Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Macron o polskiej energetyce: "czeka was wiele wysiłku"

58
Podziel się:

- Francja zdaje sobie sprawę z tego, jak wielkie wysiłki będzie musiała podjąć Polska, żeby osiągnąć neutralność klimatyczną - mówił podczas wspólnej konferencji prasowej prezydent Francji Emmanuel Macron. I nazywał Polskę strategicznym partnerem Francji.

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem
W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem (East News, Zbyszek Kaczmarek/REPORTER)

Podczas konferencji prasowej prezydent Emmanuel Macron oraz premier Mateusz Morawiecki podsumowali, o czym rozmawiali za zamkniętymi drzwiami.

Jak podkreślali, w erze pobrexitowej otwiera się nowy etap w relacjach polsko-francuskich. Przedstawiciele władz zauważali wiele obszarów, w których Polska i Francja mogłyby współpracować na partnerskich zasadach.

Zarówno Morawiecki, jak i Macron sporo mówili o kwestiach klimatycznych.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

- Mówmy o wszystkim, co wiąże się z ochroną klimatu, a nie tylko o emisji CO2 - apelował premier Morawiecki. Macron również sporo mówił na ten temat, zaznaczając, że jest "bardzo przywiązany do strategii neutralności klimatycznej i węglowej".

- Zdajemy sobie sprawę, że polski miks energetyczny to pewna spuścizna i Unia Europejska musi to dostrzegać - mówił. Jednocześnie zaznaczał, że Polskę czeka bardzo dużo pracy przy osiągnięciu neutralności klimatycznej.

Macron zwracał uwagę, że Polska może liczyć na wsparcie Francji przy transformacji energetycznej. Zarówno jeśli chodzi o fundusz sprawiedliwej transformacji, jak i dążenie ku energetyce jądrowej. - Chciałbym, abyśmy zintensyfikowali współpracę w tej kwestii - stwierdził.

- Francja będzie apelować, by fundusz sprawiedliwej transformacji skupiał się na regionach, które są najmocniej dotknięte transformacją energetyczną, więc również i polskich - powiedział prezydent Francji.

Morawiecki z kolei proponował wprowadzenie czegoś na kształt "podatku węglowego" na zewnętrznych granicach UE.

- Nie chcemy, żeby zniknął przemysł europejski, więc pokazujemy, że warto zastanowić się nad tzw. podatkiem węglowym na granicach zewnętrznych UE, który spowodowałby, że wiele przemysłów miałoby wyrównane pole gry względem konkurencji z całego świata - powiedział Morawiecki.

Morawiecki zaprosił francuskich ekspertów od kolei do współpracy przy budowie sieci szybkich kolei, w centrum której ma znaleźć się CPK. Mówił też o mocniejszej współpracy wojskowej, która ma mieć niespodziewany wymiar. - Francuzi i Niemcy pracują nad czołgiem nowej generacji. Z ogromną radością przyjąłem gotowość do włączenia się polskich ekspertów w prace nad tym projektem - powiedział premier.

Morawiecki i Macron dużo mówili również o partnerstwie handlowym, walce z oszustwami podatkowymi oraz polityce przemysłowej, która powinna być oparta na sztucznej inteligencji i nowych technologiach. Prezydent Francji zapewniał również o jednakowym stanowisku w kontekście Wspólnej Polityki Rolnej i Wieloletnich Ram Finansowych Unii Europejskiej.

Sporo czasu poświęcono też powrotowi do formatu Trójkąta Weimarskiego. - Po brexicie Polska, Niemcy i Francja to ponad 40 proc. populacji Unii Europejskiej - argumentował Morawiecki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(58)
Monika
4 lata temu
Kolejny miażdżący sukces Premiera.
Natalia
4 lata temu
Macron sobie trochę pogada, ale i tak słucha Morawieckiego bo widzi jakie sukcesy nam zapewnił.
Basia Basia
4 lata temu
I tyle. Nawet Macron widzi jaki sukces odnieśliśmy.
Valkiria
4 lata temu
Niech zamiast wymagać, może pomoże. Nie nasza wina że Francja nas sprzedała Moskwie po 2 wojnie!
Caryca
4 lata temu
Jak jest tak chętny żebyśmy mieli czystą energię, może nieodpłatnie udzieli nam pomocy swoich specjalistów.
...
Następna strona