Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dla kogo częstotliwości UMTS i GSM? - decyzja w przyszłym tygodniu

0
Podziel się:

Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty ogłosi 14 lipca decyzję o podziale wolnych częstotliwości na GSM 1800 i UMTS - poinformował we wtorek podczas seminarium poświęconego telefonii komórkowej prezes URTiP Witold Graboś.

Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty ogłosi 14 lipca decyzję o podziale wolnych częstotliwości na GSM 1800 i UMTS. Urząd ogłosi zasady przetargu na te częstotliwości - poinformował we wtorek podczas seminarium poświęconego telefonii komórkowej prezes URTiP Witold Graboś.

"14 lipca zbierze się Rada Telekomunikacji i wówczas publicznie ogłosimy stanowisko w sprawie rozdysponowania częstotliwości" - powiedział Graboś.

Prezes poinformował dziennikarzy, że wskutek złożenia wcześniej przez dwóch operatorów telekomunikacyjnych wniosków o przydział częstotliwości na GSM 1800 i UMTS, urząd zmuszony jest rozpisać na nie przetarg.

"Zgodnie z prawem musimy w ciągu sześciu miesięcy ogłosić przetarg na te częstotliwości" - powiedział Graboś.

"Zdecydować jednak musimy, na jakich on odbędzie się zasadach" - dodał.

Przedstawiciel URTiP poinformował, że możliwe na przykład będzie rozpisanie przetargu nieograniczonego, bądź ograniczonego, z wyłączeniem obecnych operatorów GSM.

Graboś poinformował, że w trakcie trwającej kilka miesięcy publicznej dyskusji o sposobach rozdysponowania wolnych częstotliwości na GSM 1800 i UMTS wpłynęło do URTiP 14 opinii od stowarzyszeń, izb i operatorów telekomunikacyjnych.

Prezes doprecyzował swoją wcześniejszą wypowiedź i poinformował, że środowiska te chcą albo ogłoszenia przetargu nieograniczonego na rozdysponowanie wolnych częstotliwości albo ich przekazanie obecnie działającym trzem operatorom telefonii komórkowej.

Na początku marca Graboś poinformował, że urząd do końca 2004 roku ogłosi przetarg na wybór nowego operatora telefonii mobilnej.

Obecnie w Polsce działają trzej operatorzy telefonii przenośnej: Polska Telefonia Cyfrowa - działająca pod marką Era, Centertel-Idea oraz Polkomtel-Plus. Operatorzy ci oferują usługi w standardzie GSM.

O pojawieniu się nowego operatora na rynku telefonii mobilnej w Polsce mówiło się po fiasku przetargu na sieć UMTS (telefonia trzeciej generacji). Wtedy to regulator zrezygnował z przetargu i rozszerzył dotychczasowe koncesje GSM. Operatorzy płacili za rozszerzenie po 650 mln euro.

Sieć UMTS to system komunikacji bezprzewodowej trzeciej generacji umożliwiający w szczególności realizację usług multimedialnych w skali wykraczającej poza możliwości systemu GSM. UMTS ma umożliwiać przesył danych z prędkością 2 Mb/s.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)