Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KRO
|
aktualizacja

Szczepionka na koronawirusa. UE przeznaczy dodatkowe 100 mln euro na zapewnienie dostępu

2
Podziel się:

Dodatkowe 100 mln euro w formie dotacji przekaże Unia Europejska na wsparcie instrumentu COVAX. Wszystko po to, by w przyszłości zapewnić szczepionek przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 krajom o niskich i średnich dochodach.

Szczepionka na koronawirusa. UE przeznaczy dodatkowe 100 mln euro na zapewnienie dostępu
Szczepionka na koronawirusa. Unia Europejska wykłada kolejne 100 mln euro na stół. (Pexels)

- W czasach rujnującej pandemii Covid-19 oczywiste jest, że odbudowa gospodarcza na świecie będzie możliwa tylko wtedy, gdy wszystkie potrzebujące osoby będą miały dostęp do bezpiecznych i skutecznych szczepionek. W tym celu UE zwiększa swoje wsparcie dla instrumentu COVAX - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w trakcie wirtualnego paryskiego forum na rzecz pokoju, podczas którego światowi przywódcy i organizacje międzynarodowe omawiają globalną reakcję na pandemię oraz odbudowę po niej.

Głos zabrała również Jutta Urpilainen, komisarz do spraw partnerstw międzynarodowych. Zapewniła, że dzięki dodatkowej dotacji w wysokości 100 mln euro UE łączy siły z partnerami międzynarodowymi w duchu solidarności oraz wielostronności.

Stwierdziła, że dzięki temu wsparciu będzie można zabezpieczyć możliwości zakupu przyszłych szczepionek przeciw koronawirusowi dla tych, którzy najbardziej ich potrzebują w krajach Afryki, Karaibów i Pacyfiku.

Zobacz także: Zobacz: Świat uzależnił się od Chin. Pandemia może to zmienić

Dodatkowa dotacja od UE sięgnie poziomu 100 mln euro. Trafi na rzecz Globalnego Sojuszu na rzecz Szczepionek i Szczepień (GAVI), będącego administratorem instrumentu COVAX, światowego instrumentu na rzecz powszechnego i sprawiedliwego dostępu do szczepionek przeciw COVID-19. W czwartek dodatkowe środki na rzecz sojuszu GAVI przekazała również Fundacja Billa i Melindy Gatesów.

W mechanizmie COVAX uczestniczą obecnie 184 kraje. 92 z nich to państwa o niskich lub średnich dochodach, które kwalifikują się do uzyskania szczepionek przeciwko SARS-CoV-2 w ramach sojuszu GAVI do zakupu z wyprzedzeniem (ang. Advance Market Commitment, AMC).

Obecnie w mechanizmie COVAX uczestniczą 184 kraje, z czego 92 to kraje o niskim i średnich dochodach, kwalifikujące się do uzyskania dostępu do szczepionek przeciw Covid-19 w ramach zobowiązania GAVI

Wsparcie w formie dotacji będzie stanowiło uzupełnienie 400 mln euro gwarancji bankowych, które UE udostępni GAVI za pośrednictwem Europejskiego Banku Inwestycyjnego w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (EFZR).

Program COVAX jest jednym z filarów ACT - akcelarotwa dostępu do narzędzi zwalczania COVID-19. Ten globalny program współpracy ma umożliwić m.in. zakup 2 mld dawek szczepionek do 2021 roku.

Komisja Europejska stawia sobie za cel zapewnienie szczepionki wszystkim potrzebującym na całym świecie, nie tylko mieszkańcom UE, a także promowanie zdrowia na świecie. Dlatego też od 4 maja 2020 r. Komisja zebrała niemal 16 mld euro w ramach globalnej reakcji na pandemię koronawirusa - ogólnoświatowej kampanii na rzecz powszechnego dostępu do testów, leczenia i szczepionek przeciwko koronawirusowi oraz globalnego ożywienia gospodarczego.

Wkład europejski był następujący: ze strony państw członkowskich UE - 3,1 mld euro; ze strony Komisji Europejskiej - ponad 1,4 mld euro; ze strony EBI - prawie 2 mld euro zadeklarowane w maju i 4,9 mld euro zadeklarowane w czerwcu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
Zoe
4 lata temu
"Inhalacje z wody utlenionej" - nie jestem zakażona COVID-19 tylko chciałam napisać o swoim przypadku wyleczenia wieloletniej choroby za pomocą tlenu atomowego, którym również jest leczony koronawirus covid-19 (ozon). Być może moje doświadczenie z terapią tlenem reaktywnym będzie przydatne, ponieważ wiem że wszystkie chorobotwórcze mikroorganizmy (wirusy, bakterie) mogą istnieć wyłącznie pod nieobecność tlenu. Ja wyleczyłam się z infekcji bakteryjnej, na którą chorowałam od zawsze, za pomocą nadtlenku wodoru a konkretnie za pomocą oparów nadtlenku wodoru (czyli gorącej pary wodnej, ponieważ on rozkładając się tworzy wodę i tlen atomowy). Białka wirusów i bakterii ulegają denaturacji właśnie w kontakcie z tlenem atomowym, a jeszcze łatwiej w obecności wody (pary wodnej). Od zawsze chorowałam na ostre i przewlekłe bakteryjne zapalenie migdałów, zatok, uszu i żadne leki nie pomagały na dłużej. Choroba wracała po kuracji antybiotykami i innymi lekami już po kilku/kilkunastu tygodniach. I tak to zawsze wyglądało. Flora bakteryjna nie dawała się wyleczyć w żaden sposób aż do momentu właśnie inhalacji z wody utlenionej (ale w moim przypadku stężenie nadtlenku wodoru było trochę wyższe). Od tego momentu czyli od kilku lat nie choruję już w ogóle na te choroby. Nie jestem specjalistą naturopatii, ale właśnie w ten sposób udało mi się pokonać chorobotwórcze patogeny.
arnold s
4 lata temu
PMIĘTACIE FILMY Z LAT 80 I POCZĄTKU 90? TO SIĘ TERAZ DZIEJE NA NASZYCH OCZACH