Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Izdebska-Białka
|
aktualizacja

Nagroda Architektoniczna. Nie tylko Hala Cracovia ciekawa

0
Podziel się:

Nawiązuje do najlepszych wzorów modernizmu, użyteczna, dobrze wkomponowana w krajobraz. Takich komplementów doczekała się Hala Cracovia. To do niej powędrowała tegoroczna Nagroda Architektoniczna "Polityki".

Hala Cracovia zwyciężyła w konkursie "Polityki"
Hala Cracovia zwyciężyła w konkursie "Polityki" (East News, MAREK LASYK/REPORTER)

Decyzja o budowie Hali Cracovia, a dokładnie Hala KS Cracovia 1906 Centrum Sportu Niepełnosprawnych w Krakowie, zapadła w 2006 r. Sprawy jednak skomplikowały się przez kryzys finansowy i długo nic się nie działo. Ostatecznie budowa ruszyła w 2016 r., trwała dwa lata i pochłonęła 4,4 mln zł.

Za projekt odpowiada Biuro Projektowe Lewicki Łatak. Architekci postawili na funkcjonalność. Miejsce jest dedykowane dla uprawiających sport, ma wszelkie udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Jest też idealnie wkomponowane w krajobraz Krakowa, co nie uszło uwadze kapituły przyznającej nagrodę.

Swój typ mieli też internauci. Ich głosami wygrało Bobrowisko w Starym Sączu. - Warto dać się ponieść wyobraźni architektów - mówił Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza, zadowolony z wyróżnienia i z tego, że Ścieżkę Edukacyjną Bobrowisko w Starym Sączu odwiedziło już 60 tys. turystów.

Tu budowa była wyzwaniem o tyle, że przebiegała w środku obszaru cennego przyrodniczo. Bobrowisko znajduje się w widełkach Popradu i Dunajca, składa z ścieżek obserwacyjnych wraz z dwoma altanami służących podglądaniu zwierząt. Projekt został przygotowany przez małe biuro architektoniczne 55Architekci z Limanowej.

W finale Nagrody Polityki znalazł się także dom wielorodzinny Unikato w Katowicach, Pawilon Architektury Zodiak w Warszawie oraz budynek ratusza gminy Konstancin-Jeziorna.

Zobacz także: Obejrzyj także: Pomysł na Biznes: minidomy w Polsce

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

architektura
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)