Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lewica chce wspólnego frontu w sprawie klimatu

0
Podziel się:

Jerzy Szmajdziński zapowiada, że Lewica będzie domagać sie dyskusji w Sejmie.

Lewica chce wspólnego frontu w sprawie klimatu
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Lewica uważa, że przed szczytem klimatycznym w Kopenhadze wszystkie organizacje polityczne powinny porozumieć się w sprawie wypracowania polskiego stanowiska na temat sposobów ochrony klimatu.

Wicemarszałek SejmuJerzy Szmajdzińskizapowiedział, że klub Lewicy będzie wnioskował o dyskusję w tej sprawie w Sejmie.

Podczas debaty ekologicznej, która odbyła się w Sejmie uczestnicy spotkania zgodzili się, że zmiany klimatyczne mają znaczący wpływ na życie człowieka. Nie było natomiast zgody, czy są one wynikiem działania ludzi, czy też są spowodowane cyklicznymi zmianami klimatu, jakie miały już miejsce na naszej planecie.

Były prezydentAleksander Kwaśniewskiuważa, że nie należy wchodzić w spór o to, czy klimat na świecie ociepla się czy nie, ale uznać, że działalność człowieka wpływa na zmiany klimatu. Dodał, że w Polsce jest małe zrozumienie dla spraw ochrony środowiska, a problematykę ekologiczną traktuje się _ niepoważnie _.

Jak zaznaczył, Polska musi się zastanowić się nad _ solidarnością _ w skali globalnej, tj. na włączeniu się do pomocy finansowej na rzecz krajów mniej rozwiniętych.

Według byłego prezydenta, możliwe są co najmniej dwa scenariusze rozmów podczas szczytu w Kopenhadze. Albo część krajów uzna, że jest kryzys i będzie chciało odłożyć sprawy ochrony środowiska na później, albo przeważy pogląd, że kryzys został wywołany dotychczasowym modelem gospodarski i potrzeba jest budowanie gospodarki opartej na _ zielonej _ energii.

Zdaniem Kwaśniewskiego, kluczowe będą rozmowy między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Według niego, gdyby prezydent USA, który zapowiedział swój przyjazd do Kopenhagi przedstawił konkretne propozycje dotyczące np. redukcji emisji dwutlenku węgla przez amerykańską gospodarkę - szczyt byłby sukcesem. W opinii Kwaśniewskiego, takich propozycji nie będzie, a jedynie zostanie zaprezentowana wizja na przyszłość.

UE walczy z emisją CO2
*UE ograniczy emisję CO2 przez samochody dostawcze * Po samochodach osobowych, Komisja Europejska zaproponowała ograniczenie emisji CO2 także przez samochody dostawcze - do roku 2016 ich producenci będą musieli stopniowo zejść do pułapu 175 g/km, pod groźbą kar finansowych.
*Polska zawetuje klimatyczny pakt w UE? * Warszawa nie zgodzi się na zaakceptowanie tak zwanego mandatu na rozmowy na szczyt klimatyczny w Kopenhadze, jeżeli wcześniej unijne rządy nie ustalą, kto i ile zapłaci za pomoc dla najuboższych krajów świata.
*Klimatyczny impas w UE. Biedni nie chcą płacić * Komisja Europejska odwleka konkretne propozycje, jak podzielić między kraje członkowskie UE koszty walki ze zmianami klimatycznymi w krajach trzecich.
*Polska się buntuje. Niech płacą bogaci * Bojąc się poniesienia zbyt dużych kosztów wsparcia krajów trzecich w walce ze zmianami klimatycznymi, Polska zamierza walczyć na najbliższym unijnym szczycie, by to najbogatsze kraje UE i reszty świata poniosły większość kosztów
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)