Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MAB
|

Najgłębszy odwiert geotermalny w kluczowej fazie. Są dobre wiadomości

156
Podziel się:

Najgłębszy odwiert geotermalny ma już ok. 5 km. Natrafiano w nim na źródło o temperaturze 120 st. C. - Właśnie przewiercamy głębszy poziom z wodą termalną - mówi dr inż. Piotr Długosz, projektant odwiertu. Wcześniej przewiercono się przez pierwszy poziom wodonośny o temperaturze ok. 85 st. C.

Najgłębszy odwiert geotermalny w kluczowej fazie. Są dobre wiadomości
Odwiert geotermalny w Szaflarach ma obecnie ok. 5 km (East News, Pawel Murzyn)

Najgłębszy w Polsce odwiert geotermalny, który powstaje w Szaflarach niedaleko Zakopanego, ma już ok. 5 km głębokości. Docelowo ma mieć aż 7 km.

Dobre informacje są takie, że właśnie przewiercamy głębszy poziom z wodą termalną. Są to kolejne utwory triasu i po wstępnej analizie notujemy duże zaniki płuczki, co jest oznaką, że jest tam duży zbiornik z wodą, a jej temperatura wynosi około 120 stopni Celsjusza. To bardzo optymistyczne wiadomości - informuje dr inż. Piotr Długosz projektant odwiertu, pełniący nadzór i dozór geologiczny.

- Teraz chcemy dowiercić się do dna tej formacji i wówczas przeprowadzimy wstępne testy - dodaje.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Za rolę w "rodzinka.pl" kupiłem sobie mieszkanie - Tomasz Karolak - Biznes Klasa #10

Obecnie wykonywane jest około 40 m odwiertu dziennie. Ostatni etap wiercenia zaplanowano na luty. Ma się ono zakończyć do końca I kwartału 2024 r.

Przypomnijmy: wiercenie odwiertu w Szaflarach rozpoczęło się w kwietniu 2023 r. Na dnie spodziewane jest źródło geotermalne o temperaturze nawet powyżej 150 st. C.

Koszt inwestycji to 132 mln zł. Ponosi go w całości Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Najgłębszy odwiert geotermalny. Wkrótce decydująca faza

Eksperci zaangażowani w to przedsięwzięcie zakładają, że w miejscu wiercenia są trzy pokłady wodonośne. Trzeci ma się znajdować właśnie na głębokości 7 km. Jest to jednak poziom niezbadany i nie ma innego porównawczego odwiertu, więc nie wiadomo, czy te założenia się potwierdzą.

Na razie są to bardzo dobre informacje, że pojawiło się duże źródło z temperaturą powyżej 100 stopni Celsjusza, ale jak zakończymy testy, to będziemy wiedzieli jaka jest wydajność tego źródła i finalnie jaka jest jego temperatura - mówi Piotr Długosz.

W 2024 r. wykonana zostanie analiza i wtedy dopiero zapadnie decyzja, który zbiornik będzie wykorzystany. Wtedy też ruszą prace wykończeniowe przy odwiercie. Gorąca woda ma być wykorzystywana głównie do ogrzewania budynków w gminie Szaflary i Nowym Targu. Brana jest też pod uwagę produkcja prądu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(156)
Mistrz Polika...
5 miesięcy temu
Im głębiej tym bliżej piekła
Jejku
5 miesięcy temu
Za taką kasę to można by podgrzewać wodę wiele lat. Po co taka ingerencja z niejasnymi efektami.
Lol
5 miesięcy temu
To jest NIE EKOLOGICZNE !!!!! EKSPLOATACJA PODZIEMNYCH CZYSTYCH ZASOBOW I WYCIAGANIE NA ZEWNATRZ JEST CZYSTYM EFEKTEM CIEPLARNIANYM !
Aaa
5 miesięcy temu
Na 20000 m jest jeszcze cieplej.
trudno
5 miesięcy temu
A fanatycy pomp ciepła uwierzyli, że owe pompy są w stanie zmienić I i II zasadę termodynamiki która, w skrócie, mówi: działać mogą tylko takie silniki cieplne, które pobierają ciepło ze zbiornika ciepła o wyższej temperaturze i przekształcają jego część w użyteczną pracę, a resztę oddają na koszty pracy tegoż silnika, co jest stratą. I dalej ! Sprawność silnika cieplnego zawsze jest mniejsza od jedności. Zatem nie ma fizycznej możliwości uzyskania więcej energii od ilości energii dostarczonej.
...
Następna strona