Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unia oskarża Izrael o nieproporcjonalne użycie siły

0
Podziel się:

Unia Europejska oskarżyła w piątek Izrael o nieproporcjonalne użycie siły przeciwko Palestyńczykom w Strefie Gazy. Zginęło już co najmniej 20 Palestyńczyków.

Unia oskarża Izrael o nieproporcjonalne użycie siły
(PAVEL WOLBERG/EPA)

Unia Europejska oskarżyła w piątek Izrael o nieproporcjonalne użycie siły przeciwko Palestyńczykom w Strefie Gazy.

Premier sprawującej przewodnictwo w UE Finlandii Matti Vanhanen wydał takie oświadczenie podczas wizyty w Petersburgu. Poprzedniego dnia w operacjach wojskowych Izraela w Strefie Gazy, mających powstrzymać prowadzone stamtąd ataki rakietowe na terytorium izraelskie, zginęło co najmniej 20 Palestyńczyków.

W oświadczeniu podkreślono, że UE potępia ofiary wśród ludności palestyńskiej, powodowane "nieproporcjonalnym użyciem siły" _ _przez Izrael. Stronę izraelską oskarżono też o pogłębianie kryzysu _ Po raz pierwszy Unia tak ostro skrytykowała państwo żydowskie podczas obecnego kryzysu _humanitarnego w Strefie Gazy.

UE jest niezwykle zaniepokojona sytuacją między Izraelem a Palestyńczykami, która pogorszyła się jeszcze w ostatnich dniach" - głosi oświadczenie Vanhanena.

Operacja wojskowa Izraela w Strefie Gazy trwa już kilkanaście dni. Została rozpoczęta po pojmaniu przez bojowników palestyńskich izraelskiego żołnierza w dniu 25 czerwca i rozszerzona w tym tygodniu po dwu palestyńskich atakach rakietowych na miasto Aszkelon w Izraelu.

Rządzący w Autonomii Palestyńskiej radykalny ruch Hamas oświadczył, że ofensywa izraelska w Gazie skomplikowała wysiłki na rzecz rozwiązania kryzysu wokół uprowadzonego kaprala Gilada Szalita i usztywniła stanowisko palestyńskie w sprawie zakładnika.

W oświadczeniu fińskiego premiera UE wezwała do bezwarunkowego uwolnienia uprowadzonego żołnierza oraz do powstrzymania ataków rakietowych na terytorium izraelskie, a także do zwolnienia palestyńskich deputowanych i ministrów, zatrzymanych przez Izrael. Podkreślono konieczność powstrzymania się stron konfliktu od wszelkich działań, które utrudniałyby szybki powrót do negocjacji.

Negocjacje izraelsko-palestyńskie załamały się w 2000 roku i nie zostały wznowione.

unia
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)