Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|

Rusza kwalifikacja do wojska. Obejmie około 230 tys. osób

42
Podziel się:

Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. Potrwa do 21 lipca 2023 r. i według założeń Ministerstwa Obrony Narodowej ma objąć około 230 tys. osób. Celem kwalifikacji jest zebranie informacji o stanie zdrowia fizycznego i psychicznego obywateli pod kątem ich predyspozycji do służby w wojsku.

Rusza kwalifikacja do wojska. Obejmie około 230 tys. osób
Kwalifikacja wojskowa potrwa do 21 lipca (Agencja Wyborcza.pl, Grzegorz Skowronek)

Uchwalona w ubiegłym roku ustawa o obronie ojczyzny powierzyła nadzór nad kwalifikacją ministrowi obrony, wcześniej sprawował ja minister spraw wewnętrznych. W ubiegłym roku planowano, że kwalifikacja rozpocznie się 3 kwietnia, rozporządzenie z aktualną datą początku kwalifikacji opublikowano w lutym br.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ilu Polaków skorzysta z rządowego program mieszkaniowego? "Liczba jest niedoszacowana"

Kwalifikacja wojskowa zastąpiła w 2009 r. pobór, kiedy obowiązkowa służba wojskowa została zawieszona w związku z przejściem na armię zawodową. Zawieszenie służby zasadniczej nie zniosło obowiązku stawiennictwa przed komisją lekarską.

Kogo obejmuje kwalifikacja wojskowa

Do stawienia się przed komisją zostali wezwani mężczyźni urodzeni w 2004 r., mężczyźni urodzeni w latach 1999-2003, którym nie nadano kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, osoby, które w latach 2021 i 2022 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia.

Obowiązkowi kwalifikacji podlegają także urodzone w latach 1999-2004 mające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2022/2023 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach. Chodzi o kwalifikacje wymagane, by wykonywać zawody medyczne, weterynaryjne, morskie i lotnicze, psychologów, rehabilitantów, radiologów, diagnostów laboratoryjnych, informatyków, teleinformatyków, nawigatorów i tłumaczy.

Na kwalifikację powinny się stawić także osoby, które nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby, obowiązek ten dotyczy osób, które w bieżącym roku kończą 60 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(42)
Mary
8 miesięcy temu
Jak to mówi słynne przysłowie " z niewolnika nie ma pracownika"...
Janek
10 miesięcy temu
Wracają czasy niechlubnej tradycji ludowego wojska polskiego, gdzie zmuszano obywateli do służby, pod groźbą więzienia lub jednostki karnej w Orzyszu
dziwny89
12 miesięcy temu
zawsze może każdy zostawić swoje życie i zamienić się na obowiązki ....
dziwny89
12 miesięcy temu
ale ja nie biorę żyję Od ludzi dla Ludzi" dla Życia Od Życia" Przysięgałem choćby mi tchu i krwi zabrakło bronić nie niszczyć " Tak Mi Dopomóż Bóg"
dziwny89
12 miesięcy temu
też mam czasami w piersi rozkołatane
...
Następna strona