Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Olszewski
|
aktualizacja

Polska chce gonić liderów innowacji. Dystans jest jednak spory

12
Podziel się:

Pandemia COVID-19, która po letnim spowolnieniu ze zdwojoną siłą uderza właśnie w Europę drugą falą, uświadamia, jak ważne jest dbanie o rozwój biotechnologii. Polska ma aspiracje, by bardziej liczyć się w świecie biotechnologicznych innowatorów, ma też coś bardzo ważnego – utalentowanych i wykształconych ludzi. Jednak do tego, by znalazła się wśród liderów, wciąż wiele brakuje.

Biotechnologia rozwija się w ekspresowym tempie, może przynieść dużą wartość, jest też dla Polski ważna strategicznie.
Biotechnologia rozwija się w ekspresowym tempie, może przynieść dużą wartość, jest też dla Polski ważna strategicznie. (Adobe Stock)

Partnerem materiału jest ImpactCEE

Suche liczby nie wskazują na to, byśmy byli krajem innowacyjnym – przyznaje Katarzyna Kacperska, dyrektor generalna Novo Nordisk na Polskę. – Dużo jeszcze przed nami

Stąd też polski rząd stawia to jako jeden z priorytetów. Znalazło to nawet odzwierciedlenie w zapisach Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – dokumencie państwa w obszarze średnio- i długofalowej polityki gospodarczej. Jako jeden z projektów w ramach rozwoju innowacyjnych firm pojawiło się w nim wdrożenie Refundacyjnego Trybu Rozwojowego (RTR). Narzędzie to ma m.in. wspierać firmy, które będą w Polsce produkować leki, a nie tylko je sprzedawać.

Problem polega na tym, że nie ma jasnego rozgraniczenia między produkcją w Polsce a produkcją substancji czynnej. Brak substancji czynnej, uzyskiwanej obecnie z Azji, blokuje produkcję leków. Premiowanie samej produkcji jest nieefektywne– zauważa Katarzyna Kacperska.
Jej zdaniem tym, czego brakuje Polsce, by ścigać się z najlepszymi, jest właśnie spójna strategia: jasne określenie obszarów, w których mamy potencjał, by być ważnym graczem – przynajmniej na poziomie regionalnym. – Gonienie wszystkich we wszystkim nigdy się nie uda – mówi.

Potrzeba zaufania

Istotna jest też współpraca i dialog między sektorem publicznym a prywatnym. A z tym bywało różnie.

Ważna jest kultura dialogu i nieco dalsze spojrzenie w przyszłość. Zbudowanie mocnego sektora biotechnologicznego to długofalowy proces. Specyfiką sektora farmaceutycznego jest to, że cykle innowacji są po prostu długie, co wymaga podejścia nieco wizjonerskiego i patrzenia poza horyzont roku czy dwóch – uważa dyrektor generalna Novo Nordisk.

Oczywiście, dla przedstawicieli branży ważne jest wsparcie, np. fiskalne i ogólnie stabilne otoczenie regulacyjne. Jednak liczy się także przełamywanie braku wzajemnego zaufania.

Powinniśmy częściej rozmawiać i wspólnie się zastanawiać, jak znaleźć najlepsze rozwiązania – uważa szefowa Novo Nordisk. I dodaje, że szansą dla Polski jest coraz większy wpływ technologii na sposób działania firm farmaceutycznych. – W Polsce mamy też bardzo utalentowanych i świetnie wykształconych ludzi. Ten aspekt może być istotnym katalizatorem rozwoju Polski – zauważa Katarzyna Kacperska.

Najważniejsza wartość

A jest o co walczyć. Biotechnologia rozwija się w ekspresowym tempie, może przynieść dużą wartość, jest też dla Polski ważna strategicznie.

Poza tym wszystkim zdrowie jest wartością najważniejszą. Dużo się dzieje w technologii, gdzie świat ostatnio bardzo przyspieszył. Do tego dochodzi perspektywa epidemii – tego, co się dzieje, a czego nie potrafiliśmy sobie wyobrazić jeszcze kilka miesięcy temu. Dziś stoimy bezradni w obliczu czegoś, na co nie mamy rozwiązania- mówi Katarzyna Kacperska.

Dyrektor generalna Novo Nordisk uważa, że jeśli ktoś znajdzie remedium na koronawirusa, to będzie to właśnie jedna z innowacyjnych, biotechnologicznych firm. To one mają największą szansę, by stworzyć szczepionkę, a także wypracować etody leczenia powikłań pojawiających się przy COVID-19.

Partnerem materiału jest ImpactCEE

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(12)
Ttt
4 lata temu
My jako Polska nie możemy się rozwijać samodzielnie. To Polacy z zagranicy muszą zakładać tutaj firmy i laboratoria jako obcokrajowcy, mając inne obywatelstwo. Polska technologia jaks by nie była zostanie sprzedana lub oddana innym krajom zawsze tak było, jest i będzie. Nie jesteśmy państwem wynalazców. Ale tylko i wyłącznie pracowników.
RELA
4 lata temu
No jak już coś jest w STRATEGII DŁUGOFALOWEJ i koniecznie NARODOWEJ, to już prawie jesteśmy mocarstwem, jeszcze wystarczy zapisać, że dochód PKB per capita na 50000 USD i już jesteśmy potęgą gospodarczą! LITOŚCI! Należy rozpocząć od podstawowych rzeczy, mamy XXI wiek a akty prawne w Polsce nie mają wersji ujednoliconych, w dobie komputerów systemów kontroli wersji. Dlaczego systemy tworzone za publiczne pieniądze nie mają otwartych i udokumentowanych interfejsów in-out, tak by można było tworzyć bez problemu oprogramowanie z nimi współdziałające, przecież vendor-lock-in jest tak powszechny, że go nie zauważamy i mało kto go zauważa, w ślepocie przodują wszelkiej maści urzędnicy odpowiedzialni za przetargi.
Jerzy
4 lata temu
Pogon Polski za czolowka Europy, przypomina mi pogon psa za wlasnym ogonem.
były i obecny
4 lata temu
2 lekcje religii a po 1 biologii, chemii, fizyki w tygodniu. Możemy się gonić a nie gonić innowacyjne gospodarki.
Fanatyka
4 lata temu
To będzie dla ludzi nie szczęście. Badania zrobili na szepionce i ci ochotnicy umarli są dowody że to ci teraz szykują to śmierć dla ludzi na całym świecie. Za bezdomnych nikt się nie bierz nikt nie umarł z bezdomnych . Ich nie opchidzą bezdomni już nic nie mają. A my mamy domy firmy rozwijamy się ich właśnie interesuje my . Znisza nas Nas gnębi będą aż zabija ludzi psychicznie i fizycznie.