Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Mieszkania przestały się kurczyć, wynika z analizy. Coraz mniejsze są za to prywatne domy

6
Podziel się:

Przez lata oddawane przez deweloperów mieszkania były coraz mniejsze. Jednak jak wynika z analizy, ten trend wyhamował w 2019 roku. Przeciętny oddany do użytku lokal miał dokładnie taką samą powierzchnię jak w 2018 r. Inne trendy widać jednak jeśli chodzi o domy jednorodzinne.

Mieszkania przestały się kurczyć, wynika z analizy. Coraz mniejsze są za to prywatne domy
(WP, Mateusz Madejski)

Przeciętne mieszkania od deweloperów w ostatnich latach były coraz mniejsze. W 2013 roku średni metraż nowe mieszkania wyniósł 56,5 metrów kwadratowych, rok później - 54,9 metra, a w 2018 już tylko 53,2 metra.

Jednak trend się zatrzymał, wynika z analizy serwisu RynekPierwotny.pl. Przeciętne oddane do użytku mieszkanie było dokładnie tej samej wielkości, co w 2018 roku.

Eksperci serwisu tłumaczą długoterminowe spadki metraży przede wszystkim względami demograficznymi. Rodziny są obecnie mniejsze i nie potrzebują już tak dużych mieszkań. Wpływ na to miały też zapewne rosnące ceny nieruchomości.

Zobacz także: Chętnych na ogródki działkowe nie brakuje. Cwaniaków jednak czeka odmowa. Obejrzyj wideo:

Coraz mniejsze domy prywatne

A jak wygląda przeciętna powierzchnia nowych domów? Jeśli chodzi o te, które zostały ukończone w 2019 r. przez deweloperów, to były nieco większe niż w 2018 r. Średni metraż wyniósł trochę ponad 103 metry, a rok wcześniej - ponad 102.

Coraz mniejsze są natomiast domy budowane prywatnie. Jeszcze w 2013 roku przeciętny nowy dom miał powierzchnię 150 metrów kwadratowych. W 2018 r. było to już 145,3 metra, a rok później - 144,5.

Tu też eksperci mówią przede wszystkim o przyczynach demograficznych. Z drugiej strony, ostatnio też bardzo szybko rozwija się nad Wisłą budownictwo alternatywne. Coraz więcej jest na przykład niedużych domów modułowych, do których mieszkańcy wprowadzają się na stałe. A takie domy są zwykle znacznie mniejsze niż te tradycyjne.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

budownictwo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Dar
4 lata temu
Osobiście przejrzałem wiele ofert, szukam czegoś dla siebie od ponad dwóch miesięcy i od razu odrzuciłem te małe, śmieszne domki na obrzeżach lub pod Warszawą. To po prostu nie to, a jakość wygląda bardzo mizernie. Postawię chyba jednak na centralne dzielnice i Praga z Praga Arte obecnie jest moim faworytem.
Blaise
4 lata temu
Ale p....... za pare lat będziecie chcieli po 800 tys złotych jak w Irlandii klitki i stodoły 62 metrowe a zarobki 25000 złotych na rok
ww
4 lata temu
Pracujący przeciętny Polak powinien być w stanie kupić dla rodziny dom 100m2 ale rządy Polin doprowadziły do tego, że 45m2 w blokowisku cenowo zbliża się do 0.5 mln złotych... poprzez wygaszenie budownictwa socjalnego dla młodych pracujących, stopy procentowe na poziomie zero przy dwucyfrowej inflacji i ucieczka kapitału podbijają ceny, dopłaty rządowe do najmu, 75procent pozwolą dalej utrzymywać ceny najmu inwestorom, a zapłacą wszyscy podatnicy...
...
4 lata temu
Sprzedam 10-pokojowy apartament! 55m2 na Tarchominie. Jedyne 2 miliony. OKAZJA - POLECAM/
Qaqa
4 lata temu
Tylko w Polin na 1m2 w blokowisku będziesz pracował jeden rok, odkładając całą pensje a po roku okaże się, że mieszkania zdrożały o 30 procent