Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jan Sikorski
|
aktualizacja
Materiał powstał przy współpracy z ImpactCEE

Smartfon ochroni przed koronawirusem

0
Podziel się:

Polska jako jeden z pierwszych krajów na świecie oferuje swoim obywatelom aplikację, dzięki której bezpłatnie i bezpiecznie mogą być powiadamiani o możliwości kontaktu z Covid-19.

Smartfon ochroni przed koronawirusem
(materiały partnera)

Aplikacja ProteGO to efekt intensywnej współpracy polskiego rządu z małymi i średnimi firmami z branży informatycznej. Wystarczy ją zainstalować, wypełnić formularz, uzupełnić dziennik zdrowia i włączyć bluetooth. Od tej chwili aplikacja działa i monitoruje otoczenie w poszukiwaniu innych urządzeń, w których również zainstalowano ProteGO. Telefony komunikują się między sobą, jeżeli w zasięgu pojawi się osoba, która była chora.

Telefon z zainstalowaną aplikacją rejestruje identyfikator każdego "napotkanego" urządzenia z ProteGO, które pojawiło się w jego bezpośredniej okolicy. Aplikacja sama analizuje czas, odległość od kontaktu i decyduje, kto powinien zostać poinformowany. Jeżeli dana osoba w ciągu maksymalnie 14 dni od kontaktu zostanie pozytywnie zdiagnozowana na obecność Covid-19, dostaje taką informację z Centrum Kontaktu. Operator informuje ją o wyniku i pyta, czy ma zainstalowaną aplikację. Jeśli tak, użytkownik może oznaczyć swoje urządzenie jako „chore” informując tym samym system o zagrożeniu.

Dzięki temu wszystkie telefony, które znalazły się w sąsiedztwie użytkownika w ciągu ostatnich 14 dni, odbierają powiadomienie i wytyczne dotyczące postepowania oraz numer telefonu, pod którym można uzyskać dodatkowe informacje. Użytkownik, który nie ma objawów, ale miał kontakt z osobą zarażoną, otrzyma spersonalizowane zalecenia. Będzie również mógł skorzystać z dedykowanej infolinii. ProteGO stanowi rodzaj profesjonalnej i nowoczesnej pomocy zarówno dla zdrowych jak i zakażonych Covid-19.

Aplikacja pozwala również na monitorowanie stanu zdrowia i ocenę ryzyka. Na podstawie odpowiedzi udzielonych w teście oraz analizie kontaktów, oprogramowanie na bieżąco informuje użytkownika, w jakiej grupie ryzyka obecnie się znajduje: niskiej, średniej czy wysokiej.

Szybka i dokładna identyfikacja potencjalnych zakażeń pozwoli w dużo bardziej skuteczny sposób kontrolować epidemię w skali kraju, kontynentu i wreszcie całego świata. Jest jedno "ale"… Warunkiem niezbędnym do uzyskania pełnej funkcjonalności i wydajności aplikacji jest zainstalowanie jej przez możliwie jak największą liczbę użytkowników.

Analitycy z London School of Hygene and Tropical Medicine wyliczyli, że instalacja aplikacji przez 50 proc. populacji może ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa o 44 proc. Z kolei Komisja Europejska szacuje, że wymierne efekty przyniesie instalacja aplikacji przez 40-60 proc. populacji. Sercem ProteGO są rozwiązania stworzone przez gigantów takich jak Google i Apple.

Według ekspertów to obecnie najskuteczniejsze i najlepiej chroniące prywatność oprogramowanie. Jest bezpieczne, nie śledzi lokalizacji użytkowników i w żaden sposób nie ingeruje w dane zapisane na telefonie. W skład 40-osobowego zespołu odpowiedzialnego za przygotowanie oprogramowania weszli lekarze, przedstawiciele mediów branżowych i licznych organizacji pozarządowych. Polska jest w tej chwili jednym z pierwszych krajów, w których wdrożono tego typu rozwiązanie.

Aplikację można pobrać za darmo ze sklepów Google Play dla systemu Android i AppStore dla systemów iOS.

Materiał powstał przy współpracy z ImpactCEE

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)