Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Najgłębszy odwiert geotermalny w Polsce. Osiągnięto już czwarty kilometr

8
Podziel się:

- Mamy już 4 tys. 70 m głębokości i udało się przewiercić pierwszy poziom wodonośny, tak zwany główny w warstwie triasu - ogłosił dr inż. Piotr Długosz, projektant odwiertu, który pełni funkcję nadzoru i dozoru geologicznego. Docelowo odwiert geotermalny w Szaflarach ma sięgać na głębokość 7 km.

Najgłębszy odwiert geotermalny w Polsce. Osiągnięto już czwarty kilometr
Odwiert geotermalny w Szaflarach ma sięgać na głębokość 7 kilometrów i być najgłębszym na świecie. (East News, Pawel Murzyn)

W Szaflarach, niedaleko Zakopanego, trwają prace nad stworzeniem najgłębszego w Polsce odwiertu geotermalnego. Docelowo ma on osiągnąć głębokość siedmiu kilometrów. Jak na razie, udało się osiągnąć głębokość 4 tys. 70 metrów.

W trakcie prac udało się przewiercić pierwszy poziom wodonośny, który charakteryzuje się temperaturą wynoszącą około 85 – 87 stopni Celsjusza. Dr inż. Piotr Długosz, projektant odwiertu, który pełni funkcję nadzoru i dozoru geologicznego, ocenił to źródło jako bardzo wydajne.

Mamy już 4 tys. 70 m głębokości i udało się przewiercić pierwszy poziom wodonośny, tak zwany główny w warstwie triasu. Zostały przeprowadzone wstępne testy i mamy bardzo dobrą wydajność tego źródła. To źródło samo wypływające na powierzchnię. Podczas wstępnych badań wypływ osiągał poziom 150 do 200 m sześciennych na godzinę, ale finalnie może być to nawet 200 do 300 m sześciennych. Jesteśmy z tego zadowoleni, bo to oznacza, że otwór będzie pozytywny - powiedział dr inż. Długosz.

Prace trwają

Obecnie trwają prace nad przebiciem warstwy jury. W ciągu jednej doby udaje się przewiercić od 40 do 50 metrów tej warstwy. Ekipy wiercące przewidują, że po przebiciu kolejnych 400 do 500 metrów osiągną strop drugiego, głębszego zbiornika, który został zlokalizowany na profilu sejsmicznym podczas badań geologicznych. Dr inż. Długosz wyjaśnił, że do tej pory ta głębokość nie była badana pod kątem geotermalnym.

Ten zbiornik powinien mieścić się pomiędzy głębokością 4,5 tys. - 5 tys. m pod poziomem gruntu i wówczas zbadamy go i przekonamy się, jak wydajne jest to źródło i jaka jest temperatura wody na tej głębokości. Badania sejsmiczne pokazały na tej głębokości strukturę, w której powinna znajdować się gorąca woda – wyjaśnił.

Prace nad stworzeniem siedmiokilometrowego odwiertu geotermalnego w Szaflarach rozpoczęły się w kwietniu bieżącego roku. Planowane jest, że zakończą się one w połowie 2024 roku. Na dnie odwiertu spodziewane jest źródło geotermalne o temperaturze nawet powyżej 150 stopni Celsjusza. Gorąca woda ma być wykorzystywana głównie do ogrzewania budynków w gminie Szaflary i Nowym Targu. Rozważana jest także możliwość produkcji prądu.

Całkowity koszt inwestycji wynosi 132 miliony złotych. Prace są w całości finansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
Markus
2 miesiące temu
Woda u Rydzyka ma 40 Stopni, ale zawsze mozna to po ochlodzeniu sprzedawac jako woda swiecona, lub posiadajaca wlasciwosci uzdrawiajace. Przedsiebiorca z Torunia ( R) znajdzie swoje dodatkowe zrodlo finansowania
Pisoludek
7 miesięcy temu
Szczęśliwie u rydzyka woda ma 40 stopni i trzeba dogrzewać
Goral
7 miesięcy temu
Mieszkam na Podhalu i wszyscy wiedzą że geotermy są droższe od węgla bo koszty generują krawaciarze z Warszawy a nie instalacja
set
7 miesięcy temu
Głęboko pisy chcą zakopać tą kasę co nakradli xD
Olo
7 miesięcy temu
Nie wiedziałem, że NFOŚ i Gospodarki Wodnej dokłada się do niszczenia Ziemi.