkający się po licytacji nie wyprowadzą? cena zaplacona komornikowi. odestki bankowi trzeba placić a w mieszkaniu mieszkają obxy ludze. + opłaty za mieszkanie dla wspólnoty. Eksmisja takich lokatorów może zająć lata. jak nie jesteś prawnikiem dojdą jeszcze koszty obslugi prawniczej. reasumująć zakup lokalu na licytacji to ogromne ryzyko. Mozna stracić dużo czasu, pieniędzy , a moze się też i rodzina rozpaść gdy nie pójdzie po myśli a opłaty zjedzą zysk z tańszego zakupu.
Ciekawe
4 lata temu
Tu, że ceny mieszkań rosną a 2 scrolle wyżej pogrom na rynku pierwotnym.
Evya
4 lata temu
Gdzie te pieniadze? Ludzie placa co miesiac czynsze gdzie te miliardy co wplacamy?????????????????????????????
...
Następna strona