Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Tak Rosjanie omijają sankcje. Robią to nawet na Bałtyku

Podziel się:

Rosjanie przeładowują ropę naftową na wodach międzynarodowych. Wszystko po to, by ominąć sankcje nałożone na import tego surowca drogą morską. Dzieje się to też na Morzu Bałtyckim. Statki pod rosyjską banderą nie zawijają do portów i zatrzymują się na kotwicowiskach. Jeden z nich był widziany w Gdyni.

Tak Rosjanie omijają sankcje. Robią to nawet na Bałtyku
Sankcje na ropę naftową. Rosjanie znaleźli sposób na ich obejście (zdj. ilustracyjne) (Getty Images, SONGPHOL THESAKIT)

O sprawie informuje trójmiejska "Gazeta Wyborcza" za Reutersem. Agencja poinformowała, że Lukoil przeładowuje ropę naftową ze statku na statek na obszarze zachodniego portu w Kaliningradzie. Z danych analityków Refinitv Eikon (odnogi Thompson Reuters) wynika, że koncern przeładowuje ropę Ural z portów na tankowce z klasą lodową. Następnie surowiec trafia na statki bez tej klasy i płynie do klientów.

Samo przeładowanie jednak nie odbywa się w portach. Rosjanie robią to na wodach międzynarodowych. Reuters zauważa, że w czasie przeładunków statki mają wyłączone systemy identyfikowania (AIS). W ten sposób są niewidoczne dla innych jednostek.

Rosyjskie tankowce widoczne na Bałtyku

Co istotne, Rosjanie dopuszczają się tego procederu także na Morzu Bałtyckim. Przykład? Tankowiec "Andaman Skies" miał zatankować 100 tys. ton ropy w Primorsku, w obwodzie kaliningradzkim. Następnie, już w pobliżu Kaliningradu, surowiec trafił do zbiorników tankowca "Ruby Phoenix", który pływa pod banderą Liberii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Chiny bez hamulców gospodarczych. "Niestety mamy do czynienia z zimną wojną"

Tankowiec następnie pożeglował w kierunku północnym, gdzie sygnał AIS zaginął. 24 lutego natomiast "Ruby Phoenix" został uchwycony w trakcie żeglugi w kierunku polskiego wybrzeża i w okolicach gdyńskiego kotwicowiska. Nie zatrzymał się tu jednak i popłynął dalej w kierunku Zachodnim, aż dotarł na Morze Północne, gdzie sygnał AIS znów został wyłączony. 2 marca statek przepłynął kanał La Manche i skierował się do Egiptu.

To stara szkoła obchodzenia sankcji wymyślona przez Iran, który od kilkunastu lat, z krótkimi przerwami, podlega restrykcjom eksportowym – mówi w rozmowie z "Gazeta Wyborczą" Mariusz Marszałkowski, ekspert od bezpieczeństwa energetycznego portalu biznesalert.pl.

Rosjanie korzystają z floty cieni

"GW" przypomina też za CNN o rosyjskiej flocie cieni, o której pisaliśmy w money.pl. Moskwa stale ją rozbudowuje i obecnie pływa w niej już nawet ok. 600 statków pomagających transportować rosyjską ropę. Liczba ta stanowi nawet 10 proc. światowej liczby dużych tankowców.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl