Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Minister funduszy podała koszty obsługi KPO. 100 mln zł? Zdecydowanie za mało

18
Podziel się:

Poseł Suwerennej Polski Janusz Kowalski spytał minister funduszy m.in. o to, ile Polska do tej pory zapłaciła na rzecz spłaty części dotacji w ramach KPO. Szefowa resortu Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podała wyliczenia i podkreśliła, że jest to "znikomy" koszt.

Minister funduszy podała koszty obsługi KPO. 100 mln zł? Zdecydowanie za mało
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Facebook, Brtek Kosinski)

Minister funduszy i polityki regionalnej o wydatki Polski w związku z Krajowym Planem Odbudowy została zapytana na platformie X. Odpowiedziała, że "koszty obsługi KPO do dziś to 160 mln zł". Ale dodała, że "wobec faktu, że mówimy o miliardach euro to koszt znikomy".

Szefowa resortu w odpowiedzi na dalsze pytania podała, że spłata grantów z KPO zacznie się w 2028 r., a skończy w 2056 r.

"W sumie otrzymamy 25,3 mld euro, a spłacimy 17,3 mld. Czyli okres pożyczki bardzo długi, a oprocentowanie ujemne - czysty zysk to 8 mld euro. Dla porównania obecnie koszt pożyczek dla Polski na rynkach światowych to ponad 5 proc." - wskazała minister.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Na koncie ma 9,5 mln zł. Jak do tego doszedł? "Byłem młodym pelikanem" Marcin Iwuć w Biznes Klasie

Szefowa resortu zwróciła uwagę, że pieniądze na spłatę grantów KPO "idą nie z dodatkowych pieniędzy, a z naszej regularnej składki do budżetu UE, którą i tak musielibyśmy zapłacić".

W oczekiwaniu na kolejne pieniądze z KPO

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko, odnosząc się do pozytywnego zaopiniowania przez Radę UE pierwszego wniosku o płatność z KPO, informował, że do połowy kwietnia do Polski trafi 27 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy.

Na początku 2024 r., po 1,5 roku od akceptacji przez Komisję Europejską polskiego KPO, Polska złożyła pierwszy wniosek o płatność w wysokości 6,9 mld euro. MFiPR zdecydowało jednocześnie, że ze względu na opóźnienia w realizacji tzw. kamieni milowych związanych z sądownictwem, a tym samym w odblokowywaniu środków z KPO, niezbędna jest jego rewizja. Rewizja dotyczy 11 reform i 22 inwestycji.

Minister informowała, że 23 kwietnia planowane jest przyjęcie zmian w KPO przez rząd. Formalnie rewizja planu ma zostać przesłana do Brukseli w kwietniu. Zmieniona decyzja wykonawcza Rady UE, która zatwierdzi zmiany w KPO, jest planowana przez ECOFIN na 16 lipca. Jeszcze w tym roku MFiPR zamierza wystosować do KE dwa kolejne wnioski o płatność.

W ramach KPO Polska ma otrzymać 59,8 mld euro (268 mld zł), w tym 25,27 mld euro (113,28 mld zł) w postaci dotacji i 34,54 mld euro (154,81 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. Zgodnie z celami UE znaczna część budżetu KPO ma zostać przeznaczona na cele klimatyczne (46,6 proc.), transformację cyfrową (21,3 proc.), a także na reformy socjalne (22,3 proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(18)
Greg
2 miesiące temu
Z UE nigdy nie ma nic za darmo, Szwabia i Żabojady wyciągną wszystko ze 100% przebitką. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości.
Ściema minist...
2 miesiące temu
Jeśli z 23,5 mld euro DOTACJI trzeba spłacić 17,3 mld euro to co to za dotacja, Wolę nie pytać ile trzeba będzie oddać za POŻYCZKĘ w wysokości 34,5 mld euro
NIESTETY
2 miesiące temu
POLSKI JUŻ NIE MA
Jjjj
2 miesiące temu
Za niedlugo sie wasz sen skonczy. Jak juz wszystko zostanie zbudowane i trzeba tylko placic.
Kalabania dla...
2 miesiące temu
Czyli więcej stracimy jak zyskamy.