Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Księgarnie pod ścianą. Dobiją je ceny energii

8
Podziel się:

Chociaż księgarni ubywa od lat, to teraz już niemal co druga ma kłopoty finansowe. Ten rok jest wyjątkowo trudny z powodu lawinowo rosnących kosztów i zaciskania pasa przez Polaków – pisze piątkowa "Rzeczpospolita".

Księgarnie pod ścianą. Dobiją je ceny energii
Połowa z ponad 5 tys. firm księgarskich na rynku ma kłopoty finansowe (zdjęcie ilustracyjne) (PAP, Leszek Szymański)

Gazeta zwraca uwagę, że w ostatniej dekadzie z rynku zniknęła niemal co trzecia księgarnia i ich liczba nadal się kurczy. Wedle szacunków Dun & Bradstreet, które cytuje dziennik, na polskim rynku działa ich niemal 2,3 tys. W porównaniu z końcem grudnia 2021 r. ich liczba zmalała o 2 proc., co jest największym spadkiem od 2017 r.

Według dziennika połowa z ponad 5 tys. firm księgarskich na rynku, wliczając sprzedawców książek także w kioskach, ma mniejsze lub większe kłopoty finansowe. "Niestety, będą się one zdecydowanie pogłębiać" – stwierdza dziennik.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dramat mieszkańców Mikołajek. Burmistrz: poprosili o drewno, ci ludzie nie mają pieniędzy

Jak mówi cytowany przez gazetę Łukasz Okuniewski, prezes Książnicy Polskiej, księgarnie stacjonarne upadają i "niestety będą upadać, ze względu na wzrost kosztów pracowniczych, ogrzewania czy w przypadku placówek w galeriach handlowych szalejącego kursu euro (czynsze są tam liczone właśnie w tej walucie – przyp. red.)".

Dla sektora wyzwaniem jest także konkurencja ze strony np. dużych sieci spożywczych, które również weszły mocno w sprzedaż książek – zauważa gazeta.

Nie tylko księgarnie mają problem. Od około roku sektor poligraficzny przeżywa bezprecedensowy kryzys. W ciągu ostatnich miesięcy ceny papieru wzrosły średnio o kilkadziesiąt procent, a w przypadku papieru gazetowego, nawet o ponad 100 proc. Wzrostowi cen papieru, spowodowanemu głównie rosnącymi kosztami energii, towarzyszy obecnie znaczny niedobór papieru i tektury w całej Europie.

"Rzeczpospolita" wskazuje, że w naszym kraju słabo jest także z czytelnictwem — badania Biblioteki Narodowej wynika, że co najmniej jedną książkę w roku przeczytało tylko 38 proc. Polaków.

"Trend spadkowy został wprawdzie powstrzymany, ale wynik jest daleki od dobrego" – czytamy w dzienniku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
123
2 lata temu
Szkoda, kolejna branża przeniesie się do internetu. Ludzie coraz mniej się ze sobą spotykają i rozmawiają i są dla siebie coraz bardziej przez to mniej życzliwi :(
Adaś
2 lata temu
Uwielbiam czytać, ale gdy patrzę co się teraz wydaje na rynek, to żal drzew na papier. Przypadkowo spotkany kloszard na dworcu ma czasem więcej mądrego do powiedzenia niż niektórzy autorzy.
Marcin
2 lata temu
Czaję miłość do książki papierowej, ale jej nie podzielam. Większość książek czytam i przechowuję na czytniku. Kilka procent, tych ulubionych, lub niedostępnych w formie cyfrowej kupuję do małej biblioteczki. Ale spójrzmy prawdzie w oczy, książka papierowa to już przeszłość. Szkoda drzew i pieniędzy.
Wanda z Tokar...
2 lata temu
PiS rozwiało prawie każdy sektor gospodarki ,upadłości się dopiero zaczną zimą.Czy Kaczyński z Morawieckim robią to celowo czy są takimi dyletantami?
Gosc
2 lata temu
Jest dużo używanych książek, a książnice też wyprzedają po 1zł nawet.