Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Samorządy budują mało mieszkań. Niecałe dwa tysiące w ostatnim roku

10
Podziel się:

Gminne budownictwo w Polsce już od dłuższego czasu przechodzi spory kryzys. Niestety taka sytuacja ma miejsce w warunkach sporego deficytu gminnych lokali. Wynosi on około 150 tysięcy mieszkań na terenie całego kraju - podaje portal rynekpierwotny.pl. I porównuje, ile mieszkań gminnych wybudowały w ostatnich latach miasta.

Gminne budownictwo w Polsce już od dłuższego czasu przechodzi spory kryzys.
Gminne budownictwo w Polsce już od dłuższego czasu przechodzi spory kryzys. (East News, Tomasz Kawka/East News)

Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2019 r. na terenie całego kraju zostało ukończonych 1841 mieszkań gminnych (komunalnych i socjalnych).

To tylko trochę więcej niż w najgorszym w ostatnich latach 2015 roku, kiedy to ukończonych zostało 1686 mieszkań. Dla porównania w wyjątkowo urodzajnym pod tym względem 2006 roku oddano 4513 lokali.

Ubiegłoroczny wynik potwierdza dalszą stagnację dotyczącą budowy mieszkań gminnych. Niestety informacje dotyczące liczby lokali rozpoczętych przez gminy nie rokują dobrze na przyszłość.

Zobacz także: Obejrzyj też: Condohotele ucierpią przez koronawirusa. Co z "zyskiem gwarantowanym"?

Od stycznia do grudnia 2019 r. zostało rozpoczętych 1346 mieszkań gminnych. To wynik, który był lepszy niż w 2018 r. (1098), ale jednocześnie znacznie gorszy od wartości z 2016 r. (1855) oraz 2017 r. (1494).

Które samorządy w 2019 r. przodowały pod względem liczby ukończonych mieszkań? Były to: Kraków - 179, Żory - 139, Poznań - 120, Toruń - 84, pow. gnieźnieński - 72, Gdańsk - 69, Częstochowa - 66, pow. buski - 66, pow. sokólski - 55 i Tarnobrzeg - 50.

Trzeba podkreślić, że w minionym roku tylko na terenie 65 powiatów i miast pełniących funkcję powiatu ukończono jakiekolwiek mieszkania gminne. W pozostałych 315 badanych lokalizacjach liczba ukończonych mieszkań komunalnych i socjalnych była zerowa - podają eksperci portalu.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
nieruchomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
rynekpracy.pl
KOMENTARZE
(10)
ad vocem
4 lata temu
I to jest bardzo dobra tendencja.Kontenery mieszkalne w zupełności wystarczą.
obserwator
4 lata temu
A gdzie jest to 100000 mieszkań obiecane w poprzedniej kampanni wyborczej przez Prezydenta Dudę. Za niespełnienie obietncy u mnie ma kreskę
Czeladź-city
4 lata temu
Nie muszą i nie chcą budować!!! Sprzedają grunty znajomkom pod deweloperkę a i synkowi albo córusi kupi się ze sporą zniżką mieszkanie lub szeregowiec. Z wpływów ze sprzedaży gruntów budują ronda, kwietniki, pomniki, etc. W Czeladzi - śląskie - sprzedano już w ten sposób chyba wszystkie grunty. Synek ma szeregowca kupionego od dewelopera, który nabył grunt z zasobu miasta [sic!]
mieszkaniec.
4 lata temu
W Lubsku nie budują od trzydziestu lat, jak pozyskają jakieś dobre mieszkanie po zmarłym to sprzedają, a jeśli jest to nora to dają młodej rodzinie do remontu. Oczywiście są to mieszkania w kamienicach wybudowanych przez Niemców bo te tereny należały przed wojną do Nieniec. Przez dziesiątki lat nic nie robili z tymi mieszkaniami,a teraz żądzom. Kiedy ktoś się za to weźmie.
logiczny
4 lata temu
"Holender", a Zandberg nie ma tego problemu i chce rozdawać mieszkania za darmo ! ;)))