Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prokrastynacja. Co to jest? Jak może wpłynąć na twoją pracę?

3
Podziel się:

Prokrastynacja może znacznie utrudnić pracę, spowodować problemy w codziennym życiu, a w skrajnych przypadkach nawet uniemożliwić wykonywanie najprostszych czynności. Sprawdź jak radzić sobie z prokrastynacją.

Prokrastynacja może spowodować poważne problemy w pracy.
Prokrastynacja może spowodować poważne problemy w pracy. (pixaby)

Prokrastynacja to tendencja do odwlekania rzeczy na później i odwlekania ich w czasie. Zazwyczaj odkłada się obowiązki, czynności kojarzone z czymś nieprzyjemnym, pracochłonne, albo trudne.

Odłożenie jakiejś czynności na później wywołuje pozytywny efekt. Cieszymy się, że nie musimy czegoś robić i jesteśmy przekonani, że "jutro będzie lepiej".

Prokrastynacja jest jednak szkodliwa, bo uświadomienie sobie, ze zadanie, które odłożyliśmy na później i tak trzeba wykonać, powoduje stres, strach oraz nerwowość spowodowaną poczuciem, że zbyt mało czasu pozostało na dokładne i prawidłowe wykonanie planowanej czynności.

Zdarza się, że przez prokrastynację pewnych zadań nie wykonuje się wcale, albo znacznie poniżej możliwości. To może rodzić np. poważne problemy w pracy i w życiu osobistym. A co za tym idzie, wzrost frustracji i spadek poczucia własnej wartości.

Prokrastynacja - przyczyny

Przyczyną prokrastynacji mogą być różne zaburzenia, począwszy od ADHD, przez depresję, po różnego rodzaju fobie. Zazwyczaj przyczyną prokrastynacji są jednak lęki.

Na przykład lęk przed porażką. Zdanie odkładane jest tak długo, że w końcu nie ma czasu na jego poprawne wykonanie. Staje się to usprawiedliwieniem w razie niepowodzenia.

Przyczyną prokrastynacji może być też lęk przed sukcesem. Osoba, która odkłada obowiązki w nieskończoność boi się, że jeśli wykona je dobrze, narazi się na zazdrość innych, lub zostaną przed nią postawione trudniejsze cele, którym nie zdoła sprostać.

Wśród przyczyn prokrastynacji wymienia się też lęk przed izolacją. Osoba odkładająca zadania na później chce, by ktoś jej pomógł, lub podjął za nią pewne decyzje. Potrzebuje opieki i boi się samodzielności.

Prokrastynacja. Jak sobie radzić?

W terapii prokrastynacji rzadko stosuje się leki. Najczęściej doradzana jest psychoterapia, a w przypadku umiarkowanego zaburzenia, lub tylko pewnych tendencji do odkładania zadań, istnieją pewne techniki psychologiczne, które można wykorzystać samemu.

Jednym z ptrzykładów jest „metoda kanapkowa”, polegająca na wykonywaniu przyjemnych czynności pomiędzy obowiązkami (zgodnie z kolejnością: obowiązek, przyjemność, obowiązek, przyjemność, etc.)

Skuteczne jest też odpowiednie planowanie obowiązków. Jeśli jednak samodzielnie nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z prokrastynacją, najlepiej udać się do specjalisty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
Jubel1
4 lata temu
Wygrana kogokolwiek z opozycji to kilka lat wojny na górze. PiS rządzi jeszcze przez ponad 3 lata, opozycyjny prezydent będzie wkładał kij w szprychy
gotowanie żab...
4 lata temu
Maniacy odgryzają po kawałku naszą wolność osobistą - to się organizm broni.
pepe
4 lata temu
i po co te teorie naukowe do tego ? to zwykła maniana...