Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Transmisja danych w sieciach CATV' - problemy prawne

0
Podziel się:

Drugi dzień konferencji „Transmisja danych w sieciach telewizji kablowej“ to przede wszystkim zagadnienia związane z Prawem telekomunikacyjnym i bezpieczeństwem w sieci.

Podczas drugiego dnia konferencji „Transmisja danych w sieciach telewizji kablowej“ prezentowano przede wszystkim zagadnienia prawne związane z sytuacją operatorów telekomunikacyjnych na rynku polskim.

Piotr Rutkowski z firmy Rotel, w zastępstwie wiceministra łączności, Piotra Woźnego, przedstawił problematykę świadczenia usług transmisji danych przez operatorów zagranicznych.

Podstawowym ograniczeniem dla ich działalności w Polsce jest zakaz budowania przez nich sieci telekomunikacyjnyc przekraczających granicę państwa. Paradoksalnie mogą oni ominąć ten zapis za pomocą radiolinii lub łączy satelitarnych.

Mimo wszystko, ustawa Prawo telekomunikacyjne ogranicza w ten sposób rozwój polskiego rynku. Sytuacja ta powoduje brak dostatecznej konkurencji dla TP SA. W Unii Europejskiej zanotowano w ostatnich miesiącach kilkukrotny spadek cen za dzierżawę łączy. W Polsce opłaty spadają symbolicznie.

Andrzej Płachecki, Dyrektor Departamentu Rynku Telekomunikacyjnego URT, wystąpił z rozważaniami na temat obowiązków operatora dominującej pozycji rynkowej w zakresie dzierżawy łączy i mechanizmów ich egzekwowania w świetle ustawy Prawo telekomunikacyjne.

Należy podkreślić, że operatora o dominującej pozycji rynkowej oficjalnie w Polsce jeszcze nie ma. TP S.A. odwołała się od decyzji prezesa URT do Sądu Antymonopolowego.

Do obowiązków operatora dominującego należą:

· świadczenie usług dzierżawy łączy w sposób dostępny każdemu użytkownikowi;
· utrzymanie ceny usług uwzględniającej koszty ich świadczenia;
· opracowanie oferty określającej ramowe warunki umów o świadczeniu usług dzierżawy łączy;
· prowadzenie kalkulacji kosztów odrębnie dla każdej usługi dla rynków, na których operator ma pozycję dominującą;
· zapewnienie dostępu do sieci w każdym technicznie uzasadnionym punkcie;
· operator dominujący nie może odmówić połączenia sieci telekomunikacyjnej z inną;
· upublicznienie ramowych warunków połączenia sieci;
· podanie warunków umowy o połączeniu sieci do wiadomości URT;
· czas negocjacji nie może przekroczyć 90 dni.

Doradca ministra łączności, Joanna Streżyńska, mówiła o rozliczeniach operatorów z dostawcami treści. Wykład skoncentrował się na kilku akademickich modelach, propozycjach przeprowadzenia tego typu rozliczeń. Idea samego pomysłu bazuje na ruchu w sieci generowanym przez dostawców treści, którzy powinni w związku z tym mieć prawo do udziału w zyskach ze zwiększonych opłat.

Prezentację międzynarodowych doświadczeń i tendencji regulacyjnych w zakresie szerokopasmowych usług telekomunikacyjnych i usług VoIP przygotował Władysław Wilkans z Urzędu Regulacji Telekomunikacji, Dyrektor Departamentu Współpracy z Zagranicą.

W przedstawionym temacie uderzające były rozbieżności w regulacjach przygotowanych w USA, Europie i krajach rozwijających. Prawie całkowicie wolne od nich są Stany Zjednoczone, w umiarkowany sposób w rynek telekomunikacyjny ingeruje Unia Europejska, a najbardziej restrykcyjne są kraje o silnie zmonopolizowanym rynku telekomunikacyjnym, chroniące przed konkurencją operatorów narodowych.

W kolejnych prezentacjach specjaliści z Kancelarii Prawnej Głowacki, Grynhoff, Hałaziński zajmowali się nurtującymi operatorów problemami prawnymi, a Piotr Rutkowski z firmy ROTEL i przedstawiciel firmy Solidex przedstawili zagadnienia prywatności i bezpieczeństwa danych.

telekomunikacja
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)