Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GSM i UMTS - przetarg na wolne częstotliwości w maju

0
Podziel się:

URTiP nadal planuje do 9 maja 2005 roku rozstrzygnąć przetarg na wolne częstotliwości w paśmie GSM 1800 MHz i UMTS. Przetarg zostanie ogłoszony w styczniu lub lutym przyszłego roku - poinformował na czwartkowej konferencji Jacek Strzałkowski, rzecznik prasowy URTiP.

Urząd podtrzymuje swoje plany w tym zakresie, mimo że rozporządzenie Ministra Infrastruktury umożliwiające rozpoczęcie procedury przetargowej zostało ogłoszone dopiero w grudniu.

"Zgodnie z ustawą w ciągu ośmiu miesięcy od złożenia pierwszego wniosku jesteśmy zobowiązani do rozstrzygnięcia przetargu na wolne częstotliwości. Termin mija 9 maja i musimy dotrzymać tego terminu" - powiedział Strzałkowski.

Dodał, że już na początku stycznia zostaną opublikowane warunki przetargu, które będą następnie poddane konsultacjom z zainteresowanymi stronami.

"Zainteresowani operatorzy wyrażą swoje opinie na temat warunków przetargu, jednak nie zmieni to treści samego projektu" - powiedział Strzałkowski.

Rzecznik URTiP poinformował, że konsultacje będą trwały przez najkrótszy możliwy ustawowo czas, czyli 30 dni. Po ich zakończeniu prezes URTiP musi w ciągu 21 dni ogłosić przetarg na rezerwację częstotliwości.

Następnie zainteresowani częstotliwościami operatorzy mają 45 dni na złożenie swoich ofert. Po złożeniu ofert zbierze się komisja przetargowa, która rozstrzygnie o przyznaniu częstotliwości.

Koncepcja przetargu ogłoszona przez URTiP we wrześniu zakłada wybór jednego lub dwóch podmiotów, które otrzymają częstotliwości w standardzie GSM 1800 MHz i jednego podmiotu, który otrzyma częstotliwości w standardzie UMTS.

Przy wyborze ofert decydującymi kryteriami będą zachowanie konkurencji na rynku połączeń komórkowych oraz cena.

Urząd zakłada, w swojej koncepcji przetargu, że ze względu na uwarunkowania techniczne i ekonomiczne nie nałoży na operatora czwartej sieci UMTS wymagań dotyczących terminu pokrycia kraju zasięgiem sieci 3G.

Natomiast w przypadku czwartego operatora sieci GSM 1800 MHz będzie wymagane umieszczenie w ofercie deklaracji o planowanej dacie rozpoczęcia eksploatacji sieci, jak również harmonogramu pokrycia zasięgiem tej sieci określonej procentowo liczby mieszkańców kraju.

Obecnie w Polsce działają trzy sieci oferujące usługi w standardzie GSM. Każda z nich zadeklarowała, że zapłaci za rozszerzenie własnej licencji o UMTS po 650 mln euro, z czego znaczna część już trafiła do budżetu.

telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)