Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ericsson spodziewa się wzrostu rynku UMTS w Europie

0
Podziel się:

Ericsson spodziewa się wzrostu rynku telefonii trzeciej generacji (UMTS) w Europie. Firma przewiduje, że do końca 2004 roku liczba sieci tego rodzaju wzrośnie w Europie do 36 z 19 na koniec maja tego roku - poinformował Erik Nordling, dyrektor Ericssona ds. marketingu i rozwoju rynku.

"Na początku tego roku działało w Europie tylko dziewięć sieci UMTS, na koniec maja już 19, a do końca roku będzie to 36 sieci. Sądzimy, że Ericsson dostarczy wyposażenie dla co najmniej 50 proc. z nich" - powiedział Nordling.

Według danych firmy konsultingowej Ovum, specjalizującej się w usługach dla branży telekomunikacyjnej, w 2008 roku z telefonów w technologii UMTS będzie korzystać 262 mln osób na całym świecie. Tymczasem na koniec 2003 roku z takich rozwiązań korzystało niecałe 3 mln osób.

W ocenie Nordlinga na rozwój sieci wpłynie wysoka jakość, większa szybkość przekazu danych, nawet o połowę niższe koszty ich przekazu oraz coraz większa popularność telefonii komórkowej.

"Jedna z prognoz mówi, że do 2010 roku ponad 50 proc. komunikacji będzie się odbywało za pomocą łączności bezprzewodowej" - powiedział Nordling.

Sieć UMTS to system komunikacji bezprzewodowej trzeciej generacji umożliwiający w szczególności realizację usług multimedialnych w skali wykraczającej poza możliwości systemu GSM. UMTS umożliwia przesyłanie danych z prędkością od 384 Kb/s do 2 Mb/s.

Zdaniem przedstawicieli Ericssona, także polskich operatorów sieci komórkowych stać na wdrożenie technologii UMTS i są oni do tego przygotowani.

"Myślę, że pod koniec roku możliwe będą już subskrypcje do sieci UMTS" - powiedział Krzysztof Burzyński, dyrektor sprzedaży i marketingu Ericsson Polska.

Polkomtel ogłosił przetarg na dostawę infrastruktury do budowy sieci UMTS w maju. Firmę Siemens jako dostawcę sprzętu do budowy takiej sieci w okręgu warszawskim wybrała już Polska Telefonia Cyfrowa.

wiadomości
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)