Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bush i Putin: Sprawa Kosowa wciąż aktualna

0
Podziel się:

Prezydent USA George W.Bush i prezydent Rosji Władimir Putin uzgodnili telefonicznie, że rozmowy w sprawie przyszłości Kosowa będą kontynuowane.

*Prezydent USA George W.Bush i prezydent Rosji Władimir Putin uzgodnili telefonicznie, że rozmowy w sprawie przyszłości Kosowa będą kontynuowane. *

"Inicjatorem rozmowy był prezydent Putin. Obydwaj prezydenci uznali konieczność kontynuacji dialogu w sprawie Kosowa i innych kwestii interesujących obydwie strony" - poinformował rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Gordon Johndroe.

Bush i Putin spotkają się w przyszłym tygodniu w niemieckim kurorcie Heiligendamm nad Bałtykiem na szczycie siedmiu najsilniejszych gospodarczo krajów świata oraz Rosji (G-8).

W tym roku Grupie Ośmiu przewodniczą Niemcy. Do G-8 należą oprócz gospodarzy spotkania USA, Wielka Brytania, Francja, Włochy, Japonia, Kanada i Rosja.

Chorwacka gazeta "Jutarnji List" napisała w poniedziałek, powołując się na źródła "zbliżone do rosyjskiego kierownictwa", że Rosja, USA i Unia Europejska osiągnęły kompromis w sprawie przyszłości Kosowa.

Dziennik podał, że Rosja nie zawetuje popieranej przez Zachód rezolucji ONZ, która gwarantuje tej prowincji, należącej formalnie do Serbii, niepodległość, o ile zostaną spełnione określone warunki.

Projekt rezolucji opiera się na planie opracowanym przez Marttiego Ahtisaariego, byłego prezydenta Finlandii i specjalnego oenzetowskiego wysłannika ds. Kosowa. Koncepcja ta zakłada stopniowe przyznanie Kosowu nadzorowanej przez UE niepodległości, w miejsce sprawowanego obecnie przez ONZ protektoratu.

Planom tym sprzeciwiają się Serbia oraz Rosja. Choć negocjacje między zamieszkującą Kosowo większością albańską i Serbią nie przyniosły dotychczas żadnych rezultatów, Moskwa upiera się przy ich kontynuowaniu. Rosja wielokrotnie sygnalizowała, że na forum RB ONZ może zawetować projekt rezolucji nadający Kosowu niepodległość.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)