Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|
aktualizacja

Sejm poparł specustawę. Umożliwi masowy odstrzał dzików

197
Podziel się:

Posłowie zgodzili się na przyjęcie specustawy, która ma pomóc w walce z afrykańskim pomorem świń. Dokument wprowadza m.in. zakaz blokowania polowań.

Populacja dzików ma zmaleć - Sejm poparł specustawę
Populacja dzików ma zmaleć - Sejm poparł specustawę (iStock.com, Jevtic)

Znaczące zmniejszenie populacji dzików w Polsce jest jedynym sposobem pozwalającym na skuteczną walkę z afrykańskim pomorem świń – wynika ze słów ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, który w Sejmie przekonywał posłów do poparcia specustawy.

Przekonywał skutecznie – za projektem głosowało 270 posłów, a 164 było przeciw. Tym samym specustawa przygotowana w resorcie rolnictwa, ale zgłoszona jako projekt poselski, "by było szybciej", została przyjęta przez Sejm.

Dokument zakłada ustanowienie zakazu blokowania polowań, dopuszcza wykorzystanie policji, wojska i innych umundurowanych formacji do sanitarnego odstrzału dzików oraz zmienia sposób powoływania Łowczego Krajowego. Ten ostatni będzie powoływany przez ministra środowiska bez konieczności konsultacji z ministrem rolnictwa.

Zobacz także: Ardanowski o ASF: "Służby specjalne wyjaśnią"

Sejm uchwalił w piątek specustawę ws. zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF). Nowe przepisy wprowadzają zakaz blokowania polowań, odstrzał sanitarny dzikich zwierząt m.in. przez policjantów i żołnierzy, powoływanie Łowczego Krajowego przez ministra środowiska.

Co więcej nowe przepisy nakładają na nadleśniczych obowiązek wykonania poleceń wojewodów w zakresie budowy ogrodzeń zatrzymujących migracje zwierząt z pieniędzy Funduszu Leśnego. Ustawa nakłada także obowiązki na polujących – muszą przestrzegać zasad bioasekuracji.

Ustawa ponadto upoważnia wojewodę do wydania polecenia nadleśniczemu wykonania na określonym obszarze ogrodzeń ograniczających lub zatrzymujących migrację zwierząt, (dzików) z terenów leśnych. Wprowadza możliwość karania zarządców dróg publicznych, który - wbrew nakazowi powiatowego lekarza weterynarii lub wojewody - nie zamkną znajdujących się w pasach drogowych przejść dla zwierząt lub nie buduje ogrodzeń.

Ustawa trafi teraz do Senatu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(197)
eetty
4 lata temu
gdzie mój komentarz ? co wy jesteście ?
ettyu
4 lata temu
jak pozbyć się wirusa - po pioerwsze państwo musi odgrodzić się od sasiadow. Samo strzelanie do dzikow na nic się nie zda jak choróbsko będzie caly czas przychodzilo ze wschodu. Po drugie badanie dzikow wylapanych - pula genowa. dziki zacząć wylapywac na wschodzie - i po przebadaniu - jeżeli zdrowe to zamknąć w rezerwaciel reszte uspic. Zrobić100 km pas graniczny bezdzikowy - czyli ogrodzić lasy- 100 km od grancy i w pasie 100 odstrzalow - tam polowania na dziczyznę jak się uporamy z wirusem. ten pas będzie kordonem sanitarny,
3XL
4 lata temu
Dobra decyzja.
lew
4 lata temu
odstrzelic jednego zielonego i po sprawie
marian
4 lata temu
a hipokryci z TVN w wiadomościach mówili o masowych odstrzałach żubrów
...
Następna strona