Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZ
|

Spółka akcyjna. Czym jest? Jak ją założyć?

1
Podziel się:

Spółka akcyjna to najbardziej złożona forma spółki handlowej, przeznaczona do prowadzenia średnich i dużych przedsiębiorstw. Sprawdź czym się charakteryzuje i kiedy warto ją założyć.

Spółka akcyjna. Czym się charakteryzuje?
Spółka akcyjna. Czym się charakteryzuje? (money.pl)

Spółka akcyjna jest spółką prawa handlowego, która podlega zasadom kodeksu spółek handlowych. Trzeba pamiętać, że samo założenie spółki akcyjnej jest procesem dosyć skomplikowanym i kosztownym.

Wiele czynności związanych z działalnością spółki akcyjnej wymaga sporządzenia dokumentacji w formie aktu notarialnego. Nierzadko trzeba też korzystać z pomocy profesjonalnych doradców, co powoduje, że koszty założenia, jak i funkcjonowania takiej spółki są wysokie,

W momencie zawiązania spółki jest ona spółką akcyjną w organizacji. Działa tak aż do momentu uzyskania odpowiedniego wpisu do rejestru spółek.

Spółka akcyjna to model działania charakterystyczny dla dużych przedsiębiorstw i wymagający dużego kapitału zakładowego, którego minimalną wartością jest 100 tys. złotych.

Kapitał zakładowy podzielony jest udziały, które w przypadku spółki akcyjnej są akcjami. Nominalna wartość akcji jest taka sama. Minimalna wartość każdej akcji to 1 grosz. Właścicielami akcji są akcjonariusze, którzy mogą nimi handlować na giełdzie.

Spółka akcyjna - wady i zalety

Do zalet spółki akcyjnej możemy zaliczyć:

- Łatwość pozyskiwania kapitału poprzez emisję akcji i obligacji
- Brak odpowiedzialności akcjonariuszy za zobowiązania spółki
- Łatwość kumulacji kapitału

Wśród wad spółki akcyjnej wymienić należy:

- Wysoki minimalny kapitał zakładowy
- Kosztowny, skomplikowany i czasochłonny proces rejestracji
- Brak wpływu mniejszych akcjonariuszy na działania spółki

Reprezentanci spółki akcyjnej

Do reprezentowania spółki akcyjnej uprawniony jest zarząd. Akcjonariusze nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za zobowiązania spółki.

Bieżącą organizacją kieruje zarząd w porozumieniu z radą nadzorczą. Akcjonariusze spółki mogą wpływać na decyzje, poznawać plany firmy itd. poprzez walne zgromadzenie. W przypadku małych akcjonariuszy, którzy mają niewiele akcji ich wpływ na organizację może być znikomy ze względu na małą liczbę głosów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
RAFAŁ
3 lata temu
zakładam i zrzeszę wszystkich sprzątajacych w spółdzielniach mieszkaniowych w olsztynie