Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ruch Samorządowy i PiS razem w wyborach do sejmików

0
Podziel się:

Poseł Narodowego Koła Parlamentarnego (NKP) Bogusław Kowalski, informuje że Ruch Samorządowy - "zaplecze polityczne i społeczne" NKP - wystartuje
wspólnie z PiS w wyborach samorządowych do sejmików wojewódzkich
oraz miast wojewódzkich.

Poseł Narodowego Koła Parlamentarnego (NKP) Bogusław Kowalski, informuje że Ruch Samorządowy - "zaplecze polityczne i społeczne" NKP - wystartuje wspólnie z PiS w wyborach samorządowych do sejmików wojewódzkich oraz miast wojewódzkich.

Na sobotnim Zjeździe Założycielskim Ruchu Samorządowego wybrano 65-osobową Radę Krajową oraz przyjęto deklarację ideową - "Polska - Ojczyzna małych Ojczyzn".

"Potrzebna jest konsolidacja na prawicy. Potrzebna jest szeroka lista centroprawicowa o charakterze chrześcijańsko-narodowym" - oświadczył Kowalski wyjaśniając jednocześnie, że wspólny start w wyborach samorządowych do sejmików wojewódzkich oraz miast wojewódzkich przewiduje umowa koalicyjna między NKP z PiS. Jak dodał, umowa przewiduje też ścisłą współpracę na szczeblu powiatowym i gminnym oraz wzajemne popieranie kandydatów na stanowiska wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

"Ruch Samorządowy ma na dzisiaj charakter organizacji samorządowej, stanowi zaplecze polityczne i społeczne Narodowego Koła Parlamentarnego" - powiedział Kowalski. Jak dodał, jest możliwość, aby Ruch przekształcił się w przyszłości w organizację partyjną.

Kowalski poinformował, że Ruch prowadzi rozmowy z "różnymi środowiskami prawicowymi" o wspólnym starcie w wyborach samorządowych - m.in. z Domem Ojczystym, ale także z LPR.

"W ramach szerokiej listy prawicy chcemy zwracać uwagę na siłę samorządów, będziemy kłaść silny akcent na wykorzystanie funduszy unijnych. Opowiadamy się za powszechnym dostępem do internetu" - powiedział Kowalski, przedstawiając główne założenia przyjętej przez Zjazd deklaracji ideowej.

Inny poseł NKP Robert Strąk zapewnił, że Ruch Samorządowy będzie ciężko pracował dla dobra Polski. Wyraził nadzieję, że Ruch Samorządowy pozwoli skupić wszystkie środowiska, które w 2001 r. tworzyła Liga Polskich Rodzin.

Zjazd przyjął uchwałę, w której zaapelował do rządu polskiego o wstrzymanie prywatyzacji sektora energetycznego.

Pięciu posłów: Kowalski, Andrzej Mańka, Robert Strąk, Anna Sobecka, Gabriela Masłowska było zwolennikami współpracy LPR i PiS. W odpowiedzi na list prezesa Jarosława Kaczyńskiego do Sobeckiej, niezależnie do ścisłego kierownictwa Ligi, podjęli oni negocjacje z PiS w sprawie koalicji rządowej. Pod koniec kwietnia opuścili klub Ligi, założyli NKP i podpisali umowę koalicyjną z PiS i Samoobroną.

W reakcji na to klub Ligi wykluczył ich ze swojego grona oraz rozwiązał pomorski i lubelski okręg partii, w których prezesami byli Mańka (okręg lubelski) i Strąk (okręg pomorski). Jednak formalnie nadal są członkami LPR. Później do koalicji rządowej przystąpiła również Liga.

wiadomości
gospodarka
polityka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)