Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Golat
|
aktualizacja

Małe i średnie firmy odliczają dni do startu PPK

4
Podziel się:

Zbliża się ważny termin dla tysięcy małych i średnich firm oraz milionów ich pracowników. Przedsiębiorstwa zatrudniające od 20 do 249 osób mają czas do 27 października br. na zawarcie umowy na zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi, a do 10 listopada – na zawarcie umowy o prowadzenie PPK.

Małe i średnie firmy odliczają dni do startu PPK
Schemat wpłat w ramach PPK

Partnerem materiału jest ImpactCEE.

Firmom zostało bardzo niewiele czasu na wybranie odpowiedniej instytucji finansowej, która będzie zarządzała PPK. A ten wybór może mieć bardzo istotne znaczenie zarówno dla samych przedsiębiorstw, które muszą wdrożyć PPK, jak i dla zatrudnionych w nich osób, dla których przystąpienie do programu jest dobrowolne. Choć – jak zauważają eksperci – uczestnictwo w PPK to dla pracowników czysty zysk.

Zobacz także: 10 najważniejszych założeń PPK

Kto zrezygnuje z tysiąca złotych?

Zdaniem Roberta Zapotocznego, prezesa PFR Portal PPK, współtwórcy ustawy o PPK, pracownik, który rezygnuje z uczestniczenia w programie, rezygnuje z co najmniej tysiąca złotych dodatkowego zysku rocznie. Jak tłumaczy, PPK jest – wzorowanym na rozwiązaniu brytyjskim – powszechnym i dobrowolnym systemem budowania oszczędności w miejscu pracy. Polega on na tym, że pracownik każdego miesiąca może odprowadzać co najmniej 2 proc. swojego wynagrodzenia, do którego dokłada się zarówno pracodawca (1,5 proc.), jak i państwo, które – poza wpłatą początkową w wysokości 250 zł – co roku wpłaca na rachunek 240 zł.

Dla pracowników ten system jest niezwykle korzystny, otrzymują dwa razy więcej niż odłożyliby sami – zachęcał pod koniec września podczas konferencji poświęconej PPK Bogusław Szpytma, wicewojewoda dolnośląski.

Emerytura, czyli jedna czwarta pensji

Nie tylko pracownicy mogą skorzystać z systemu. Jak zauważa Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, przy spadającym przyroście naturalnym oraz rosnącej średniej długości życia, już za niespełna 30 lat na każdego emeryta w Polsce będą przypadały tylko dwie osoby w wieku produkcyjnym.

– Oznacza to spadek emerytur do poziomu 28,7 proc. wynagrodzenia (dziś to ok. 56 proc. – red.), a w 2060 r. poniżej 25 proc. Dlatego warto pomyśleć o oszczędzaniu już teraz. PPK jest szansą na zwiększenie bezpieczeństwa finansowego Polaków, ale też szansą na podniesienie standardów polskiego rynku pracy, zwiększenie atrakcyjności zatrudnienia. Przynosi korzyści całej gospodarce – twierdzi Bartosz Marczuk.

Dobrze wybrać instytucję

Jak wskazują eksperci światowego potentata w dziedzinie doradztwa biznesowego, firmy EY, jednym z największych wyzwań przy wdrażaniu PPK jest wybór odpowiedniej instytucji finansowej – instytucji prowadzącej PPK. „W praktyce wiele firm może mieć z tym problem, bo ich oferty są oparte o różne parametry i trudno je przeanalizować” – piszą eksperci EY.

Dodają przy tym, że wyboru dokonuje się na podstawie oceny proponowanych przez instytucje finansowe warunków zarządzania środkami gromadzonymi w PPK, ich efektywności w zarządzaniu aktywami oraz posiadanego przez nie doświadczenia w zarządzaniu funduszami inwestycyjnymi lub funduszami emerytalnymi. „Wyboru dokonuje się mając także na uwadze najlepiej rozumiany interes osób zatrudnionych” – przypominają eksperci EY.

Dokonując wyboru można też kierować się decyzjami podejmowanymi przez innych. Niekwestionowanym liderem pod względem wielkości aktywów rynku PPK w Polsce (35 proc.) jest PKO TFI. PKO TFI tłumaczy sukces wyjątkową, kompleksową ofertą oraz sprawnym wdrażaniem i obsługą PPK.

– Firmy wdrażające PPK z pomocą PKO TFI korzystają z doskonałego systemu wsparcia – każda może liczyć na profesjonalną asystę w kwestiach merytorycznych i technicznych. Przedsiębiorstwo przystępujące do tworzenia PPK we współpracy z PKO TFI, bez względu na skalę działania może liczyć na dedykowany system obsługi zarówno w zakresie dokumentacji kadrowej, jak i indywidualnych rachunków PPK pracowników – zapewniają eksperci z PKO TFI.

PKO TFI oferuje kompleksowe wsparcie na każdym etapie wdrożenia PPK. Udostępnia materiały edukacyjne, np. krótkie, instruktażowe filmy video, możliwość uczestniczenia w wideokonferencjach z możliwością zadawania pytań on-line przez chat. Na stronie PKO TFI dostępny jest także opis procesu wdrożenia PPK krok po kroku.

Partnerem materiału jest ImpactCEE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
MOHER
4 lata temu
OSZCZĘDZANIE W PPK JAK ŁAPANIE WIATRU W POLU.
Piotrek
4 lata temu
Nam przedstawiciel PKO tłumaczył że jak co miesiąc wybierasz kase a wiąże się to ze składaniem podania co miesiąc to jesteś 50zł do przodu...w tym wypadku traci tylko pracodawca. Jawne rypanie pracodawców w 4litery.
Mirek
4 lata temu
Raz już nas okradli i to nie ważne czy PO czy PIS . Dopóki jest to dobrowolne to nie dam się więcej okradać zachłannym politykom .
Olo
4 lata temu
W moim zakładzie pracownicy pomimo tego, że zostali rzetelnie poinformowali masowo rezygnują z PPK. Ja też nie ufam rządowi. Gdyby chcieli dobrze, pracownicy a nie pracodawca wybieraliby fundusz. Teraz jak 10 razy zmienisz pracę, to będziesz miał 10 kont w ppk. A dziedziczenie już było w OFE