Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jubileusz 10-lecia polskiego internetu

0
Podziel się:

Za symboliczną datę początku polskiego internetu uznaje się dzień 17 sierpnia 1991 r., kiedy to pomiędzy Wydziałem Fizyki UW a Centrum Komputerowym Uniwersytetu w Kopenhadze została nawiązana pierwsza łączność internetowa.

Z okazji jubileuszu 10-lecia polskiego internetu Wydział Fizyki UW, NASK i ICM UW organizują 14 września 2001 r. uroczyste sympozjum 'Rewolucja informacyjna - 10 lat Internetu w Polsce'.

Za symboliczną datę początku polskiego internetu uznaje się dzień 17 sierpnia 1991 r., kiedy to pomiędzy Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego a Centrum Komputerowym Uniwersytetu w Kopenhadze została nawiązana pierwsza łączność internetowa (przy wykorzystaniu protokołu IP - Internet Protocol). Uruchomienie internetu w Polsce było efektem działań kilku ośrodków akademickich w Polsce, wśród których szczególną rolę odegrało środowisko fizyków i astronomów - z udziałem zespołu Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej, działającej wówczas w ramach Uniwersytetu Warszawskiego.

Z okazji jubileuszu 10-lecia polskiego internetu Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) i Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM UW) organizują 14 września 2001 r. uroczyste sympozjum 'Rewolucja informacyjna - 10 lat Internetu w Polsce'. Przewodniczącym Komitetu Honorowego obchodów Jubileuszu jest Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, prof. dr hab. Piotr Węgleński, a Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego - prof. dr hab. Andrzej Kajetan Wróblewski, który w okresie powstawania polskiego internetu był Rektorem UW.

Sponsorami obchodów są: ZWUT Sp. z o.o. Grupa Siemens (Oficjalny główny sponsor Jubileuszu, Aster City Net El-Net, ATM, Microsoft, Oracle, PolCard, Solidex i TP S.A. - Polpak.

Patronat medialny na Jubileuszem sprawują: 'onet.pl' (oficjalny internetowy patron medialny), 'Gazeta Wyborcza' i 'gazeta.pl', 'Polityka', 'Enter', 'PCkurier', 'Tele Net Forum' i Polskie Radio 'BIS'.

Sympozjum rozpocznie się o godz.10:00 w kolebce polskiego internetu, na Wydziale Fizyki UW przy Hożej 69. Referaty o historii powstania polskiego Internetu, jego roli w rozwoju nauki i techniki, obecnych możliwościach internetu oraz o perspektywach jego rozwoju i wpływu na życie społeczne i gospodarcze kraju wygłoszą kolejno: dr Jacek Gajewski, dr Maciej Kozłowski, prof. Bogdan Lesyng, Marek Hołyński i prof. Konrad Fiałkowski. Po południu, w drugiej części sympozjum odbędą się prezentacje sponsorów Jubileuszu - polskich firm z branży komputerowej i telekomunikacyjnej.

Swój wkład w obchody 10-lecia polskiego Internetu ma również Centrum Sztuki Współczesnej, które 14 września o godz. 13.30 rozpocznie na Hożej cykl pokazów i prelekcji na temat NET.ART- sztuki multimedialnej z pogranicza nowych mediów i internetu. Cykl ten będzie kontynuowany do 30 września w salach wykładowych Centrum Sztuki Współczesnej

W godzinach popołudniowych gospodarzem obchodów w Pałacu Kazimierzowskim przy Krakowskim Przedmieściu będzie Rektor Uniwersytetu Warszawskiego; na uroczystym koktajlu przyjmie zaproszonych gości - osobistości polskiego życia politycznego i społecznego, przedstawicieli Rządu i Sejmu RP, środowiska naukowe i artystyczne, przedstawicieli największych firm z branży IT i telekomunikacji, dziennikarzy.

Spotkanie to poprzedzi koncert internetowy, będący prawykonaniem utworu Stanisława Moryto ' Ad laudes', specjalnie napisanego na tę szczególną okazję. Wykonają go trzy zespoły chóralne (znajdujące się w różnych miastach Polski: w Warszawie AMFC Vocal Consort, w Gdańsku Schola Cantorum Gedanensis, w Krakowie Capella Cracoviensis) pod dyrekcją Rektora Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, prof. Ryszarda Zimaka. Wyjątkowość tego koncertu polega na tym, że wykonawcy i dyrygent słyszą i widzą się nawzajem za pośrednictwem internetu. Dyrygent wraz z zespołem AMFC Vocal Consort będzie znajdował się w Sali Złotej Pałacu Kazimierzowskiego. Koncert od strony technicznej realizują zespoły techniczne NASK, POL-34 i ICM przy współpracy osób z Gdańska (z Politechniki Gdańskiej i Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej - TASK) oraz z Krakowa (z Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH).

Zaraz po koncercie w Pałacu Kazimierzowskim zostanie otwarta wystawa 'Komputer jako tworzywo', połączona z pokazem pracy przy komputerach wybitnych artystów grafików: Tadeusza Dominika, Leszka Hołdanowicza, Waldemara Świerzego i Leszka Zbijowskiego. Wystawa ta powstanie przy udziale Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jej szczególny charakter polega na tworzeniu prac graficznych na oczach publiczności w czasie rzeczywistym. Efekty tych działań będzie można oglądać w sali wystawowej Pałacu Kazimierzowskiego do dnia 28 września br.

Wstępem do obchodów jubileuszu 10-lecia internetu w Polsce jest Parada Internautów, organizowana przez Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga w dniach od 7 do 9 września br. w Warszawie na całej długości Krakowskiego Przedmieścia - od Placu Zamkowego do Pałacu Staszica. Współorganizatorem tej imprezy są władze Miasta St. Warszawy z Prezydentem Pawłem Piskorskim oraz NASK, który jest wyłącznym dostawcą łączności internetowej we wszystkich lokalizacjach na trasie Parady. Impreza ta, której Honorowym Patronem jest Prezydent RP, Aleksander Kwaśniewski, jest częścią większego projektu Europeia Polska, służącego wspomaganiu procesu integracji Polski z Unią Europejską.

internet
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)