Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|

Rozmowa Kwalifikacyjna. Jak się do niej przygotować? Jak odpowiadać na pytania rekrutera?

5
Podziel się:

Rozmowa kwalifikacyjna to często decydujący moment rekrutacji. Sprawdź jak się przygotować i jakie pytania najczęściej padają podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Rozmowa Kwalifikacyjna. Jak się do niej przygotować? Jak odpowiadać na pytania rekrutera?
(money.pl)

Rozmowa kwalifikacyjna to zazwyczaj najtrudniejszy moment poszukiwania pracy. Towarzyszy mu stres i niepewność.

Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne. Nawet jeśli nie będziemy mieli wszystkich wymaganych kompetencji, odpowiednie przygotowanie do rozmowy może nam otworzyć drzwi do kariery.

Rozmowa kwalifikacyjna. Jak się przygotować

Przede wszystkim należy sobie przypomnieć podstawy. Na rozmowie na pewno padną pytania o konkretną wiedzę czy umiejętności, które są wymagane na stanowisku, na które aplikujemy.

Na przykład, jeśli wymagana jest znajomość obsługi jakiegoś programu, a ostatni kontakt mieliśmy z nim w czasach liceum, warto przypomnieć sobie podstawy. Wykonanie kilku ćwiczeń odświeży naszą pamięć, a w razie konieczności wykonania jakiegoś zadania w trakcie rozmowy, strach i panika nie wyprowadzą nas z równowagi.

Warto też spróbować przewidzieć jakie pytania może zadać rekruter. Większość rozmów kwalifikacyjnych prowadzi się według podobnego schematu. Warto więc poszukać w internecie najpopularniejszych pytań zadawanych w trakcie rozmowy na stanowisko, na jakie aplikujemy.

Choć w czasie rozmowy kwalifikacyjnej to rekrutowany zazwyczaj odpowiada na pytania, to idąc na rozmowę warto też przygotować listę swoich własnych, które zada się rekruterowi.

W czasie rozmowy kwalifikacyjnej zwykle pada: "czy są jakieś pytania?". Zadając je pokażemy, że faktycznie jesteśmy zainteresowani ofertą.

Możemy poprosić o szczegóły oferty, takie jak zakres obowiązków, godziny pracy czy dodatkowe benefity. Warto również dowiedzieć się, jaka jest ścieżka rozwoju na danym stanowisku. Rozmowa kwalifikacyjna to świetna okazja, by dobrze poznać pracodawcę, zanim zdecydujemy się przyjąć oferowane stanowisko. Dlatego nie bójmy się pytać. W ten sposób rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Rozmowa kwalifikacyjna. Pytania o pieniądze

Na rozmowach kwalifikacyjnych zwykle pada też pytanie o oczekiwane zarobki. To pytanie zwykle sprawia dużo problemów. Jak odpowiedzieć, żeby nie przesadzić, i jednocześnie nie zażądać zbyt małej stawki?

Najlepiej wcześniej sprawdzić, jakie są średnie zarobki na podobnych stanowiskach i podać przyszłemu pracodawcy widełki.

Można też podać swoją obecną stawkę i oczekiwać np. 10 proc. podwyżki.

Rozmowa kwalifikacyjna. Jak się ubrać

Pierwsze wrażenie robi się tylko raz. Dlatego idąc na rozmowę kwalifikacyjną powinniśmy zadbać o odpowiedni strój.

Strój powinien być przede wszystkim dopasowany do sytuacji. Jeśli idziemy na spotkanie do banku czy kancelarii prawnej, garnitur czy elegancka garsonka będzie obowiązkowa. Taki strój nie sprawdzi się jednak w przypadku rozmowy w księgarni czy sklepie odzieżowym. Swoim strojem powinniśmy pokazać swój profesjonalizm, ale należy pamiętać, żeby nie przesadzić w żadną stronę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

praca
rekrutacja
rozmowa kwalifikacyjna
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
Prime Sandar
4 lata temu
Miliony ludzi siedzi w domach i nie chodzi do pracy. gdzie tu uczciwosc panstwa??
WORKER
4 lata temu
Czy rzeczywiście pójście do księgarni w sprawie pracy ubranym w elegancki garnitur to błąd ??? No i ta porada aby w internecie przejrzeć jakie zadawane sa pytania . . .no cud miód artykuł
Jest 500 +
4 lata temu
Robota to głupota.
Kurikulum wit...
4 lata temu
Powszechne powinno być pytanie "czy uznajesz pracę"
ab negatio
4 lata temu
Nawet nie mogę pytać o pracę. NA PRACĘ MAM UCZULENIE. Wystarczy , że o niej rozmawiam , już jestem spocony. najgorsze , że ZUS nie chce uznać tego za chorobę.