Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Artykuł sponsorowany przez FUNDACJA ZIELONA Artykuł sponsorowany przez FUNDACJA ZIELONA

Śmieci z lasu zabieramy ze sobą

Podziel się:

Mimo groźby wysokich kar za zaśmiecanie lasu nadal wiele osób zostawia wśród drzew butelki, papierowe i foliowe torebki, opakowania po słodyczach i tony innych śmieci, nawet wielkogabarytowych. Nasze najbliższe otoczenie przestanie być zaśmiecane tylko wtedy, gdy sami będziemy dawać przykład najbliższym.

Śmieci z lasu zabieramy ze sobą
(materiały partnera)

Nie ma to jak dobry przykład – to stare porzekadło sprawdza się idealnie w przypadku troski o nasze środowisko naturalne. Dlatego rodzice powinni od najmłodszych lat wychowywać swoje dzieci, wpajając im pozytywne zachowania. Nie jest bowiem problemem zabranie na rodziną wycieczkę do lasu jedzenia i picia w plecaku. W wyznaczonych miejscach można nawet rozpalić ognisko, urządzić grilla, ale nie można zostawić po sobie śmietniska. Butelki po napojach, opakowania po mięsie i wędlinach, warzywach, pieczywie należy wrzucić do koszy znajdujących się w lesie, ale jeżeli nie ma ich w pobliżu, to śmieci powinniśmy zabrać ze sobą i wyrzucić do koszy znajdujących się np. przy leśnym parkingu albo nawet do domu, jeśli zajdzie taka konieczność.

To samo dotyczy odpadów, które powstają w trakcie spacerów. Dzieciom, ale i dorosłym należy tłumaczyć, że nawet niewielka ilość porzuconych śmieci ("jedna butelka", "jeden papierek") jest groźna dla przyrody, dla leśnych owadów i innych zwierząt, które mogą się np. nimi udusić lub zaplątać w śmieci. Co i raz można znaleźć w Internecie filmy lub zdjęcia pokazujące zwierzęta uwięzione w porzuconych przez ludzi butelkach lub pudełkach. Zdarzają się też i takie sytuacje, gdy pozostawione w lesie śmieci wywoływały pożary niszczące duże połacie drzewostanów.

Leśnicy twierdzą, że złe zachowania ludzi wynikają głównie z ich lenistwa lub braku wyobraźni. To drugie to często efekt braku odpowiedniego wychowania, promowania odpowiednich zachowań proekologicznych, czyli teoretycznie wydaje się łatwe do poprawy dzięki odpowiedniej edukacji przede wszystkim w domu. Lenistwo jest chyba trudniejsze do pokonania, ale zapewne dzięki podniesieniu poziomu świadomości ekologicznej wielu "leniuchów" także by zaczęło zachowywać się w środowisku naturalnym bardziej odpowiedzialnie. Choćby z obawy przed konsekwencjami swojego niedbalstwa.

Dowiedz się więcej na stronie: projektzielonapolska.pl/zielona-rodzina.html

Zadanie pn. ,,ZIELONA RODZINA" - projekt informacyjno-edukacyjny promujący tworzenie otoczenia przyjaznego rodzinom", realizowane jest ze środków Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w ramach konkursu ,,Po Pierwsze Rodzina!"

Artykuł sponsorowany przez FUNDACJA ZIELONA

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Artykuł sponsorowany