Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Mieszkańcy spółdzielni dostają podwyżki opłat. Tej grupy zamrożenie cen nie dotyczy

110
Podziel się:

Rząd ograniczył wzrost cen prądu dla wielu Polaków. Nie dotyczy to jednak tych spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot, którym energia do części wspólnych jest dostarczana w ramach umów z gwarancją ceny. Teraz stare umowy wygasają, a nowe wymuszają konieczność podniesienia czynszów.

Mieszkańcy spółdzielni dostają podwyżki opłat. Tej grupy zamrożenie cen nie dotyczy
Mieszkańcy spółdzielni dostają podwyżki opłat. Tej grupy zamrożenie cen nie dotyczy (Adobe Stock, DarSzach)

O problemie części spółdzielni i wspólnot pisze serwis prawo.pl. Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej, w tym roku ceny prądu zostały zamrożone na poziomie z 2022 r. do określonych limitów zużycia: 2 MWh rocznie dla gospodarstwa domowego, 2,6 MWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami i 3 MWh w przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Kto zużyje więcej, zapłaci wyższe stawki, ale nie więcej niż 693 zł za MWh. Z kolei spółdzielnie i wspólnoty nie mają zamrożonych stawek, są natomiast objęte limitem ceny do 785 zł za MWh. Ta zasada nie dotyczy jednak sytuacji, w których mają one umowy z gwarancją stałej ceny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nadchodzi rewolucja na rynku nieruchomości. Ceny mogą się zmienić

Opłaty w górę

Jak tłumaczy prawo.pl, w przypadku spółdzielni i wspólnot, które zawierają umowy na dostawę prądu do części wspólnych (np. klatek schodowych czy wind), wybieranie umów ze stałą ceną było powszechne. Było to bowiem bardziej opłacalne. Teraz jednak stare umowy wygasają, a przy podpisywaniu nowych żadna firma nie chce już dać tak dobrych cen, jak dawniej. - Tam, gdzie umowy z gwarancją stałej ceny przestają obowiązywać, opłaty za mieszkanie rosną od 20 do 30 proc. - wylicza w rozmowie z serwisem Jerzy Jankowski, prezes Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP.

Projekt wysłany do premiera

Dlatego związek wysłał do premiera Mateusza Morawieckiego i wszystkich klubów parlamentarnych swój projekt ustawy. Zgodnie z tym projektem limitem cen w tym roku byłyby też objęte spółdzielnie i wspólnoty, które mają umowy z gwarancją ceny. Związek chciałby, aby takie zasady działały z mocą wsteczną, to jest od początku tego roku.

Eksperci, z którymi rozmawiał serwis prawo.pl, mają różne opinie na temat tej propozycji. Z jednej strony pojawiają się głosy, że działające obecnie zasady są sprzeczne z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa. Z drugiej strony słychać, że już teraz spółdzielnie mogą skorzystać z ochrony, wypowiadając z wyprzedzeniem umowy z gwarancją stałej ceny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(110)
ZENEK BLUES
11 miesięcy temu
podwyżki czynszu na poziomie 20-30%, to nie jest jeszcze tak tragicznie.
Pasjonat pleb...
11 miesięcy temu
Czy wiecie kto to jest OLIGARCHA? A czy wiecie kto to jest INWESTOR STRATEGICZNY?
Franek
11 miesięcy temu
Ale spółki typu Orlen, Enea, Tauron i reszta notują największe od lat zyski czyli mogli by sprzedawać taniej ale łupią bo potrzebne pieniądze pisowi na kiełbasę wyborczą no i na milionerów z pis
Matylda
11 miesięcy temu
Przecież , w blokach zużycie prądu w częściach wspólnych w zasadzie idzie jedynie na oświetlenie klatek schodowych, na których przeważnie zamontowane są czujniki ruchu .Więc skąd niby te podwyżki czynszu o 20-30%?
łubu dubu
11 miesięcy temu
Głosujcie dalej na komunistyczny PiS a będzie lepiej , PiS da
...
Następna strona