Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pięć innowacyjnych projektów na finał foodtech.ac - akceleratora łączącego nowe technologie i branżę spożywczą

0
Podziel się:

Vege “mięso” nie do odróżnienia od tradycyjnego? Automatyczne farmy uprawiające świeże warzywa? Ożywcze napoje z CBD? A może gotowanie po sąsiedzku z planem żywieniowym czy proszek, w kilka sekund zmieniający się w pełnowartościowy posiłek? To polskie projekty, które już 26 czerwca zaprezentuje 5 startupów wspieranych przez akcelerator foodtech.ac.

Domyślny opis zdjęcia na stronę główną
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną (123RF)

26 czerwca projekty zaprezentują się na Demo Day - wydarzeniu podczas którego przedstawią w jaki sposób ich rozwiązania mogą zmienić branżę spożywczą w najbliższych latach. Niektóre pomysły przeszły z fazy konceptu, poprzez modelowanie biznesowe, testy konsumenckie i dotarły aż do produktu, którego będzie można podczas prezentacji spróbować.

Wśród finalistów pierwszej edycji foodtech.ac znalazły się:

  • Qurczak - roślinna alternatywa dla kurczaka o podobnym smaku, wyglądzie i wartości odżywczej. Pozwala przygotować szybki, pełnowartościowy i przyjazny dla środowiska posiłek.
  • Polish Greens - producent zielonych warzyw liściastych (baby i micro) uprawianych w zautomatyzowanych, miejskich farmach wertykalnych. Zoptymalizowane zużycie wody i energii, żadnych oprysków, pełna kontrola jakości i powtarzalności upraw. Codziennie zbierane, zawsze świeże i smaczne, dostępne przez cały rok.
  • Yoush - starannie skomponowany zrównoważony i zbilansowany posiłek wegański, który nasyci i świetnie odżywi. Poręczny wybór w najbardziej pracowite dni bez względu na to, czy zjesz go na śniadanie, obiad czy kolację. Yoush!
  • Hempiness - organiczny napój z dodatkiem CBD (kannabidolu z konopi siewnych). Hempiness przywraca równowagę ciała i umysłu.
  • Time To Eat - to jak uber dla domowych usług kulinarnych łączący kucharzy oraz entuzjastów gotowania z ludźmi, którzy chcą jeść świeże i zdrowe posiłki, ugotowane w ich domu, w oparciu o plan dietetyczny.

Celem programu było znalezienie, przeszkolenie i dofinansowanie pomysłów, które zmniejszą negatywny wpływ branży spożywczej na środowisko, zredukują głód i pomogą ograniczyć niehumanitarną hodowlę zwierząt.

Projekt prowadzony jest w ramach foodtech.ac - akceleratora wspierającego rozwój przedsięwzięć, które dostarczą branży spożywczej ekologiczne rozwiązania. Obecna edycja rozpoczęła się trzy miesiące temu, gdy założyciele inicjatywy - Piotr Grabowski i Michał Piosik - wyselekcjonowali grupę startupów, która przeszła dwa miesiące intensywnych szkoleń oraz spotkań z mentorami.

- Odzew ze strony startupów, inwestorów, mentorów, naukowców i partnerów z branży spożywczej przerósł nasze najśmielsze oczekiwania - mówi Piotr Grabowski. - Mówiono nam, że nie znajdziemy wielu projektów, a zgłosiło się do nas ponad 70 startupów z całej Europy. Po wstępnej akceleracji z piętnastu z nich, wybraliśmy 5 do właściwej fazy programu. To świetne pomysły, zarządzane przez pełnych pasji i determinacji ludzi.

Bardzo dobrze idą nam też rozmowy z dużymi przedsiębiorstwami branży spożywczej (pracują dla nich niektórzy nasi mentorzy, którzy pokazują startupom jak podbić rynek). Również w tej materii wróżono nam fiasko - dodaje Michał Piosik. - Jak się jednak okazuje sporo firm i specjalistów nie ma problemów z dzieleniem się wiedzą. Co więcej, chcą współtworzyć zmieniającą się gospodarkę i aktywnie inwestować w technologie, które przyczynią się do redukcji śladu węglowego. Jesteśmy otwarci na współpracę. Im więcej firm dołączy do naszej foodowej rewolucji, tym większy będzie pozytywny wpływ na naszą planetę - dodaje Michał Piosik.

W Demo Day wezmą udział startupy, ale także mentorzy, inwestorzy, naukowcy i firmy spożywcze, w sumie około 100 osób. Prezentacje odbędą się w przestrzeni HubHub Nowogrodzka Square, w której odbywa się większość prac projektowych. Co więcej, prezentacje to nie koniec, a dopiero początek drogi, zarówno dla startupów jak i foodtech.ac. Te pierwsze skupią się na sprzedaży i nadal będą brały udział w mentoringu oraz doraźnych szkoleniach w ramach akceleratora. foodtech.ac zaś kontynuuje pracę nad tworzeniem coraz lepszych warunków do rozwoju projektów technologicznych dla branży spożywczej.

Foodtech, mimo, że niezwykle potrzebny, jest obszarem wciąż niezbyt dobrze znanym zarówno inwestorom VC, którzy zazwyczaj przeznaczają pieniądze na branżę IT, jak i samym projektom, które z kolei nie wiedzą gdzie szukać pieniędzy i wsparcia merytorycznego. Łączymy i pomagamy edukować wszystkie strony rynku. Zdobytą wiedzą chętnie się dzielimy, jesteśmy nawet zapraszani na konferencje m.in. do Tajlandii, Wielkiej Brytanii czy Szwecji - mówi Michał Piosik.

Branża cieszy się coraz większym zainteresowaniem na całym świecie. Np. wegański zamiennik mięsa Beyond Meat zrealizował najlepszy w tym roku debiut na nowojorskiej giełdzie NASDAQ.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)