Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Libia: Wyrok śmierci dla pielęgniarek i lekarza zatwierdzony

0
Podziel się:

Libijski Sąd Najwyższy utrzymał wyroki śmierci na pięć bułgarskich pielęgniarek i palestyńskiego lekarza, skazanych za świadome wywołanie epidemii AIDS i zarażenie wirusem HIV ponad 400 libijskich dzieci w szpitalu w Bengazi w 1998 r.

Libia: Wyrok śmierci dla pielęgniarek i lekarza zatwierdzony
(PAP / EPA)

Oznacza to, że decyzję o ich ewentualnym uniewinnieniu i uwolnieniu może podjąć już jedynie libijska Najwyższa Rada Sprawiedliwości, która - jak podkreślają media w Sofii - jest organem politycznym. Rada ma się zebrać w poniedziałek 16 lipca.

Potwierdzeniem wyroku zakończyła się faza sądowa trwającego od ponad ośmiu lat procesu - pisze bułgarska agencja BTA. Pielęgniarki i Palestyńczyka aresztowano w lutym 1999 r. W maju 2004 r. skazano ich na śmierć, a w grudniu 2006 r. wyrok potwierdzono na podstawie obciążających zeznań kobiet, wymuszonych torturami w czasie śledztwa.

Sąd nie uwzględnił opinii ekspertów międzynarodowych, według których epidemia była spowodowana złymi warunkami higienicznymi w szpitalu i wybuchła jeszcze zanim Bułgarki podjęły w nim pracę.

Czy jest jeszcze szansa na uratowanie skazanych?

Po zakończeniu środowego posiedzenia sądu, na którym pielęgniarki i lekarz nie byli obecni, adwokat strony bułgarskiej Płamen Jałnyzow podkreślił, że pozostaje optymistą i więzione od ośmiu lat kobiety wrócą do domu. Analogiczne stanowisko wyraził ich libijski obrońca Osman Bizanti.

Według mediów w Sofii podstawą do optymizmu jest podana we wtorek wiadomość, że Fundacja Kadafiego, którą kieruje syn libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego Sejf al-Islam, oraz rodziny libijskich dzieci zarażonych wirusem HIV osiągnęły porozumienie, które pozwoli zakończyć sprawę. Na razie szczegóły porozumienia nie są znane, lecz wiadomo, że chodzi o wysokość odszkodowań, żądanych przez rodziny zarażonych dzieci, z których - według strony libijskiej - 53 już zmarło.

Porozumienie o zaangażowaniu Bułgarii i Unii Europejskiej w leczenie zarażonych dzieci i budowę dużego ośrodka do walki z AIDS w Libii osiągnięto wcześniej. Rodziny zarażonych domagały się jednak odszkodowań pieniężnych za każde dziecko, analogicznych do tych, jakie Libia wypłaciła ofiarom dokonanego przez libijskiego terrorystę zamachu na samolot PANAM nad Lockerbie w 1988 r., czyli po ok. 10 mln dolarów za każde dziecko.

Po ogłoszeniu decyzji Sądu Najwyższego prezydent Bułgarii Georgi Pyrwanow zaapelował do Libii o znalezienie szybkiego rozwiązania, mającego pomóc w uwolnieniu pielęgniarek i lekarza. Wyraził nadzieję, że Najwyższa Rada Sprawiedliwości zakończy sprawę.

Bułgarski prokurator generalny Boris Wełczew przyznał, że spodziewał się potwierdzenia wyroku. Ocenił, że zakończenie fazy sądowej "pozwoli na intensyfikację dialogu politycznego" z Libią.

"Obecnie dialog będzie przebiegać na płaszczyźnie politycznej i być może jest to prostsza droga do ułaskawienia pielęgniarek i ich powrotu do domu" - powiedział.

"Przykro nam, że podjęto taką decyzję - oświadczył przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. - Chciałbym jednak wyrazić wiarę, że zostanie znalezione jakieś rozwiązanie".

Szefowa unijnej komisji ds. stosunków zewnętrznych Benita Ferrero- Waldner wyraziła w osobnym komunikacie nadzieję, że pielęgniarki i lekarz zostaną ułaskawieni.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans Gert Poettering powiedział, że PE prosi o łaskę i uniewinnienie bułgarskich pielęgniarek i palestyńskiego lekarza.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)