Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Skrucha nie pomogła. "Najmłodsza miliarderka świata" trafi za kratki

67
Podziel się:

Federalny sędzia okręgowy w kalifornijskim San Jose skazał w piątek założycielkę firmy Theranos, Elizabeth Holmes, na 11 lat i trzy miesiące więzienia za oszukanie inwestorów. Była ona założycielką nieistniejącego już startupu wycenianego na 9 mld dolarów. Opracowała technologię, która okazała się oszustwem.

Skrucha nie pomogła. "Najmłodsza miliarderka świata" trafi za kratki
Założycielka firmy Theranos, Elizabeth Holmes została skazana na 11 lat i trzy miesiące więzienia za oszukanie inwestorów (East News, JUSTIN SULLIVAN)

Prokuratura zarzucała Holmes fałszywe przedstawianie technologii i finansów Theranos. Kobieta twierdziła, że zminiaturyzowana maszyna firmy do badania krwi była w stanie przeprowadzić testy pobierając kilka kropli krwi. W istocie Theranos potajemnie wykorzystywała konwencjonalne urządzenia innych przedsiębiorstw.

Holmes: jestem zdruzgotana

W styczniu, po trzymiesięcznym procesie, sędziowie przysięgli uznali Holmes winną trzech zarzutów o oszukanie inwestorów i jeden spisku. Została uniewinniona z czterech zarzutów o oszukiwanie pacjentów. Jej adwokaci zapowiadali odwołanie się od wyroku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Produkują w Polsce luksusowe jachty. Pływają nimi milionerzy

Jak zauważył Reuters, podczas rozprawy Holmes powiedziała, że jest zdruzgotana. Gdyby miała szansę postąpiłaby inaczej.

- Czułam głęboki wstyd z powodu tego, co ludzie przeszli, ponieważ zawiodłam ich oczekiwania - wyjaśniła.

Sędzia Edward Davila nazwał sprawę "kłopotliwą na wielu poziomach". Zwracał uwagę, że Holmes, z "genialnego" przedsiębiorcy, stała się osobą fałszywie przedstawiającą swoją firmę inwestorom.

Przed wydaniem wyroku asystent prokuratora Jeff Schenk sugerował sędziemu, że 15-letnia kara więzienia byłaby "nauczką, że cele nie usprawiedliwiają środków".

Wielkie laboratoria chciała zastąpić maszynami

Adwokat Holmes, Kevin Downey, zabiegał o karę aresztu domowego dla swej klientki. Argumentował, że złagodzenie wyroku byłoby uzasadnione, bo w przeciwieństwie do kogoś, kto popełnił "wielką zbrodnię", nie była ona motywowana chciwością.

Wyceniana niegdyś na 9 mld dolarów Theranos Inc. chciała zastąpić tradycyjne laboratoria małymi maszynami znajdującymi zastosowanie w domach, aptekach, a nawet na polu bitwy" – przypomniał Reuters.

W 2014 r. Holmes wskazywano jako jedną z kobiet sukcesu w świecie technologii, bo jako posiadaczka 50 proc. udziałów w Theranosie mogła pochwalić się majątkiem szacowanym na 4,5 mld dol. Przez "Forbesa" została zaś okrzyknięta najmłodszą miliarderką świata, która sama zdobyła swoją fortunę ("the world's youngest self-made woman billionaire"). Pisano o niej, że jest nowym Stevem Jobsem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(67)
Gargamel
rok temu
Wystarczy że by dała trochę w Polsce komu trzeba i jeszcze by ją po rękach całowali
xcxcxc
rok temu
widac pewnie charakterystyczne cechy twarzy, zupelnie przypadkowe, podobne do Zuckerberga.... pogooglujcie
Zdziwiony Jak...
2 lata temu
No kozioł ofiarny został wybrany na ochotnika. Ni masz pleców, próbujesz coś sobie działać na własną rękę- masz problem. Oszukiwali na dużo większe kwoty i nie było winnych- przypadek?
Piotr
2 lata temu
Sytuacja przypomina scenariusz filmu ,, Ścigany,, tam też chodziło o sfałszowanie badań, przez doktora przyjaciela pana ściganego, oczywiście film to tylko fikcja na potrzeby kasowego filmu ale można dopatrzyć się przypadkowych podobienstw
...
2 lata temu
Jak jednej blondynce udało się oszukać tyłu uczonych....???
...
Następna strona