Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|

Rolnicy o propozycjach komisarza Wojciechowskiego. "To nas nie satysfakcjonuje"

22
Podziel się:

Regulacje dotyczące ekologii w rolnictwie powinny być w wyłącznej gestii państw członkowskich — uważa prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych Władysław Serafin. - Zapowiedzi przedstawione przez komisarza Janusza Wojciechowskiego nas nie satysfakcjonują - dodał.

Rolnicy o propozycjach komisarza Wojciechowskiego. "To nas nie satysfakcjonuje"
Rolnicy protestują przeciwko m.in. przeciwko Zielonemu Ładowi (PAP, PAP/Grzegorz Momot)

W piątek komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski poinformował, że projekt nowych regulacji przyjęty przez Komisję Europejską odpowiada na postulaty rolników — nie będzie m.in. przymusowego ugorowania. Dodał, że zamiast sankcji wprowadzone będą zachęty, a efekty środowiskowe i tak będą większe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Król UE" wyrasta na lidera regionu? "To polityk większego formatu"

Tymczasem Władysław Serafin wskazał, że Zielony Ład w rolnictwie w ogóle powinien być wycofany, a regulacje dotyczące ekologii powinny być pozostawione wyłącznie krajom członkowskim. Jak zaznaczył prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych (KZRKiOR), polskie rolnictwo ma specyficzną strukturę, unikatową kulturę i jest najbardziej ekologiczne w Europie.

Żadne unijne rygory nie są więc potrzebne. Wystarczy porównać, ile nawozów na hektar zużywa się w Polsce, a ile np. w Holandii - powiedział.

W opinii Serafina najważniejsze z punktu widzenia polskiego rolnictwa jest przywrócenia warunków handlu produktami z Ukrainą do czasów sprzed wojny.

Jesteśmy krajem buforowym i wpływa do nas ziarno niespełniające unijnych norm. Nasza granica jest również granicą unijną, a Polska nie może zapewnić pełnej kontroli fitosanitarnej towarów przywożonych z Ukrainy. W rezultacie większość produktów przywożona jest bez żadnych badań. Unia powinna zająć się tym problemem - dodał.

Protesty rolników - Komisja Europejska zmienia regulacje

Wojciechowski w piątek na konferencji zapowiedział, że przyjęty przez Komisję Europejską projekt zmian legislacyjnych dotyczących rolnictwa obejmuje pakiet siedmiu zmian. Jak dodał, ugorowanie 4 proc. gruntów nie będzie już obowiązkowe. - 4 proc. gruntów, które zgodnie z przepisami rozporządzenia o planach strategicznych wchodzi w zakres tzw. warunkowości Wspólnej Polityki Rolnej, czyli wszyscy rolnicy są zobowiązani to wypełnić. Jeśli by tego nie wypełniali, to ponoszą sankcje w postaci obniżenia dopłat bezpośrednich - powiedział Wojciechowski.

Premier Donald Tusk w piątek na portalu X napisał, że ugorowanie nie będzie obowiązkowe. Dodał, że to jest wynik jego rozmów z szefową Komisji Europejskiej. Zapowiedział, że informacje o kolejnych szczegółach pojawią się jeszcze w piątek.

Od kilku tygodni w Polsce i innych krajach UE trwają protesty rolników. W Polsce ich postulaty to odstąpienie od przepisów Zielonego Ładu, uszczelnienie granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza UE oraz obrona hodowli zwierzęcej w Polsce.

Europejski Zielony Ład wprowadza wiele wytycznych dotyczących m.in. rolnictwa, które mają umożliwić osiągnięcie w Europie neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(22)
Tuskocielaczk...
2 miesiące temu
Zaraz podwyżki wszystkiego. Tylko dlaczego paliwo jest tak samo drogie jak w Niemczech a wypłaty w Polsce 3 razy niższe niż w Niemczech. Może mi to ktoś wytłumaczyć? Przecież powinno być sprawiedliwie. A przepraszam, przecież Polacy już nierządzą się we własnym kraju. A po co Polakom rząd skoro jest już w Berlinie 😂
Rolnik
2 miesiące temu
Jak uważasz że obniżenie o połowę dochodów rolników to nic, to niech ci pracodawca obniży wypłatę o połowę i zobaczymy czy nadal będziesz taki zadowolony panie Lepsze jutro
Kasagan
2 miesiące temu
Kiedyś jak sprowadzano węgiel z Rosji górnicy mówili że węgiel z Rosji jest niskiej jakości a prawda była taka że był lepszej jakości niż Polski i tańszy
Kasagan
2 miesiące temu
Protesty rolników robi się sprawą polityczną !!!!!
Lepsze jutro
2 miesiące temu
A chłopkom ciągle mało. A co . Niech się inni składają . Przecież nikomu się nie należy tylko im.
...
Następna strona