Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

"Spowolnienie względnie płytkie, ale powszechne". Najnowsze dane z polskiego przemysłu

13
Podziel się:

Produkcja przemysłowa w Polsce spadła o 2,9 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Rosną za to ceny. Analitycy łączą te dane z informacjami o sprzedaży detalicznej i zwracają uwagę na "same minusy" w dzisiejszych danych.

"Spowolnienie względnie płytkie, ale powszechne". Najnowsze dane z polskiego przemysłu
GUS podał najnowsze dane o sytuacji polskiego przemysłu (GETTY, Bloomberg)

GUS opublikował najnowsze dane z polskiego przemysłu. Wynika z nich, że w marcu 2023 r.:

  • produkcja przemysłowa w porównaniu z lutym wzrosła o 14,2 proc.
  • ceny produkcji przemysłowej w porównaniu z lutym spadły o 0,8 proc.

W perspektywie ubiegłego roku ten obraz wygląda inaczej. Produkcja przemysłowa wobec marca 2022 r. spadła o 2,9 proc. Jej ceny zaś wzrosły o 10,1 proc.

Jak wylicza GUS, po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w marcu produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 2,5 proc. niższym niż w analogicznym miesiącu 2022 r. i o 1,0 proc. niższym w porównaniu z lutym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polska potrzebuje atomu. "Każda nowa technologia budzi obawy, ale niech przemówią argumenty"

"Same minusy". Analitycy komentują dane GUS

Analitycy ankietowani przez Polską Agencję Prasową spodziewali się, że roczna inflacja producencka będzie jeszcze wyższa - prognozowali 11 proc., ale w ujęciu miesięcznym liczyli na mniejszy spadek - o 0,3 proc. Gdy mowa o wielkości produkcji przemysłowej, przewidywali oni większy wzrost w ujęciu miesięcznym (15,2 proc.) i niższy spadek w ujęciu rocznym (1,8 proc.).

Jak komentują analitycy mBanku, odnosząc się do całej "paczki" danych z polskiej gospodarki, "w danych za marzec same minusy".

Tu wyraźniej widać problemy sprzedaży (regularnie od kilku miesięcy w dół) i powód ujemnej dynamiki w produkcji (+/- poziom zbliżony do tego z ostatnich miesięcy, wysoka baza z roku poprzedniego) - napisali na Twitterze.

PIE: osłabienie gospodarcze w kraju i strefie euro

Również analitycy PIE zwracają uwagę, że spadek produkcji przemysłowej w ujęciu rocznym pogłębił się z 1 proc. w lutym do 2,9 proc. w marcu. "Kurczenie się produkcji przemysłowej to efekt osłabienia gospodarczego w kraju i strefie euro – anemiczne wyniki obserwujemy również w pozostałych krajach regionu czy państwach strefy euro" - czytamy.

"Spowolnienie w przemyśle jest względnie płytkie, ale za to powszechne. Również w danych za poprzednie miesiące obserwowaliśmy stopniowe hamowanie aktywności. Około 20 proc. branż raportowało dwucyfrowy wzrost produkcji, natomiast połowa spadek względem poprzedniego roku" - dodają.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
Uważny
rok temu
Spada w Całej Europie. W innych krajach spada wiele bardziej niż w PL. Oczywiscie zawsze mogło by być lepiej, ale pamiętajmy, że wp i money przejął kapitał niemiecki, więc takie niusy zawsze sa przedstawiane w negatywnym swietle ( podczas gdy w całej Europie jest negatywnie )
Dawrte
rok temu
powinno sie rozliczyc tych ktorzy sprzedali Polske, teraz jest czas na to zeby sprawdzić ich konta, gdyż wielu Polakow musi pracować na łasce zagrnicznych firm../..
To be or not ...
rok temu
Cudowne zjawisko" , koniec świata- blisko. !!! PiS =drożyzna będą tylko biedni i bogaci koniec z klasa srednia, biznesy będą sie zamykać już się zamykają będzie płacz, i brak pracy!!!
dobre
rok temu
dziwnym trafem PLN się umacnia w stosunku do USD i EUR. Dziwne przeciwny trend, czas na interwencję Unii Europejskiej. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel niech przyleci ale znów wynajętym specjalnie odrzutowym samolotem. obywatele zapłacą.
niemczyk
rok temu
Pamiętam firmę co zamykała swoje nierentowne oddziały. Tylko wskaźniki były przez controling tak dobierane aby zostało to co miało chody u prezesowej! Potencjał , zyskowność, rentowność nie były brane pod uwagę.