Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ruszają kolejne kampanie wyborcze do PE

0
Podziel się:

Komitety wyborcze zarejestrowały kolejne listy kandydatów do Parlamentu Europejskiego.

Ruszają kolejne kampanie wyborcze do PE
(PAP/Piotr Polak)

Komitety wyborcze zarejestrowały kolejne listy kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Mają na to coraz mniej czasu, bo termin zgłoszeń upływa we wtorek 28 kwietnia o północy. W kilku miastach zainaugurowano regionalne kampanie wyborcze.

Koalicja SLD-UP zainaugurowała w sobotę kampanię wyborczą do PE w Wielkopolsce, na Śląsku, a także w okręgu dolnośląsko-opolskim.

_ Potrzebna jest alternatywa dla prawicowych rządów - przekonywał w Zabrzu szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej Grzegorz Napieralski. __ Nie jesteśmy frustratami, jesteśmy partią po przejściach i z tych przejść wyciągnęliśmy wnioski _ - mówił w Poznaniu Marek Siwiec, lider wielkopolskiej listy SLD-UP.

_ - Jeśli wygra lewica to Europa będzie bardziej otwarta, bez ksenofobii. Będziemy budować Europę socjalną _ - zapowiadał w Bogatyni Jerzy Szmajdziński.

Na wielkopolskiej liście SLD-UP znaleźli się m.in. prezydent Konina Kazimierz Pałasz, były komendant wielkopolskiej straży pożarnej Ryszard Kamiński, były wicemarszałek Senatu Tadeusz Rzemykowski i były kurator oświaty i wychowania w Wielkopolsce Apolinary Koszlajda.

Śląską listę SLD - UP do PE otworzy b. senator i b. wiceminister gospodarki Jerzy Markowski. Eurodeputowany, syn I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka, prof. Adam Gierek wystartuje w wyborach do PE z drugiego miejsca.

Liderem listy SLD-UP na Dolnym Śląsku do europarlamentu jest aktualna europosłanka Lidia Geringer de Oedenberg. Oprócz niej kandydują: Apolonia Klepacz, Michał Huzarski, Andrzej Mazur, Patrick Kibangou, Patryk Wroński, Bogumił Łasisz, Daniel Ochman, Artur Pawlak, Sergiusz Najar.

W Zabrzu podczas inauguracji śląskiej kampanii SLD-UP, wręczono stypendia im. Barbary Blidy, b. posłanki SLD i minister budownictwa. W sobotę minęły dwa lata od jej samobójczej śmierci. Wcześniej politycy SLD złożyli kwiaty na jej grobie.

W Szczecinie zaprezentowali się w sobotę kandydaci PiS z okręgu nr 13 obejmującego województwa zachodniopomorskie i lubuskie. _ - To najbardziej merytoryczna lista kandydatów, nie ma na niej ludzi przypadkowych. Oddaje ona skalę najpoważniejszych problemów dotykających region _ - mówił szef zarządu głównego PiS Joachim Brudziński.

Listę otwiera b. minister gospodarki morskiej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, a obecny doradca w Kancelarii Prezydenta ds. gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk. Kolejne miejsce zajmują m.in. posłowie PiS: z Zielonej Góry b. wojewoda lubuski Marek Ast, zachodniopomorski parlamentarzysta Czesław Hoc, b. wiceminister pracy Elżbieta Rafalska oraz posłanka, lekarz ze Szczecina Mirosława Masłowska.

ZOBACZ TAKŻE:

W Gdańsku komitet pomorskiego PiS złożył w sobotę w biurze wyborczym dokumenty niezbędne do rejestracji list kandydatów do PE. Listę w tym okręgu otwiera eurodeputowana Hanna Foltyn- Kubicka. Z drugiego miejsca wystartuje b. dyrektor pomorskiego NFZ Mirosław Górski. Kolejną pozycję zajęła posłanka Jolanta Szczypińska.

Z kolei na czwartym miejscu znalazła się radna sejmiku pomorskiego, architekt Anna Gwiazda (siostra b. działacza Solidarności Andrzeja Gwiazdy). Pierwotnie Gwiazda miała startować z drugiej pozycji, jednak władze partii zdecydowały o zmianie kolejności i wysunięciu na wyższą pozycję Górskiego i Szczypińskiej. Następnym - piątym kandydatem do PE na liście pomorskiego PiS jest poseł Tadeusz Cymański.

Zatwierdzony został ostateczny kształt listy kandydatów do Parlamentu Europejskiego w Wielkopolsce. Liderem listy w Wielkopolsce jest obecny dolnośląski deputowany Konrad Szymański. Jak powiedział w sobotę PAP poseł Maks Kraczkowski, na liście znaleźli się także m.in. kaliski senator PiS Zbigniew Trybuła a także posłowie Adam Hofman, Maks Kraczkowski i Tomasz Górski.

W Katowicach lider koalicyjnego komitetu wyborczego _ Porozumienie dla Przyszłości _ CentroLewica (PD+SdPl+Zieloni 2004) Dariusz Rosati przedstawił w sobotę liderów śląskiej listy PdP. _ Jedynką _ na niej będzie obecna posłanka do PE prof. Genowefa Grabowska (SdPl). Na kolejnych miejscach znaleźli się Agnieszka Pasternak - w przeszłości posłanka, a obecnie przewodnicząca rady miejskiej w Dąbrowie Górniczej oraz były szef Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie Zbigniew Widera.

_ Parlament Europejski ustanawia ponad połowę przepisów prawa obowiązujących w Polsce, zbliżające się wybory są więc bardzo ważnym wydarzeniem politycznym _ - podkreślał Rosati.

W Krakowie na konferencji z udziałem Janusza Onyszkiewicza potwierdzono oficjalnie w sobotę, że będzie on otwierał listę koalicyjnego komitetu _ Porozumienie dla Przyszłości _ CentroLewica w okręgu małopolsko-świętokrzyskim.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)