Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Telewizja cyfrowa w I etapie dla ok. 6 mln ludzi

0
Podziel się:

W pierwszym etapie wdrażania, naziemna telewizja cyfrowa w Polsce obejmie swoim zasięgiem ponad 6 mln mieszkańców Warszawy, województwa wielkopolskiego i ich okolic - wynika z materiałów przekazanych dziennikarzom podczas wtorkowej konferencji URTiP.

Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) przekazał w poniedziałek do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji kanały telewizyjne dla dwóch multipleksów (jest to technika umożliwiająca odbieranie za pomocą jednego dekodera kilku kanałów). Mają one być uruchomione w pierwszym etapie wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej, w ramach rządowej "Strategii przejścia z techniki analogowej na cyfrową w zakresie telewizji naziemnej".

Scenariusz wdrażania multipleksów w Polsce został podzielony na 10 etapów. Według planu, całkowite wyłączenie emisji analogowej nastąpi 31 grudnia 2014 roku.

W dwu pierwszych multipleksach odbiór stacjonarny będzie miało zapewnione 2 mln 860 tys. mieszkańców Warszawy i okolic oraz 3 mln 232 tys. mieszkańców województwa wielkopolskiego. W tym drugim przypadku, dodatkowo na odbiór może liczyć 1 mln 470 tys. mieszkańców sąsiednich województw.

Dwa pierwsze multipleksy umożliwią emisję od 8 do 10 programów telewizyjnych oraz korzystanie z interaktywnych usług multimedialnych. Po uruchomieniu multipleksów, przez około 12 miesięcy będzie trwała emisja równoległa - w systemie analogowym i cyfrowym. Po tym okresie emisja analogowa może zostać wyłączona.

Prezes URTiP Witold Graboś nie chciał powiedzieć, kiedy możliwe będzie uruchomienie multipleksów. Jego zdaniem, duże znaczenie ma tu zgoda i chęć odbiorców, którzy lękają się wdrożenia telewizji cyfrowej ze względu na duże koszty.

"Panuje obawa przed telewizją cyfrową. Potrzebna jest zgoda ogólnonarodowa, której warunkiem jest uświadomienie korzyści płynących z uruchomienia telewizji cyfrowej" - powiedział Graboś.

Zdaniem przedstawicieli spółek działających na rynku mediów, uruchomienie stałej emisji programów naziemnej telewizji cyfrowej może rozpocząć się w połowie 2006 roku.

Koszty wprowadzenia telewizji cyfrowej mogą być wysokie, zarówno dla dostawców, jak i odbiorców tych usług (np. zakup dekoderów i odbiorników).

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)