Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

React Native, dla twórców aplikacji mobilnych. Pierwsza taka konferencja w Europie

0
Podziel się:

26 prelegentów z całego świata, pracujących w React Native w dużych firmach, takich jak Facebook, Wix czy Skyscanner już 6 września będzie można spotkać we Wrocławiu.

React Native EU
React Native EU

Tworzenia aplikacji mobilnej zazwyczaj rozpoczynamy od zebrania wymagań biznesowych po stronie klienta i dobranie odpowiedniej technologii. Na rynku wyróżniamy dwa najpopularniejsze podejścia: natywne oraz hybrydowe. Pierwsze z nich, to klasyczne tworzenie natywnej aplikacji - od podstaw na każdy z systemów. Dzięki temu, tworzymy wydajne aplikacje które maksymalnie wykorzystują możliwości danej platformy. Skąd więc drugie podejście?

**Hybrydowe to nie znaczy najlepsze**

Największym problemem tworzenia aplikacji natywnej jest jej duży koszt. Utrzymanie kilku niezależnych zespołów programistów jest dla wielu startupów barierą nie do przejścia. W celu optymalizacji kosztów, faworyzują oni jedną platformę względem pozostałych. W rezultacie zazwyczaj aplikacja jest dostępna tylko na jednej, wybranej platformie. W nieco lepszych przypadkach, na pozostałych platformach dostępna jest okrojona wersja o wątpliwej wydajności.

Hybrydowe podejście powstało jako propozycja rozwiązania powyższego problemu. Pozwala ono na zainstalowanie dowolnej aplikacji webowej na danej platformie tak, jak każdej innej w pełni natywnej aplikacji. Dzięki temu, mamy możliwość stworzenia wersji naszej aplikacji na wszystkie docelowe platformy jednocześnie. Ponadto, dzięki użyciu technologii webowych (HTML, CSS, Javascript), nad aplikacją na mogą pracować ci sami developerzy, którzy pracują przy jej wersji webowej.

Niestety, technologie hybrydowe, mimo oczywistych benefitów, niosą za sobą szereg komplikacji. Największą z nich jest wydajność. Przy użyciu technologii webowych do stworzenia aplikacji mobilnej musimy liczyć się ze słabszą (czasami wręcz zauważalnie) wydajnością. Aplikacje mobilne to świat pełen interakcji, animacji oraz rozbudowanych interfejsów - a więc znacznie więcej niż to, do czego technologie webowe zostały zaprojektowane. Fakt, chcielibyśmy mieć możliwość skorzystania z wszystkich benefitów oferowanych przez aplikacje hybrydowe. Niestety, dla większości klientów nie jest to wystarczający atut aby zgodzić się na wyraźnie gorszy i mniej responsywny - w stosunku do konkurencyjnych aplikacji - interfejs.

I tak powstało trzecie podejście - _ cross-platform native , a wraz z nim React Native . _

**Czym jest React Native?**

React Native to narzędzie stworzone przez Facebooka i przez nich używane. W chwili obecnej jest to już rozbudowana platforma, z własnym środowiskiem, narzędziami i bibliotekami.

W dużym uproszczeniu React Native, to połączenie dwóch wcześniej wspomnianych technologii. Pozwala nam na tworzenie aplikacji mobilnych na wiele platform jednocześnie w sposób podobny do hybrydowego. U jego podstaw leży React - biblioteka do tworzenia interfejsów znana nam dobrze z aplikacji webowych. Kluczową jego cechą jest jego deklaratywność, tzn. przy jego użyciu opisujemy wygląd naszej aplikacji dla poszczególnych stanów. W przypadku jego zmiany, naszym zadaniem jest wygenerowanie nowego widoku, który będzie uwzględniał różnice. Sam proces wyświetlania i jego optymalizacja to już nic innego jak abstrakcja wewnątrz samego narzędzia. React Native, w momencie uruchomienia aplikacji na urządzeniu mobilnym, analizuje widoki napisanych w React i _ konwertuje _je na ich natywne, mobilne odpowiedniki.

Dzięki temu, nie tylko jesteśmy w stanie pisać kod niezależny od platformy, ale także przenosić go pomiędzy nimi bez większych konsekwencji i obaw, że jego wydajność będzie na niższym, bądź co gorsza - zauważalnym, poziomie.

**Wszystko co chciałbyś wiedzieć o React Native**

React Native to trend, który zyskuje na popularności z każdym miesiącem. Więcej na ten temat będzie można dowiedzieć się na konferencji React Native EU, organizowanej przez firmę Callstack.io, która rozpoczyna się we wtorek, 6 września, we Wrocławiu. Jest to pierwsza konferencja w Europie, druga na świecie, poświęcona w całości tej technologii. Wystąpi na niej 26 prelegentów z całego świata, pracujących w React Native w dużych firmach, takich jak Facebook, Wix czy Skyscanner. Dwa dni przed konferencją odbędą się warsztaty, na których developerzy planujący rozpocząć pracę z tą technologią, będą mogli nauczyć się tworzenia aplikacji od podstaw od najbardziej znanych w branży szkoleniowców i praktyków. Zapraszamy!

Strona konferencji: https://react-native.eu/

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)