Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Liberalizacja na rynku połączeń międzynarodowych

0
Podziel się:

Ministerstwo Infrastruktury do końca września wyda ostatnie rozporządzenie likwidujące prawną barierę liberalizacji od stycznia 2003 rynku połączeń międzynarodowych

Ministerstwo Infrastruktury (MI) do końca września wyda ostatnie rozporządzenie likwidujące prawną barierę liberalizacji od stycznia 2003 rynku połączeń międzynarodowych - poinformował wiceminister infrastruktury Krzysztof Heller.

'Rozporządzenie to jest po uzgodnieniach międzyresortowych i sądzę, że do końca miesiąca zostanie wydane' - powiedział we wtorek dziennikarzom Heller.

'To drugie, ostatnie, rozporządzenie likwidujące prawną barierę liberalizacji rynku połączeń międzynarodowych' - dodał.

Od 1 stycznia 2003 roku nastąpić ma liberalizacja rynku połączeń międzynarodowych i usługi te będą mogli świadczyć konkurenci TP SA.

Rozporządzenie ministra infrastruktury określi szczegółowe warunki korzystania przez abonentów z niektórych uprawnień.

Chodzi tu o możliwość żądania przez abonenta zmiany przydzielonego numeru, jeżeli wykaże on, że korzystanie z przydzielonego numeru jest uciążliwe.

Rozporządzenie to określi również zasady zachowania przydzielonego numeru telefonicznego w przypadku zmiany miejsca zamieszkania przez abonenta, a także określi szczegółowe warunki wyboru przez abonenta operatora świadczącego usługi połączeń międzynarodowych.

W połowie września minister infrastruktury ustalił plan numeracji krajowej (PNK) dla publicznych sieci telefonicznych.

Podpisanie PNK umożliwi Telekomunikacji Polskiej przeprogramowanie swoich centrali telefonicznych, dzięki czemu abonenci będą mogli korzystać z usług połączeń międzystrefowych i międzynarodowych także za pośrednictwem innych, konkurencyjnych operatorów.

Według Hellera, aby międzynarodowe połączenia mogły ruszyć w terminie niezbędne mogą okazać się także renegocjowanie dotychczasowych umów niezależnych operatorów telekomunikacyjnych z TP SA, a także rozwiązanie niejasności dotyczących podatku VAT.

Henryk Beberok z Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty poinformował w poniedziałek PAP, że niejasna jest tu kwestia wysokości podatku VAT przy rozmowach rozpoczynanych w kraju.

telekomunikacja
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)