Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczyt NATO rozstrzygnie o wyborze sekretarza

0
Podziel się:

Tusk uważa, że na kwietniowym szczycie NATO zdecyduje się, kto zajmie fotel szefa paktu.

Szczyt NATO rozstrzygnie o wyborze sekretarza
(PAP/Radek Pietruszka)

*Premier Donald Tusk podkreślił, że kluczowe znaczenie dla wyboru nowego sekretarza generalnego NATO będzie miał kwietniowy szczyt NATO. Polskiej delegacji będzie przewodniczył na nim prezydent Lech Kaczyński. *

Premier ocenił, że decyzje podejmowane na szczycie będą zależały także od talentów prezydenta. _ A ja w nie wierzę niezmiennie _ - oświadczył.

Szef rządu był pytany o doniesienia wtorkowej _ Rzeczpospolitej _, że Polska nie chce, by nowym szefem NATO został premier Danii Anders Fogh Rasmussen, a wolałaby na tym stanowisku ministra obrony Kanady Petera MacKaya. Premier odparł jedynie, że obecnie żaden z partnerów natowskich nie podejmuje decyzji o formalnym wskazaniu czy poparciu któregoś z kandydatów.

Tusk podkreślił, że nie ma w ogóle takiej formalnej procedury zgłaszania kandydatów na stanowisko sekretarza generalnego NATO.

_ - Taka dość gęsta mgła tajemnicy nad tą procedurą wyłaniania następcy pana (Jaapa de Hoop) Scheffera zawisła już wiele miesięcy temu _ - powiedział premier.

Szef rządu przyznał, że z oczywistych względów głośno w Polsce było o możliwych szansach Radosława Sikorskiego. _ _

_ - Ale też pamiętajmy, że i tu nie mieliśmy do czynienia z formalnym zgłoszeniem, chociaż jeśli takie szanse były czy są, to oczywiście z punktu widzenia Polski, mojego rządu dobrze by było, aby Polak tego typu funkcję otrzymał _ - podkreślił Tusk.

Premier oświadczył, że wybór sekretarza generalnego NATO rozstrzygnie się na szczycie NATO w dniach 3-4 kwietnia. Jak dodał, polskiej delegacji na tym spotkaniu będzie przewodniczył prezydent i to na niego _ spadnie obowiązek zamknięcia tej sprawy pozytywnie dla Polski _.

Tusk powiedział, że przez pozytywną decyzję dla Warszawy rozumie taką, która _ tak czy inaczej wzmocni pozycję Polski w NATO _.
Przyznał, że ma pewne propozycje uzgodnione z ministrami obrony Bogdanem Klichem i SZ Radosławem Sikorskim,które będzie podpowiadał prezydentowi, dotyczące tego, co można jeszcze zrobić, jeśli polska kandydatura na sekretarza generalnego nie uzyska akceptacji.

_ - Co można zrobić, aby pozycja Polski w NATO, także ta instytucjonalna, personalna była mocniejsza niż do tej pory _ - mówił Tusk. Jego zdaniem, niewykluczone, że coś uda się jeszcze ugrać w Strasburgu.

Obecny szef NATO Holender Jaap de Hoop Scheffer odchodzi ze stanowiska 31 lipca. Nazwisko jego następcy zostanie najpewniej ogłoszone 3-4 kwietnia na jubileuszowym szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego, który obchodzi w tym roku 60-lecie utworzenia.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)