Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Prezes PKN Orlen nie jest rozczarowany decyzją o zawieszeniu finansowania Ostrołęki C przez koncerny energetyczne

43
Podziel się:

PKN Orlen ocenia, że decyzja o zawieszeniu przez Energę i Eneę finansowania projektu Ostrołęka C jest słuszna. Spółki poinformowały o tym w czwartek. Zadecydowały o tym "ważne czynniki otoczenia rynkowego w połączeniu z trudnością pozyskania zewnętrznego finansowania".

Daniel Obajtek zabrał głos w sprawie decyzji o zawieszeniu finansowania  projektu Ostrołęka C przez spółki Energa i Enea
Daniel Obajtek zabrał głos w sprawie decyzji o zawieszeniu finansowania projektu Ostrołęka C przez spółki Energa i Enea (PAP, Piotr Nowak/PAP)

Energa poinformowała 13 lutego, że wspólnie ze spółką Enea podjęły wspólną decyzję o zawieszeniu finansowania projektu Ostrołęka C. Prezes PKN Orlen nie wydaje się tą decyzją zawiedziony ani zaskoczony. Przynajmniej oficjalnie.

"Spółki Energa i Enea podjęły słuszną decyzję biznesową. Przyjmujemy ją z zadowoleniem. Jako podmiot, który ogłosił wezwanie na zakup akcji Grupy Energa, nie mamy wątpliwości, że inwestycja w Ostrołęce będzie realizowana. Analizujemy jednak różne warianty tego projektu, tak aby wpisywały się w strategię Orlenu" - powiedział Obajtek w komentarzu.

Z czego wynika ta decyzja? Spółki wyjaśniły to w czwartkowym komunikacie.

Zobacz także: Obejrzyj: Jaki kredyt może wziąć mikroprzedsiębiorca?

"Strony porozumienia postanowiły zawiesić finansowanie budowy Ostrołęki C z uwagi na wystąpienie ważnych czynników otoczenia rynkowego w połączeniu z trudnością pozyskania zewnętrznego finansowania. Zmienne warunki wymagają przeprowadzenia szeregu dalszych analiz w tym parametrów technicznych oraz ekonomicznych" - czytamy w oficjalnje wiadomości.

I dalej: "Istotnymi okolicznościami znacząco wpływającymi na decyzję o zawieszeniu finansowania projektu są planowane zmiany polityki Unii Europejskiej w odniesieniu do sektora energii elektrycznej, w tym wprowadzenie tzw. Zielonego Ładu, nowa polityka kredytowa Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) wobec sektora elektroenergetycznego oraz publiczne wezwanie PKN Orlen na sprzedaż 100 proc. akcji Energi".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(43)
dD
4 lata temu
Czyli nie zdecydował "rynek", tylko decyzja lobby w UE, która koniecznie chce zaorać nasz sektor paliwowo energetyczny oparty o węgiel, bo już np. gaz można, węgiel jest be! EUROKOŁHOZ, drugie RWPG tylko teraz rządzone przez sowiecką agenturę wpływu prosto z Brukseli! Piszę o tych unijnych "regulacjach"! Oczywiście skonstruowano je tak, że nie dotykają Niemców, czy Francji! Wiecie, co o tym myślę? Ano że Polska była by o niebo bardziej konkurencyjna poza UE!
ted
4 lata temu
biedni będą ludzie z pis-u jak dojdzie do zmiany władzy , oj posypią się pozwy
sołtys
4 lata temu
...wcale się nie dziwię że przy takich" fachowych" prezesach akcje poleciały... niedługo polecą też prezesi na" zieloną łączkę" bo ta dziedzina jest im bliższa!
pam
4 lata temu
Hihi, spółki energetyczne są na dnie. Akcje straciły ok. 50% wartości. Ni ma piniendzy i nie bedzie.
Bez majtek
4 lata temu
Dla bezmajtka to sukces, gdyby nie koneksje inukładu utopìłbyś się w gnojówce w pcimiu
...
Następna strona