Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Program "Czyste Powietrze". Wnioski o dofinansowanie będą rozpatrywane szybciej

8
Podziel się:

"Czyste powietrze" wzbudza zainteresowanie - według danych przedstawionych przez prezydenta Andrzeja Dudę i ministra klimatu Michała Kurtykę złożono już ponad 131 tys. wniosków. Nowe zasady programu mają przyspieszyć tempo ich rozpatrywania.

"Czyste Powietrze". Polacy złożyli już ponad 131 tys. wniosków.
"Czyste Powietrze". Polacy złożyli już ponad 131 tys. wniosków. (Pexels)

- Dzisiaj jest już ponad 131 tys. 600 złożonych wniosków o dofinansowanie w zakresie wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji budynków - powiedział Andrzej Duda na konferencji prasowej. Jego wypowiedzi cytuje Polska Agencja Prasowa.

- Ale to także jeszcze cały czas praca nad tym programem, aby był bardziej dostępny, aby liczba składanych wniosków była coraz większa, a także aby te wnioski były rozpatrywane coraz sprawniej. Stąd nasze dzisiejsze spotkanie - wytłumaczył prezydent.

Nowe zasady programu "Czyste Powietrze" mają obowiązywać od piątku 15 maja. Chętni mogą uzyskać rządowe dofinansowanie do wymiany pieca na bardziej ekologiczny lub do instalacji paneli fotowoltaicznych. Program jest skierowany do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Wysokość uzyskanej przez nich dopłaty jest zależna od zakresu prac i dochodów.

Zobacz także: Zobacz też: ZUS wydłuży programy pomocowe? Prezes Zakładu o postojowym i płaceniu składek

Wnioski do uczestnictwa w programie "Czyste Powietrze" przyjmują Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - właściwe do adresu zamieszkania, w którym zrealizowana ma być inwestycja. W niektórych przypadkach nabór prowadzą również gminy. Dotyczy to tych gmin, które podpisały porozumienie o współpracy z funduszem. Dane kontaktowe poszczególnych funduszy znajdziesz tutaj.

Do pierwszej edycji programu beneficjenci zgłaszali sporo uwag. Chodziło przede wszystkim o zbyt długi czas rozpatrywania wniosków o dofinansowanie. W celu usprawnienia "Czystego Powietrza" powołany został resort klimatu w listopadzie ubiegłego roku. Z uzyskanych przez money.pl informacji wynika, że rozpatrywanie jednego wniosku trwało średnio 76 dni.

To jednak zbyt długo z punktu widzenia beneficjentów. Dlatego też w nowej wersji programu urzędnicy mają 30 dni na rozpatrzenie wniosku zamiast dotychczasowych 90.

W wariancie podstawowym programu "Czyste Powietrze" chętni mogą uzyskać dofinansowanie do 20 tys. złotych. W przypadku, gdy beneficjent myśli o efektywniejszym źródle ogrzewania, czyli o pompie ciepła - wsparcie może sięgnąć do 25 tys. złotych. Jeżeli do tego dochodzi instalacja paneli fotowoltaicznych, uzyskać od rządu można do 30 tys. złotych.

Co ważne, dofinansowanie można uzyskać na przedsięwzięcia rozpoczęte do sześciu miesięcy przez złożeniem wniosku o dofinansowanie z programu. W tym przypadku jednak data rozpoczęcia realizacji nie może być wcześniejsza niż 15 maja 2020 roku. Wersja 2.0 programu przewiduje także dofinansowanie już zakończonych inwestycji.

"Czyste Powietrze" wystartowało jesienią 2018 roku. Finansowanie programu zapewnia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Operatorami są wojewódzkie fundusze ochrony środowiska. Do nich też trafiają wnioski o dofinansowanie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
Majka
4 lata temu
Bzdura 76 czy 90 dni a pół roku i więcej tyle się czeka na rozpatrzenie bo Covid
Magda
4 lata temu
A co z dofinansowaniem dla domów wielorodzinnych? Właśnie w sierpniu likwidowalam piexe kaflowe, instalacja ogrzewania wyniosla mnie prawie 20 tys.i zero dofinansowania! Program jest niesprawiedliwy! Mieszkańcy np.starych kamienic, nie moga na nic liczyć!? Czas o tym pomyśleć!
Tom
4 lata temu
Program mnie dyskryminuje.idę do sądu.dlaczego budynki usługowo-mieszkalne są poza programem!?mam swój piec mam kw ale program nie dla mnie.
Szkoda gadać.
4 lata temu
Mieszkam w budynku wielorodzinnym - 5 mieszkań - i niestety ani gmina ani nikt inny nie jest w stanie zapewnić dopłaty do wymiany tzw kopciucha. Władza ludowa ( jaka by nie była) nie pomyślała o tym, że w takich budynkach także trzeba wymieniać źródła ogrzewania na ekologiczne. W dużych miastach pomyśleli a tzw program czyste powietrze obejmuje tylko budynki jednorodzinne.
XX1
4 lata temu
POdnieście ludziom pensje i emerytury, to będą się grzali ekologicznym gazem z NordStream 2 i po problemach. A wystarczy, żeby zarządzono, że jedna złotówka jest warta 1 EUR i wszędzie będzie "czyste powietrze"