Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Miliony liczników w polskich domach do wymiany. W tle ostra walka

21
Podziel się:

W ciągu najbliższych kilku lat w polskich domach musi zostać wymienionych 12 mln inteligentnych liczników energii. Jeden z producentów, firma Apator, wskazuje na zagrożenia wynikające z korzystania niektórych urządzeń już zainstalowanych. Konkurencja kieruje wobec firmy zarzuty.

Miliony liczników w polskich domach do wymiany. W tle ostra walka
Licznik energii (East News, Wojtek Łaski)

Portal wnp.pl donosi o zaostrzającej się walce o rynek inteligentnych liczników energii elektrycznej. Operatorzy systemów dystrybucyjnych (OSD) wymieniają liczniki starszej generacji na liczniki inteligentne, które pozwalają m.in. na odczyt zdalny. Jak czytamy, w do tej pory całym kraju zainstalowano blisko 4 mln takich urządzeń.

Liczniki energii do wymiany

Do końca 2023 r. dystrybutorzy będą musieli posiadać 15 proc. inteligentnych liczników w gospodarstwach domowych. Z kolei do końca 2028 r. wskaźnik ten ma wzrosnąć do 80 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowe godziny szczytu zużycia energii. "Są codzienne obliczane. Ważna jest pogoda i nasze zachowania"

Według danych Urzędu Regulacji Energetyki na koniec 2022 r. było 15,7 mln odbiorców energii w gospodarstwach domowych. Tym samym w ciągu najbliższych kilku lat wymienionych musi zostać jeszcze prawie 12 mln inteligentnych liczników.

Zarzuty o "czarny PR"

Jeden z czołowych producentów liczników energii w Polsce, Apator, zwraca uwagę na pochodzenie urządzeń. Firma przekonuje, że ponad połowa z 4 mln inteligentnych liczników używanych nad Wisłą pochodzi spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, także od potencjalnie niebezpiecznych dostawców.

W ocenie przedstawicieli Apatora w oprogramowaniu takich liczników można zainstalować elementy umożliwiające działania sabotażowe, np. masowe odcięcie odbiorców od prądu.

Alarm Apatora nie umknął uwadze innych firm. Esmetric Group - spółka, która wraz z litewską UAB Elgama Elektornik dostarcza inteligentne liczniki m.in. do PGE Dystrybucjanazywa informacje konkurencyjnej firmy "czarnym PR-em".

- Esmetric Group, działając na rzecz rzetelności i uczciwości w biznesowym środowisku, pragnie wyrazić stanowczy sprzeciw wobec działań firmy Apator, które wyraźnie noszą znamiona czarnego PR oraz mają na celu oczernienie Esmetric, oraz naszych partnerów biznesowych. jak również urządzeń dostarczanych przez spółkę w konsorcjum z litewską firmą Elgama - Elektronika - mówi w oświadczeniu cytowanym przez wnp.pl Piotr Golik, prezes Esmetric Group. W komunikacie mowa również o "dezinformacji" i "manipulacji", której miał dopuścić się Apator.

"Przesłanką działań komunikacyjnych prowadzonych przez Apator jest sygnalizowanie zagrożeń związanych z cyberbezpieczeństwem infrastruktury krytycznej państwa (...) Apator postanowił zabrać głos w dyskusji, przedstawiając problemy i możliwości ich rozwiązania na poziomie ustawodawstwa krajowego" - odpowiada firma.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(21)
Licznik
7 miesięcy temu
Mam mieszane uczucia co do tego rodzaju liczników - z minusów: produkują dodatkowy elektrosmog, można zhakować i puścić kogoś z torbami, pobierają dodatkowy prąd, a plus w zasadzie jeden: nie musi już chodzić osoba do odczytu. Przy takim poziomie moralności jaki mamy, to może lepiej żeby zostały analogowe.
Kto to wie
7 miesięcy temu
Dziwnym trafem ,,Sąsiad podłączył się przez internet ,, nabił licznik wody .. A u siebie To zrobił reset .. Czy to możliwe na tych licznikach Pyta sąsiad z góry .. A spółdzielnia mieszkaniowa wystawia rachunek w opłatach za mieszkanie..
faza
7 miesięcy temu
Stare kręciołki dominują a są na 220 v. Nikomu to nie przeszkadza i kręcą się jak szalone,bo napięcie jest wyższe a one z innej epoki.Sam fakt wykonywanej pracy przez te liczniki też nikogo nie dziwi a za ich kręcenie my płacimy.I tak grosz do grosza razy kilka milionów i ktoś jest bogaty,naszym kosztem.
Remik
7 miesięcy temu
Na starym liczniku analagowym gdzie jest widać kręcącą się tarczę fizyczne cyfry widać jak na dłoni nikt nic nie pochachmęci. Na tych nowych nie widać nic, są wybitnie antykonsumenckie. Mi krótko po założeniu,, inteligentnego,, chyba inaczej licznika wyłączył się prąd i musiałem cztery godziny walczyć z Tauronem o podanie napięcia. Twierdzili że według licznika wszystko jest w porządku a ja byłem bez prądu i moje zamrażarki mógł trafić szlag. Dopiero po czterech godzinach pojawiło się napięcie. Nikt nie zadzwonił, nie spytał się czy wszystko w porządku. W Polsce gdzie istnieją tacy chamscy, bezczelnie traktujący klientów operatorzy jak Tauron takie niczego nie pokazujące liczniki nie mają racji bytu. Licznik wyłączy ci prąd i jesteś bezradny bo nikt ci nie pomoże.
Kazik
7 miesięcy temu
Dlaczego elektrownia nie sprawdza sinusa na liniach dołaczeniowych do domow . W Kokotowie jest tak zniekształcony przebieg, że aż strach cokolwiek do tego przyłączyć. Wezwane UKE z Krakowa jest bezradne z braku dostepu do zmierzenia urządzeń (falowników) powodujących te zakłócenia non stop przez 24 godziny. Niesadze by to nie miało wpływu na pomiar przez obecnie stosowane liczniki.Może ktoś by się zainteresował tą sprawa.
...
Następna strona